نقد و بررسیPC

نقد و بررسی بازی World Splitter؛ پازل با چاشنی دنیا‌های موازی

برخی از عناوین مستقل سعی در ترکیب سبک‌ها و المان‌های مختلف داشته و برخی دیگر ترجیح می‌دهند المان‌های خاص خود را وارد گیم‌پلی کنند. بازی World Splitter عضو دسته‌ی دوم است. با نقد و و بررسی این بازی با ما همراه باشید.

برداشتی متفاوت از ایده‌ای کلیشه‌ای؛جهان‌های موازی

در دنیای عناوین مستقل و کم هزینه تر، به دلیل محدود بودن بودجه و امکانات توسعه‌ دهندگان، اغلب شاهد خودنمایی سازنده از طریق «خلاقیت» آن‌ها هستیم. در میان این بازی‌ها، نه از کاتسین‌های سینماتیک خبری هست و نه از گرافیک فنی نسل بعدی. شاید عناوین ایندی در بازار بازی‌های کامپیوتری آن طور که باید و شاید دیده نشوند، اما در میان خود رقابتی سنگینی دارند. توسعه دهندگانی که بتوانند از خلاقیت خود بهتر استفاده کنند، بیشتر دیده می‌شوند و بقای آن‌ها تضمین می‌شود.

بازی World Splitter، از ایده‌ی جهان موازی، در طرح پازل‌ و گیم‌پلی خود استفاده نموده و نتیجه‌ی آن وجود پازل‌های متنوع و گیم‌پلی عمیق است. عالم‌های موازی نه تنها در بازی‌ها، بلکه در فیلم‌ها و جهان‌های زیادی استفاده شده‌اند. شاید آن طور که برخی از افراد تصور می‌کنند، ما تنها نباشیم و عالم ما تنها عالم موجود نباشد.‌

هم‌زمان با رخ دادن اتفاقات در جهان ما، رویداد‌های دیگری در عالم‌های دیگر رخ می‌دهند. شاید مکانی که در این عالم یک صحرای بی آب و علف است، در بعد و عالمی دیگر بستر یک رودخانه باشد. این همان ایده‌ای است که در طرح پازل‌های عنوان World Splitter استفاده شده است.

ایده‌ی جهان‌های موازی موضوعی است که به وفور در بازی‌های ویدیویی و فیلم‌های سینمایی شاهد آن بوده‌ایم. اما بازی World Splitter این ایده‌ای قدیمی را با به شکل نوآورانه‌ای اجرا می‌کند.

در بازی World Splitter، شما باید با جا به جا شدن بین دو دنیا (بعد) مختلف، دوستان خود را پیدا کرده و موانع را پشت سر بگذارید. با پیش‌روی بیشتر در این عنوان، پازل‌ها دشوارتر گردیده و موانع مرگبار بیشتری بر سر راه شخصیت اصلی و دوستان او قرار می‌گیرد.

از طریق کنترلر خود می‌توانید زاویه‌ خطی که در بازی وجود دارد و مانند مرزی در بین دو دنیا عمل می‌کند را تغییر دهید. از این طریق قادر خواهید بود به میزانی که صلاح می‌دانید به هر دو دنیا دسترسی داشته باشید. شما می‌توانید موقعیت مکانی این خط را تغییر دهید. از آن‌جایی که قابلیت پرش بلند ندارید، این راه می‌تواند روش مناسبی برای بالارفتن از موانع باشد.

هسته اصلی بازی World Splitter یک پازل پلتفرمر است. شما در طول گیم‌پلی بازی باید میان دو دنیای موازی جابجا شده و با عبور از موانع و چالش‌های مختلف دوستان خود را پیدا کنید

چالش‌های بازی World Splitter و حالت چند نفره

بازی World Splitter علاوه بر ذهن مخاطب، سرعت عمل او را نیز به چالش می‌کشد. برای دریافت امتیاز کامل هر مرحله، موظف به پایان رساندن آن در زمانی محدود هستید. علاوه بر آن، میزان تغییر زاویه خط جدا‌کننده‌ی دو دنیا نیز محدودیت دارد. این شرایط، باعث می‌شوند که دریافت امتیاز کامل از هر مرحله کار دشواری باشد.

بازی World Splitter تنها به حالت تک نفره محدود نمی‌شود. عنوان World Splitter از یک حالت دو نفره (Co-op) نیز بهره می‌برد که به صورت آفلاین در دسترس است. نسخه‌ی رایانه‌های شخصی از تمامی کنترلر‌ها پشتیبانی می‌کند. یکی از بازی‌بازان از طریق موس و کیبرد، و دیگری از طریق کنترلر خود به بازی متصل می‌شود. بازی‌بازان قادر هستند به کمک هم‌دیگر معما‌های موجود در بازی را حل کنند. هر کدام از بازی‌بازان به عالم (بعد) متفاوتی دسترسی دارد و این جاست که حل پازل‌ها چالش برانگیز‌تر و همکاری در حل آن‌ها حیاتی‌تر می‌گردد.

بر خلاف تصور، بازی World Splitter اصلا بازی آسانی نیست. بازی موانع و محدودیت‌های مختلفی را پیش روی شما قرار می‌دهد تا از این طریق گیم‌پلی بازی چالش برانگیز تر و به پایان رساندن مراحل آن دشوارتر باشد.

بازی World Splitter، داستان خاص و پیچیده‌ای ندارد. بازی صرفا بهانه‌ای است برای حل پازل‌ها و معما‌های آن. صداگذاری‌های این عنوان برای یک بازی ایندی کیفیت قابل قبولی دارند. همچنین موسیقی پس زمینه در این عنوان، یک موسیقی‌ آرامش بخش است. این مورد باعث می‌شود تا در زمان حل معما‌ها تمرکز بالاتری داشته باشید.

گرافیک فنی و بصری

همانند دیگر عناوین مستقل، تمرکز تیم توسعه دهنده‌ی بازی بر روی گرافیک بصری بوده است. بدون اغراق، کار استودیوی نئو برد (Neo Bird) در این زمینه مثال زدنی و تحسین برانگیز است. طراحی بصری این عنوان، چه در محیط‌ها و مراحل مختلف بازی و چه در رابط کاربری آن، زیبا و دلنشین بوده و تماشای آن‌ها هرگز خسته کننده نمی‌شود.

جمع بندی

عناوین مستقل مخاطب خاص خود را دارند و برای تمام بازی‌بازان مناسب نیستند. بازی World Splitter عنوانی لایق و فاخر در سبک پازل پلتفرمر است. با این که روایت مستقیمی برای داستان در این عنوان وجود ندارد، اما گیم‌پلی عمیق و طراحی مناسب مراحل و پازل‌ها کشش و انگیزه کافی برای ادامه دادن را برای مخاطب ایجاد می‌کند. بازی World Splitter عنوانی مناسب طرفداران سبک پازل است. هرچند که می‌توان آن را به تمام کسانی که به حل معما و چالش علاقه دارند توصیه نمود.

عالی

داستان - ۷
گیم‌پلی - ۸.۴
گرافیک هنری - ۸.۴
موسیقی و صداگذاری - ۷
عملکرد فنی - ۸

۷.۸

یکی از مهم‌ترین معیار‌ها برای خرید یا تجربه‌ی یک بازی، سلیقه و هدف خود شما از تجربه آن است، اگر به دنبال یک تجربه‌ی داستانی عمیق هستید، این بازی مناسب شما نیست، ولی اگر به دنبال یک تجربه‌ی با کیفیت با محوریت حل معما و چالش‌های دشوار هستید، این بازی مخصوص شماست

امتیاز کاربران: اولین نفری باشید که امتیاز می دهد!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا