مقالات بازینقد و بررسیPlayStation 4

نقد و بررسی بازی Katana Kata؛ از سولز تا سامورایی

ترکیب مبارزات سولز و فرمت Roguelike به نتایج جالبی منجر شده است

Katana Kata، چه عبارت جالب و دلنشینی. Kata به معنای یادگیری و بهبود تکنیک مبارزه است. در Katana Kata شما باید به عنوان یک سامورایی، راه و رسم کاتانا را یاد گرفته و بر دشمنان خود غلبه کنید. در Katana Kata باید آن قدر شکست بخورید تا سیستم مبارزات را حفظ شده و به بهترین سامورایی ممکن تبدیل شوید. بله؛ اینجا با یک بازی به سبک و سیاق سولز طرف هستیم. عنوان Katana Kata به تازگی بر روی کنسول‌ها منتشر شده و به همین سبب در این مقاله قصد داریم تا به نقد و بررسی بازی Katana Kata بپردازیم.

 نقد و بررسی بازی Katana Kata

پر بیراه نیست اگر بگویم که فرام‌سافتور با Dark Souls سال ۲۰۱۱، انقلابی را در صنعت بازی‌های ویدیویی به پا کرد. البته برخی هم معقتند که این انقلاب با همان Demon’s Souls، پرو‌ژه‌ی کم‌تر تحسین شده‌ی دو سال پیش این استودیو، آغاز شده بود. با این حال نقطه‌ی آغاز هر چه بود، این استودیو چنان طوفانی به پا کرد که سایر ناشرین، استودیوها و افراد برای ساخت Dark Souls خود دست به کار شدند. در این میان عناوین موفقی به مانند Nioh و Hollow Knight نیز به وجود آمده‌اند که با الهام از فرمول Dark Souls، به آثار شایسته‌ای تبدیل شده‌اند.

در واقع تاثیر Dark Souls آن‌قدر زیاد بود که شاهد خلق یک ژانر یا زیرژانر به نام Soulsborne بودیم. از ویژگی‌های بارز این ژانر حال و هوای فانتزی تاریک و مبارزاتی دشوار است. Dark Souls دنیایی فانتزی داشت که به مانند Harry Potter یا Lord of the Rings پر رنگ و لعاب نبود. ضمنا بسیاری از شخصیت‌های بازی، پس‌زمینه‌ی داستانی و سرگذشتی غم‌انگیز داشتند. هم‌چنین مبارزات بازی نیز به واسطه‌ی نوار استقامت و قدرت زیاد دشمنان، به فکر، صبر و مهارت زیادی نیاز داشتند. مرگ به معنای آغاز دوباره‌ی مرحله و از دست دادن احتمالی تمام ارواحتان بود.

Katana Kata
شکی نیست که Dark Souls انقلاب بزرگی را در دنیای بازی‌های ویدیویی به پا کرد. حال Katana Kata سعی داشته تا با ترکیب فرمول این بازی و عناوین Roguelike، به اثر سرگرم‌کننده‌ای تبدیل شود. باید گفت که تا حدی هم در این امر موفق بوده است.

از Dark Souls تا سامورایی

همان‌طور که اشاره شد بازی‌های زیادی توانسته‌اند با الهام‌گیری و تغییر این فرمول، به آثار موفقی تبدیل شوند. Katana Kata یکی دیگر از عناوینی است که به دنبال ارائه‌ی تعریف خاص خود از یک بازی Soulsborne است. در واقع می‌توان این بازی را تعبیر عجیب و منحصر به فردی از Dark Souls به شمار آورد. بازی Katana Kata سعی داشته تا المان‌های موجود در بازی‌های Roguelike را نیز در هسته‌ی خود بگنجاند تا به اثر نسبتا خاصی تبدیل شود.

با این اوصاف باید این سوال را پرسید که این بازی تا چه حد در اهداف خود موفق بوده است. پاسخ این سوال نباید شما را ناامید کند. در ادامه با نقد و بررسی بازی Katana Kata با گیم پالت همراه باشید.

سامورایی تحت تمرین

راستش را بخواهید چندان نمی‌توان در مورد داستان Katana Kata چیزی نوشت. چرا که داستان چندانی در بازی وجود ندارد. داستان بازی در یک سکانس کابوس آغاز شده و شخصیت اصلی بازی، افکار خود را به صورت نوشتاری نقل می‌کند. سپس متوجه می‌شویم که او یک سامورایی تحت تمرین است. وی باید از استاد خود جدا شده و سفر خود را آغاز کند. هم‌چنین یکی دیگر از شاگردان سابق این استاد نیز یاغی شده و حالا وظیفه‌ی ما، یافتن و به قتل رساندن این شاگرد است. در این میان با شاگردان دیگر استاد نیز روبه‌رو خواهید شد که هر کدام به نوعی یک باس‌فایت محسوب می‌شوند.

از لحاظ داستانی نباید انتظار چندانی از Katana Kata داشت. داستان بازی فاقد روایت بوده و صرفا در حد چند خط توضیح است. البته این مهم با توجه به سبک و اهداف بازی قابل درک است.

همان‌طور که اشاره شد، روایت داستانی قابل توجهی در بازی وجود ندارد. در واقع بازی فاقد صداگذاری است و اندک دیالوگ‌های آن نیز به صورت نوشتاری به نمایش در می‌آیند. هم‌چنین در ابتدای مراحل بازی شاهد یک متن کوتاه از سوی سامورایی قصه هستیم که تم و پس‌زمینه‌ی آن مراحل را روایت می‌کند. به طور مثال در مرحله‌ی اول که Bathhouse نام دارد، متوجه می‌شویم که یکی از شاگردهای سابق استاد شما، مدتی است که به حمامی عمومی حمله کرده و آن‌ را غارت می‌کند. این غایت داستان‌گویی Katana Kata محسوب می‌شود که البته با توجه به سبک و اهداف بازی قابل درک است.

چشم در برابر چشم

با این حال احتمالا برای داستان به سراغ Katana Kata نخواهید رفت. تمرکز اصلی این بازی، ارائه‌ی مبارزات دشوار است و باید گفت که همین جنبه بدون شک بزرگ‌ترین نقطه‌ی قوت آن به شمار می‌آید. خو گرفتن به مبارزات Katana Kata کمی دشوار است. دو نوع حمله در بازی وجود دارند که اثر گذاری آن‌ها و میزان آسیب وارده به دشمن، به جهت حمله‌ی شما بستگی دارد. هم‌چنین می‌توانید دکمه‌ی مختص به هر کدام از این حمله‌ها را برای یک حمله‌ی قدرتمندتر نگه دارید. البته این نوع حملات، میزان بیشتری از استقامت شما را مصرف می‌کنند.

بدون شک جذاب‌ترین و البته سخت‌ترین جنبه‌ی مبارازت Katana Kata، دفع ضربات حریفان است. دشمنان در این بازی از دو جهت، یعنی بالا و پایین، به شما حمله می‌کنند. همان‌طور که اشاره شد، شما نیز می‌توانید در دو جهت حمله کنید. برای دفع ضربات دشمنان، باید جهت حمله‌ی خود را با جهت دشمنان هماهنگ کرده و هم‌زمان با حمله‌ی آن‌ها، دکمه‌ی حمله را فشار دهید. در صورت موفقیت، دشمن شما برای مدتی گیج شده و شما فرصت ضربه زدن به او را پیدا خواهید کرد.

چیره شدن بر این سیستم ساده، زمان زیادی خواهد برد. یکی از مشکلاتی که در این زمینه وجود دارد، عدم امکان تشخصیص جهت حملات برخی از دشمنان است. دشمنان متعددی در بازی وجود دارند که برخی از آن‌ها بدون شمشیر هستند. تشخیص جهت حرکت ضربه‌ی این نوع از دشمنان دشوار است و در بسیاری از مواقع به دکمه‌زنی بی‌هدف منجر می‌شود. هم‌چنین دوربین بازی بعضا می‌تواند علیه شما باشد.

مبارزات Katana Kata بدون شک بزرگ‌ترین نقطه‌ی قوت آن هستند. سیستم مبارزات ساده به نظر می‌رسد، اما چیره شدن بر این سیستم ساده کار دشواری است.

البته به مانند سایر عناوین این سبک، می‌توانید صرفا از حملات دشمنان جاخالی دهید. اگرچه، در این صورت یافتن فرصت برای حمله کردن به سادگی قبل نخواهد بود. هم‌چنین تمام سلاح‌های درون بازی نیز پس از مدتی خواهند شکست. در حقیقت هر شمشیر بسته به نوع خود، محدودیتی دارد. به طور مثال شمشیری که با آن بازی را آغاز می‌کنید، پس از پانزده ضربه خواهد شکست. با این وجود، در مراحل بعد، شمشیرهایی را خواهید یافت که تا ۳۰ ضربه نیز دوام می‌آورند.

المان‌های Roguelike در Katana Kata

تفاوتی که Katana Kata با Dark Souls دارد، حضور المان‌های Roguelike است. بازی‌های Roguelike آن‌هایی هستند که پس از مرگ، شما را به نقطه‌ی شروع می‌فرستند. جالب این جاست در Katana Kata پس از مردن، فرصت این را دارید که یک بار از پیشرفت خود دفاع کنید. در این حالت پس از مرگ، وارد مکانی موسوم به Nightmare شده و باید با یک استاد سامورایی مبارزه کنید. در صورت شکست، به مرحله‌ی اول باز خواهید گشت. البته برخلاف سایر Roguelikeها، Katana Kata به شما اجازه‌ی بازگشت به مرحله‌ای که در آن کشته شده‌اید را نیز  می‌دهد. اما با این وجود شما ترغیب می‌شوید که از ابتدا بازی را آغاز کنید.

بازی Katana Kata در مجموع دارای پنج مرحله است که هر کدام دارای تم و دشمنان خاص خود هستند. به مانند هر بازی Roguelike دیگر، با هر بار شکست درس جدیدی را یاد گرفته و در تلاش‌های بعدی بهتر عمل خواهید کرد. در بازی سیستم ارتقا و امتیازهای نصفه و نیمه‌ای نیز وجود دارد که می‌توانست بسیار بهتر باشد. با افزایش هر سطح ،شما یک امتیاز دریافت خواهید کرد و می‌توانید آن را در یکی از زمینه‌های Health، Breath، Dexterity و Strenght خرج کنید. این پیشرفت پس از مرگ نیز با شما خواهد ماند و کار شما را در دور بعدی آسان‌تر خواهد کرد.

مکتب کانو

باید گفت که در وهله‌ی اول، حسابی از گرافیک و جلوه‌های بصری Katana Kata ناامید شده بودم. با این حال با گذشت زمان، به سبک گرافیکی مینیمالیستی این بازی عادت خواهید کرد. حتی ممکن است به نوعی آن را دوست داشته باشید. در بازی Katana Kata طراحی شخصیت‌ها و محیط در ساده‌ترین حالت ممکن بوده و شاهد طیف رنگی نسبتا محدودی نیز هستیم. همین مهم باعث شده تا بازی حال و هوایی خودمانی‌تر داشته باشد که در نوع خود بسیار جالب است.

یکی دیگر از نقاط قوت بازی، موسیقی و صداگذاری محیطی جالب آن است. موسیقی متن بازی حال و هوایی شرقی و ژاپنی داشته که کاملا با اتمسفر آن همخوانی دارند. البته همانند گرافیک بازی، این جنبه هم کاملا مینیمالیستی است. به علاوه شخصیت‌های بازی صداگذاری ندارند. با این حال صداهای محیطی، در عین سادگی، به بازی شخصیت و هویت منحصر به فردی می‌دهند. Katana Kata از این حیث با سایر آثار موجود در بازار تفاوت دارد. مسئله‌ای که در ابتدا ممکن است شما را ناامید کند، اما در ادامه مجذوب آن خواهید شد.

جلوه‌های بصری و موسیقی متن بازی سبکی کاملا مینیمالیستی داشته که رفته‌رفته شما را جذب خود می‌کند.

سخن پایانی؛ Katana Kata ارزش امتحان کردن را دارد

Katana Kata عنوانی است که در آن نه تنها زمان‌بندی، بلکه جهت حملات شما نیز اهمیت دارد. داستان بازی بسیار ساده است. شما به چندین مکان مختلف سفر می‌کنید و دشمنانی را از میان برداشته تا به شاگرد اسبق استاد خود برسید. شاگردی که یاغی شده و حال شما باید اشتباهات استاد خود را جبران کنید. در این مسیر مرگ‌های زیادی را تجربه خواهید کرد، اما از طریق تمرین با Katana به Kata خواهید رسید؛ راهی برای یادگیری و ارتقا.

هم‌چنین سلاح‌های متفاوتی را آزمایش خواهید کرد تا به انتخاب مطلوب خود برسید. اگرچه مهارت شما در مبارزه پیشرفت خواهد کرد، اما این ذهن شماست که باید به درجه‌ی استادی برسد. هسته‌ی مبارزات در Katana Kata چیز پیچیده‌ای نیست. جاخالی دادن، دفع ضربات و حمله، هسته‌ی اصلی مبارزات بازی را تشکیل می‌دهند با این حال این هسته‌ی به ظاهر ساده، می‌تواند بازی‌بازان غافل را تنبیه کند. بازی مشکلاتی از جمله داستان ضعیف و گرافیک نه چندان دلچسب را دارد. با این حال می‌توان گفت که مهم‌ترین عنصر، یعنی مبارزات، در نهایت سرگرم‌کننده و کارآمد است.

اگر به دنبال داستانی عمیق یا جلوه‌های بصری زیبا هستید، نباید به سمت Katana Kata بیایید. با این حال Katana Kata در ارائه‌ی مبارزات دشوار و سرگرم‌کننده در نهایت موفق است.

عنوان Katana Kata در حال حاضر با قیمت ۱۵ دلار بر روی پلی ‌استیشن ۵، ایکس‌باکس سری ایکس، پلی ‌استیشن ۴، ایکس ‌باکس وان، نینتندو سوییچ و رایانه‌های شخصی در دسترس است. شما می‌توانید نقد و بررسی بازی‌های جدید و به همراه سایر مقالات و مطالب جذاب مرتبط با بازی‌های ویدیویی را در وب‌سایت گیم‌پالت بخوانید.

داستان - ۵
گیم‌پلی - ۷
گرافیک هنری - ۶
موسیقی و صداگذاری - ۶.۵
عملکرد فنی - ۸

۶.۵

متوسط

Katana Kata اثر اعجاب‌انگیزی نیست. داستانی نداشته و گرافیک آن هم در بهترین حالت معمولی هست. با این حال به عنوان اثری مستقل قابل قبول است. خصوصا با توجه به اینکه تمرکز اصلی بازی بر روی مبارزات بوده و در این امر هم تا حد زیادی موفق بوده است.

امتیاز کاربران: اولین نفری باشید که امتیاز می دهد!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا