مقالات بازیPlayStation 4PlayStation 5Xbox One S/XXbox Series X/SNintendo SwitchPC

معرفی و بررسی بازی‌های نقش آفرینی در سبک Souls-Like که در آینده عرضه می‌شوند

این روزها بازی‌های سولزلایک طرفداران بسیاری در میان بازی‌بازان پیدا کرده است. این شهرت را می‌توان مدیون عناوین سولزبورن استودیوی فرام سافتور به شمار آورد. اما توسعه‌دهندگان زیادی موفق شده تا این فرمول هیجان انگیز را ادامه داده و عناوین موفقی را به بازار عرضه کنند. حال در این مقاله قصد داریم بازی‌های نقش آفرینی سولز لایک که در آینده عرضه می‌شوند. با گیم پالت همراه باشید.

معرفی بازی‌های نقش آفرینی در سبک سولز لایک (Souls-Like)

پیش از اینکه به معرفی بازی‌ها پرداخته و مقاله را آغاز کنیم، ابتدا لازم است تا به یک سوال مهم پاسخ دهیم. چرا بازی‌های نقش آفرینی سولز لایک آنقدر محبوب هستند که همواره بی‌صبرانه منتشر عرضه‌ی چنین عناوینی هستیم. در حقیت می‌توان این محبوبیت را مدیون استودیوی فرام سافتور دانست که این فرمول موفق را در بازی‌های نقش آفرینی پیاده کرد. شاید باید این موضوع را مدیون ایده‌های شخص میازاکی بدانیم که باعث شده تا ما همچنان تشنه‌ی چالش‌های بیشتری باشیم.

بدیهی است زمانی که یک استودیو چنین موفقیتی را تجربه کرده باشد تبدیل به الگوی مناسبی برای سایر توسعه‌دهندگان می‌شود. طی این سال‌ها شاهد عرضه‌ی عناوین سولزلایک زیادی از سوی سایر توسعه‌دهندگان بوده‌ایم. بسیاری از آن‌ها توانسته تا به خوبی از این فرصت استفاده کرده و بازی‌های موفقی را به بازار عرضه کنند. عده‌ای دیگر نیز در این مسیر ناکام مانده‌اند.

اما باعث مسرت است که همچنان این مسیر ادامه دارد. همچنان توسعه‌دهندگان زیادی تلاش می‌کنند تا از این فرمول موفق استفاده کرده و با ایجاد نوآوری‌هایی تجربه‌ی منحصر به فرد و متفاوتی از بازی‌های سولز لایک را ارائه دهند. در این مقاله قصد داریم به معرفی بازی‌های نقش آفرینی سولز لایک بپردازیم که قرار است در آینده عرضه شوند.

۱- Elden Ring

باید دید همکاری فرام سافتور با جرج آر.آر. مارتین نویسنده‌ی کتاب‌ بازی تاج و تخت، آن‌هم در یک دنیای جهان باز، چه نتیجه‌ای در پی خواهد داشت

مشخصا اولین عنوانی که باید به آن اشاره کنیم، اثر جدید استودیوی فرام سافتور یعنی بازی Elden Ring است. این پروژه که به طور مشترک با جرج آر.آر. مارتین ساخته می‌شود اولین عنوان جهان باز و جاه طلبانه‌ی استودیوی فرام سافتور خواهد بود. استودیوی فرام سافتور همیشه سبک داستان گویی محیطی را برای بازی‌های خود انتخاب کرده است. حال باید دید همکاری آن‌ها با جرج آر.آر. مارتین نویسنده‌ی کتاب‌ بازی تاج و تخت، آن‌هم در یک دنیای جهان باز به چه نتیجه‌ای منجر خواهد شد.

آیا Elden Ring همچنان به این سبک روایت داستانی پایبند می‌ماند؟ طراحی مراحل بازی‌های فرام سافتور دستخوش چه تغییراتی خواهد شد؟ این‌ها تنها بخشی از سوالاتی هستند که در حال حاضر پاسخی برای آن‌ها نداریم. چیزی که می‌دانیم این است که بازی جدید استودیوی فرام سافتور احتمالا قرار است ساختار شکن باشد. شاید بار دیگر شاهد پیدایش سبک جدیدی از سوی فرام سافتور باشیم. همان‌طور که یازده سال پیش این استودیو با بازی Demons Souls برای اولین بار سبک سولز لایک را به جهان معرفی کرد.

۲- Eitr

Eitr با وجود گرافیک پیکسلی، از نظر بصری بسیار زیبا به نظر می‌رسد

Eitr یک عنوان اکشن نقش آفرینی مستقل و در سبک سولز لایک است که مدت هفت سال توسط استودیوی Eneme Entertainment در دست توسعه قرار دارد. از هر طرف که به این بازی نگاه می‌کنیم، بیشتر مطمئن می‌شویم که این بازی یک تجربه‌‍‌ی فوق العاده است. از نظر بصری بازی Eitr، طراحی پیکسلی را به عنوان سبک هنری خود انتخاب کرده استبازی . این موضوع به هیچ عنوان از زیبایی بازی کم نمی‌کند. با وجود گرافیک پیکسلی، Eitr دارای سطح جرئیات قابل قبولی است و از نظر بصری نیز با یک بازی زیبا روبه‌رو هستیم.

این طور که به نظر می‌رسد، مبارزات بازی از تنوع بالایی برخوردار هستند. به خصوص اینکه در بازی سلاح‌های متعددی وجود دارند و از این لحاظ دست شما برای مبارزه با دشمنان بازی کاملا باز است. به علاوه موضوعی که این عنوان را خاص می‌کند، سیستم پیشرفت بازی است. سیستم پیشرفت بازی به شما اجازه می‌دهد تا علاوه بر ارتقای مهارت‌ها و پیشرفت دائمی در بازی از پرک‌ها نیز استفاده کنید. تاریخ انتشار دقیق بازی Eitr مشخص نیست اما احتمالا به زودی جزئیات بیشتری از این بازی منتشر خواهد شد.

۳- Sands of Aura

Sands of Aura داستان مهیج و سرگم کننده‌ای داشته و مکانیزم‌های نقش آفرینی بازی نیز بسیار عمیق هستند

احتمالا چیز زیادی در مورد این بازی نقش آفرینی به گوشتان نخورده است. بازی Sands of Aura یک عنوان اکشن نقش آفرینی است که در یک دنیای پس‌ آخرالزمانی جریان دارد. دنیای بازی طی اتفاقاتی در زیر دریایی از شن مدفون شده است. حال شما در نقش قهرمان بازی باید زندگی را به این دنیای مدفون شده بازگردانید.

مسیر دشواری پیش روی شما قرار دارد. شما باید به کاوش در دنیای جهان باز بازی پرداخته و رمز و رازهای این جهان را کشف کنید. با دشمنان چالش برانگیز و به شدت بی‌رحم بازی مبارزه کنید و توانایی خود در مبارزات را به چالش بکشید. Sands of Aura دارای مبارزات درگیر کننده، داستان مهیج و سرگرم کنننده و مکانیزم‌های نقش آفرینی نسبتا عمیقی است.

این موارد باعث می‌شوند تا بازی Sands of Aura یک عنوان به شدت امیدوار کننده و جاه طلبانه در سبک سولز لایک باشد. اگر این بازی به آنچه که وعده داده و به نمایش گذاشته است پایبند بماند، موفقیت آن حتمی است.

۴- Black Myth: Wukong

Black Myth: Wukong نوید یک بازی بزرگ و یک گیم‌پلی عمیق را می‌دهد. باید دید این عنوان می‌تواند به وعده‌های خود عمل کند یا خیر

یکی از عواملی که در موفقیت و محبوبیت بازی Sekiro نقش مهمی داشت، ستینگ آن بود. به طور کلی بازی‌هایی که با محویت سامورایی یا نینجا ساخته می‌شوند، از محبوبیت بسیار بالایی برخوردارند. این موضوع تا حدوی در مورد بازی Black Myth: Wukong نیز صدق می‌کند. Black Myth: Wukong یک عنوان اکشن نقش آفرینی است که توسط استودیوی چینی Game Science توسعه می‌یابد.

داستان بازی بر اساس کتاب‌های Journey to The West و The Four Masterpieces نگاشته شده است. جزئیات زیادی از داستان بازی در دسترس نیست تنها می‌دانیم که شخصیت اصلی بازی Wukong نام دارد. البته شخصیت اصلی با نام میمون پادشاه نیز شناخته می‌شود. بر اساس Journey to The West، احتمالا داستان بازی، ماجرای زندگی Wukong از زمان کودکی تا یادگیری فلسفه‌ی تائو و دستیابی به عمر ابدی را روایت می‌کند. البته او در این راه فنون مبارزه و زبان انسان‌ها را نیز فرا می‌گیرد.

این طور به نظر می‌رسد یکی از مهارت‌های او، توانایی تبدیل شدن به هر چیزی از جمله انسان‌ها و حیوانات مختلف است. این موضوع را در تریلر منتشر شده از بازی نیز مشاهده کرده‌ایم. او می‌تواند از طریق تبدیل شدن به موجودات پرنده قابلیت پرواز را نیز به دست آورد. Wukong قادر است با استفاده از عصای جادویی خود ارواح و خدایان را کنترل کند. هسته‌ی اصلی گیم‌پلی بازی را نیز همین موضوع تشکیل می‌دهد.

در طول بازی با دشمنان مختلفی و متنوعی از حیوانات جنگل گرفته تا موجودات غول پیکر روبه‌رو می‌شوید. Wukong با استفاده از فنون رزمی و یا با عصای جادویی و سایر قابلیت‌هایی که در اختیار دارد، با دشمنان بازی مقابله خواهد کرد. از نظر بصری نیز بازی بسیار شگفت انگیز است. طراحی شخصیت‌ها، دشمنان و محیط بازی با دقت بالایی انجام گرفته و دارای جزئیات بسیار بالایی هستند.

تمام این موارد به همراه ستینگ اصلی بازی که احتما در کشور چین و در دوران باستان جریان دارد، از  Black Myth: Wukong یک عنوان به شدت مورد انتظار ساخته‌اند. هنوز تاریخ انتشاری برای بازی Black Myth: Wukong در نظر گرفته نشده است.

۵- Pascal’s Wager

Pascal’s Wager از معدود بازی‌های با کیفیتی است که بر روی گوشی‌های هوشمند عرضه شده است

شاید تعجب کنید که یک عنوان سولز لایک نیز در میان بازی‌های موبایل وجود دارد. حقیقت این است که سخت بتوان عناوینی را یافت که بر روی گوشی‌های هوشمند عرضه شده و از کیفیت خوبی برخوردار باشند. البته در این میان استثنائاتی هم وجود دارد. بازی Pascal’s Wager یکی از همین عناوین است. این بازی سال گذشته برای گوشی‌های هوشمند عرضه شد و نقدهای بسیار مثبتی را نیز دریافت کرد.

بازی در یک دنیای تاریک و فانتزی جریان دارد و به عنوان یک بازی سولز لایک، بازی Pascal’s Wager تجربه‌ی سرگرم کننده و چالش برانگیزی را بر روی گوشی‌های هوشمند ارئه می‌دهد. حال سازندگان تصمیم گرفته تا این عنوان را برای رایانه‌های شخصی نیز عرضه کنند. این نسخه که Pascal’s Wager: Definitive Edition نام دارد که دارای بهبودهای زیادی در زمینه گیم‌پلی و گرافیک بصری خواهد بود. همین موضوع تجربه‌ی این بازی بر روی پلتفرم رایانه‌های شخصی را ارزشمند می‌سازند.

۶- Sand is the Soul

بازی Sand is Soul از نظر سبک هنری، بسیار مشابه عنوان محبوب Bloodborne است

Sand is the Soul همان طور که از نام آن پیداست، یک بازی ماجراحویی سولزلایک محسوب می‌شود. این بازی توسط استودیوی MGP Studios توسعه یافته است. از نظر بصری می‌توان سبک هنری بازی را بسیار مشابه عنوان محبوب Bloodborne دانست. اما بزرگ‌ترین تفاوت این بازی با دیگر عناوین سولزلایک وجود المان‌های نقش آفرینی در بازی و انتخاب‌هایی است که پیش روی بازی‌بازان قرار می‌دهد.

بازی دارای بیش از ۳۰ پایان مختلف است و با توجه اینکه شما در طول داستان بازی چه تمصمیاتی اتخاذ می‌کنید، پایان متفاوتی را شاهد خواهید بود. همین موضوع باعث می‌شود تا برای تجربه‌ی این بازی بسیار مشتاق باشیم. متاسفانه هنوز اطلاعاتی از تاریخ انتشار دقیق بازی در دسترس نیست.

۷-Hollow Knight: Silksong

به جرات می‌توان گفت Hollow Knight بهترین بازی در سبک مترویدوانیا به شمار می‌آید

اگر بگوییم Hollow Knight نه‌ تنها یکی از بهترین عناوین مترویدوانیا و بلکه یکی از بهترین بازی‌هایی است که طول تاریخ بازی‌های ویدیویی ساخته شده، اصلا مبالغه نکردیم. نسخه‌ی دوم این بازی در سال ۲۰۱۹ معرفی شد و به جرات می‌توان آن را یکی از مورد انتظارترین بازی‌هایی به شمار آورد که در آینده عرضه خواهند شد.

شاید بازی Hollow Knight یک عنوان نقش آفرینی نباشد اما نقاط مشترک زیادی با سری سولز دارد. داستان مینیمالیستی، طراحی شگفت‌انگیز مراحل و باس‌ها به همراه گیم‌پلی سخت و چالش برانگیز بازی سبب شده تا Hollow Knight از بسیاری جهات یک عنوان سولزلایک لقب گیرد. حال به نظر می‌رسد که Hollow Knight: Silksong نیز قرار است همین تجربه‌ی شگفت انگیز را دوباره تکرار کند.

۸- Bleak Faith: Forsaken

Bleak Faith: Forsaken را می‌توان بسیار مشابه سری بازی‌های Dark Souls به شمار آورد با این تفاوت که این بازی المان‌های بقا را نیز در خود جای داده است

شاید کمتر کسی با بازی Bleak Faith: Forsaken آشنا باشد. این عنوان یک بازی نقش آفرینی جهان باز و به سبک بقاست که با موتور آنریل انجین ۴ توسعه یافته است. با توجه به آنچه در تریلر گیم‌پلی بازی مشاهده کردیم، احتمالا با تجربه‌ای نزدیک به سری سولز روبرو خواهیم بود. شخصیت اصلی بازی احتمالا تنها باقی‌مانده‌ی نسل بشر است که باید بریا بقای خود و نجات نسل بشریت تلاش کند. او در این راه باید با دشمنان متعددی مبارزه کند و تنها سلاح‌های او یک شمشیر و یک تیرو کمان است.

گیم‌پلی و مبارزات بازی همانند سری سولز بسیار بی‌رحمانه، سخت و چالش برانگیز هستند. یکی از مزیت‌های اصلی بازی Bleak Faith: Forsaken را می‌توان جهان باز بودن این عنوان دانست. در سری سولز دنیای بازی آنچنان وسیع نبود. اما در Bleak Faith: Forsaken دنیای وسیعی در اختیار بازی‌بازان قرار گرفته که می‌توانند در آن به کاوش بپردازند. Bleak Faith: Forsaken بسیار جاه طلبانه به نظر می‌رسد.

عناوین سولزلایک زیادی به مانند Mortal Shell در این مسیر قدم گذاشته و هر کدام دارای نواوری‌های زیادی بوده ویژگی‌های جدیدی را به این سبک اضافه کرده‌اند. حال Bleak Faith: Forsaken نیز قصد دارد همین مسیر را در پیش بگیرد. امیدواریم که کیفیت نسخه‌ی نهایی بازی نیز به همین اندازه ما را تحت تاثیر خود قرار دهد.

۹- Eldest Souls

Eldest Souls یک عنوان سولز لایک است. به طور دقیق‌تر می‌توان این عنوان را یک بازی Boss-Rush به شمار آورد. در این بازی‌ها تنها دشمنان شما باس‌های بازی هستند.

Eldest Souls یک عنوان سولز لایک و البته در سبک Boss-Rush است. در چنین بازی‌هایی شما تنها باید با انواع و اقسام باس‌ها مبارزه کنید. بسیاری از این باس‌ها ممکن است در مراحل بعدی دوباره تکرار شوند اما این بار قدرت‌های جدید به دست آورده و شکست آن‌ها بسیار سخت‌تر می‌شود. اگر بخواهم مثالی در این رابطه بزنم، می‌توانم به دانجن‌های بازی Bloodborne اشاره کنم. دانجن‌های بازی شامل باس‌هایی بود که بسیاری از آن‌ها را در مراحل داستان شکست داده‌ایم. اما آن‌ها با شکل و ظاهری متفاوت و البته بسیار قدرتمند‌تر در دانجن‌ها حضور داشته و شکست دوباره‌ی آن‌ها واقعا چالش برانگیز بود.

بازی‌های Boss-Rush نیز به همین صورت هستند. شما از مرحله‌ای به مرحله‌‌ی دیگر می‌روید و با انواع و اقسام باس‌ها مبارزه می‌کنید. مبارزات و گیم‌پلی بازی مشابه سری سولز است. البته برای شکست باس‌ها می‌توانید از مهارت‌ها، قابلیت‌ها و یا قدرت‌های خاص دیگری نیز کمک بگیرید. مهارت‌های خود را ارتقا داده و با یک Build مناسب به سراغ مبارزه با باس‌های غول پیکر بروید. شما می‌توانید با شکست هر باس برخی از قدرت‌های خاص باس‌ها را به دست آورده و از آن بر علیه خود آن‌ها استفاده کنید.

از نظر بصری نیز بازی Eldest Souls دارای گرافیک پیکسلی است اما با این وجود دنیای بازی، باس‌ها و دشمنان بازی به خوبی طراحی شده و دارای جزئیات نسبتا خوبی هستند. اگر به بازی‌های مستقل علاقه‌مند هستید و برای یک عنوان سولز لایک جدید لحظه شماری می‌کنید، قطعا Eldest Souls تجربه‌ی متفاوت و سرگرم کننده‌ای خواهد بود.

۱۰- Dolmen

ترکیب سولز و ستینگ علمی تخیلی اصولا خوب جواب می‌دهد. Dolmen قصد دارد این فرمول موفق را آزمایش کند.

تجربه ثابت کرده است که ترکیب المان‌های سولزلایک با ستینگ علمی تخیلی منجر به خلق تجربه‌ای موفق و شگفت انگیز می‌شوند. بازی‌هایی به مانند The Surge و Hellpoint این سبک را در پیش گرفته و اتفاقا بازی‌های موفقی به شمار می‌آیند. همین موضوع سبب شده تا سازندگان دیگر نیز شانس خود را در این زمینه آزمایش کنند. جدیدترین عنوانی که این فرمول موفق را در پیش گرفته، بازی Dolmen است.

کاوش در دنیای بازی بسیار جذاب به نظر می‌رسد و یادآور بازی‌های موفقی به مانند Dead Space است. برای مبارزه با دشمنان بازی قادر هستید تا از سلاح سرد یا و یا سلاح گرم استفاده کنید. وجود سیستم پیشرفت نیز باعث شده تا گیم‌پلی بازی دارای عمق بیشتری باشد. در مجموع Dolmen به عنوان یک بازی اکشن نقش آفرینی با المان‌های سولز لایک یبسیار امیدوار کننده به نظر می‌رسد. این عنوان تمام ویژگی‌های لازم برای تبدیل شدن به یک بازی خوب را داراست.

۱۱- No Place for Bravery

گیم‌پلی بازی No Place for Bravery بسیار به بازی محبوب Sekiro شباهت دارد.

اولین چیزی که با مشاهده‌ی گیم‌پلی بازی به ذهن شما خطور می‌کند شباهت آن به بازی Sekiro: Shados Die Twice است. No Place for Bravery به عنوان یک بازی اکشن نقش آفرینی دو بعدی حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. هسته‌ی اصلی گیم‌پلی این بازی را دفع حملات دشمنان و مبارزات سریع تشکیل می‌دهد؛ درست به مانند بازی Sekiro. بازی با گرافیک پیسکلی طراحی شده اما این موضوع به هیچ عنوان نکته‌ی بدی نیست.

بدیهی است که سازندگان به دلیل بودجه‌ی پایین، این سبک هنری را انتخاب کنند. با این وجود گرافیک هنری، طراحی محیط بازی بسیار شگفت انگیز است. دشمنان بازی نیز از تنوع نسبتا خوبی برخوردار هستند و با جزئیات بالایی طراحی شده‌اند. مراحل بازی به سبک عناوین مترویدوانیا طراحی شده است. همچنین سازندگان سعی کرده تا با قرار دادن بخش‌های پلتفرمینگ در گیم‌پلی، بازی‌بازان را بیشتر به چالش بکشند. همین موضوع سبب شده تا No Place for Bravery نسبت به سایر بازی‌های سولزلایک متمایز شود.

۱۲- Lord of the Fallen 2

Lord of the Fallen 2 بزرگ‌ترین پروزه‌ی CI Games خواهد بود. امیدواریم شاهد نمایش‌های بیشتر و انتشار اطلاعاتی از گیم‌پلی این بازی باشیم.

شاید باورتان نشود اما حدود ۷ سال از زمان معرفی بازی Lord of the Fallen 2 می‌گذرد. نسخه‌ی دوم از فرنچایز موفق Lord of the Fallen قرار بود در سال ۲۰۱۷ عرضه شود. متاسفانه به ناگهان روند توسعه‌ی بازی با مشکلات عجیبی روبرو شد. البته استودیوی CI Games اواخر سال ۲۰۲۰ رسما اعلام کرد که Lord of the Fallen 2 هنوز زنده است.

در حقیت ادامه‌ی مراحل توسعه‌ی بازی Lord of the Fallen 2 به استودیوی تازه تاسیس دیگری به نام Hexworks سپرده شد. هیچ اطلاعاتی از بازی Lord of the Fallen 2 در دسترس نیست. اما با توجه به اینکه نسخه‌ی اول در زمان خود یکی از بهترین بازی‌های سولز لایک بود، بسیار امیدوار هستیم که Lord of the Fallen 2 نیز تجربه‌ای قابل قبول و سرگرم کننده از این ژانر را ارائه دهد.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا