مقالات بازیXbox Series X/SPC

هر آنچه از بازی Project Mara می‌دانیم؛ پروژه‌ی وحشت

یکی از مرموزترین بازی‌های نینجا تئوری

Project Mara بزرگ‌ترین بازی استودیوی نینجا تئوری (Ninja Theory) تا به امروز است. نینجا تئوری تا پیش از این عناوین تحسین شده‌ای مثل Hellblade: Senua’s Sacrifice، Heavenly Sword و DMC: Devil May Cry را توسعه داده است. تاکنون اطلاعات زیادی از بازی منتشر نشده، اما از تیزر آن و سابقه‌ی نینجا تئوری می‌توان به نکات زیادی پی برد. با بررسی بازی Project Mara با گیم پالت همراه باشید

بررسی بازی Project Mara؛ هر آنچه از این بازی می‌دانیم

در حال حاضر هیچ گونه تاریخ عرضه‌ای از بازی نداریم. با توجه به اینکه نینجا تئوری در حال کار بر روی دنباله‌ی Hellblade هم هست، احتمالا تا عرضه‌ی این بازی فاصله داریم. هم‌چنین می‌توان مطمئن بود که بازی بر روی رایانه‌های شخصی و ایکس‌باکس سری ایکس عرضه خواهد شد. چرا که نینجا تئوری یکی از استودیوهای ایکس‌باکس است. در این مقاله قصد داریم تا با توجه به اطلاعات به دست آمده، به بررسی بازی Project Mara بپردازیم.

Project Mara چیست؟

Project Mara یک بازی اکسپریمنتال در دست توسعه از نینجا تئوری در ژانر وحشت است. به گفته‌ی این استودیو، بازی در مورد وحشت‌های مشکلات روانی است. هم‌چنین گفته شده که این استودیو برای ساخت Project Mara، تحقیقات علمی گسترده‌ای انجام داده است. پس از موفقیت Hellblade، نینجا تئوری تیمی را با نام The Insight Project بنا گذاشت. هدف این تیم که شامل متخصصان، روان‌شناسان و پروفوسورها هم می‌شود، تحقیق و توسعه در زمینه‌ی سلامت روانی است.

Project Mara
Project Mara یک بازی در سبک وحشت روان‌شناختی بوده که تمرکز زیادی بر روی سلامت روانی دارد.

نینجا تئوری “قصد دارد تا راه حلی ساده برای سلامت روان را ارائه داده و افراد را به مراقبت از سلامت روانی ترغیب کند”. بدون شک این ادعای نینجا تئوری، وظیفه‌ی سنگینی را روی دوش آن‌ها قرار می‌دهد. می‌توان گفت که Project Mara پروژه‌ای حاصل از تحقیقات تیم The Insight Project است. با این حال باید منتظر ماند و دید که منظور از تمرکز بر روی وحشت‌های سلامت روانی چیست. آیا نینجا تئوری می‌تواند به گونه‌ای تازه، یک بازی ترسناک را روایت کند؟

تاریخ عرضه‌ی Project Mara

بازی در ژانویه‌ی ۲۰۲۰ و پس از معرفی Senua’s Saga: Hellblade 2 در The Game Awards 2019 معرفی شد. از آن جایی که هنوز حتی تاریخ عرضه‌ی Hellblade 2 مشخص نشده، می‌توان گفت که با Project Mara فاصله‌ی زیادی داریم. با این حال هنوز هم احتمال آن وجود دارد که Project Mara به مانند سایر بازی‌های مورد انتظار ایکس باکس در سال ۲۰۲۱ عرضه شود. با توجه به خریداری این استودیو توسط مایکروسافت، می‌توان گفت که پلتفرم‌های Project Mara هم احتمالا ایکس‌باکس سری ایکس/اس و رایانه‌های شخصی خواهند بود.

بررسی تیزر بازی

به هنگام رونمایی از بازی، شاهد نمایش تیزر عجیب و ترسناکی بودیم. در این تیزر هم ملینا یورگنز (Melina Juergens)، بازیگر نقش Senua در Hellblade، در نقش Mara بازی کرده بود. تیزر شامل تصاویری از راهروهای ساختمانی بوده که ظاهرا یک تشکیلات تحقیقاتی است. هم‌چنین در نمایی پرونده‌ی روانی Mara را می‌بینیم. در پایان تریلر هم جمله‌ی “نمی‌دونم چه چیزی واقعیه” به نمایش در می‌آید. در نهایت هم چهره‌ی وحشت‌زده‌ی Mara در تاریکی را می‌بینیم که واضحا از حضوری ترسیده است.

درک داستان بازی از این تریلر مبهم کمی دشوار است. با این حال می‌توان گفت که احتمالا یک بیمار روانی، باید با وحشت‌های خود کنار بیاید. هم‌چنین بازی در یک ساختمان تحقیقاتی/درمانی جریان داشته که ظاهرا شیطانی است. با این حال ممکن است در نهایت مشخص شود که تمام این‌ها جز توهمات Mara بوده است. به شخصه معتقدم که در بازی، مشکلات روانی Mara همانند وحشت‌های فیزیکی به نمایش در خواهند آمد.

دفتر خاطرات توسعه‌ی Project Mara

در کنار تیزر بازی، نینجا تئوری یک دفتر روزانه از روند کاری خود منتشر کرد تا بازی‌بازان از بازی‌های این استودیو با خبر باشند. ظاهرا تیم توسعه‌ی Project Mara، همانند Hellblade، تیمی کوچک و متمرکز خواهد بود. Hellblade توسط تیمی ۲۰ نفره ساخته شده بود. نینجا تئوری نام این روش را Dreadnought گذاشته است. جایی که اعضای استودیو به تیم‌های کوچک‌تر تقسیم شده تا بر روی چند بازی کار کنند. البته هنوز هم مجموع استودیوی نینجا تئوری به اندازه‌ی یک استودیوی AAA معمولی نیست. با این حال با این روش می‌توان پروژه‌های ریسکی‌تری را انجام داد و درگیر یک بازی خاص نبود.

نینجا تئوری می‌تواند با موفقیت Project Mara، سبک روایی جدیدی را وارد بازی‌های ویدیویی کند.

تمیم آنتونیادس (Tameem Antoniades)، یکی از بنیان‌گذاران نینجا تئوری، کمی در مورد The Insight Project هم صحبت کرده است. ظاهرا Project Mara قصد داشته تا با استفاده از کنترل محیطی طراحی بازی، بازی‌بازان را به سمت سلامت روانی بیشتر ببرد. نینجا تئوری قصد دارد تا با Project Mara، گوشه و کنارهای جدید توسعه‌ی بازی و روان‌شناسی در بازی را جست و جو کند. آنتونیادس خاطرنشان شده که بازی شامل تنها یک شخصیت و یک مکان خواهد بود. در صورت موفقیت، نینجا تئوری می‌تواند سر فصل جدیدی را در روایت بازی‌های ویدیویی رقم بزند.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا