نقد و بررسیPlayStation 5

نقد و بررسی Judgment؛ وکیل دیروز، قاضی امروز

 Judgment نسخه‌ای فرعی از سری باسابقه و محبوب Yakuza محسوب می‌شود. این بازی تحت نظارت کمپانی Sega و استودیوی Ryu Ga Gotoku توسعه یافته است. توسعه دهندگان این عنوان تصمیم گرفتند، این بار ایده‌های داستانی جدیدی را آزمایش کرده و داستانی جدید خلق کنند. تفاوت‌های این عنوان با سری Yakuza تنها به داستان محدود نشده و در گیم‌پلی نیز شاهد تفاوت‌هایی هستیم. با نقد و بررسی بازی Judgment همراه باشید.

نقد و بررسی بازی Judgment

صنعت بازی‌های کامپیوتری یکی از پر ریسک‌ترین و پرخطرترین صنعت‌هاست. یک حرکت اشتباه از سمت یک کمپانی می‌تواند موجب ورشکستگی و زیان سنگین مالی شود. تغییر در فرمول‌های موفق و امتحان شده یکی از این ریسک‌ها و خطر‌هاست و می‌توانند موفقیت یا شکست یک بازی کامپیوتری را تعیین کنند. اگر این تغییرات جواب بدهند می‌توانند موجب بقای یک آیپی جدید و موفقیت‌ مالی آن شوند. یکی از این آیپی‌ها که به نظر می‌رسد تغییرات در ستینگ داستانی و فرمول‌های آن جواب داده باشد عنوان Judgment است. نسخه‌ی نسل نهمی این بازی به تازگی عرضه شده و همین موضوع باعث شده تا فرصت را غنیمت شمرده و به نقد و بررسی بازی Judgment بر روی کنسول نسل نهمی پلی‌ استیشن ۵ بپردازیم.

داستان؛ روایتی قدرتمند از حل پرونده‌ی قتل

عنوان Judgment، داستان وکیلی به نام (Takayuki Yagami) را روایت می‌کند که چندین سال پس از ترک شغل خود در قالب کارآگاه خصوصی به مبارزه با جرم و جنایت می‌پردازد. یاگامی این بار با پرونده‌ی قتلی رو به رو می‌شود که پای نیرو‎های پلیس و اعضای باند‌های خلاف نیز در آن باز شده است. با پیش‌روی بیشتر در داستان، روند داستان سریع تر شده و روایت قدرتمند آن مخاطب را چندین ساعت پای خود نگه می‌دارد. روایت قدرتمند تنها نقطه‌ی قوت داستان این بازی نیست. پیچش‌های داستانی و غافلگیری‌های مختلف نیز از نقاط قوت داستان حساب می‌شوند.

گیم‌پلی؛ ایده‌های جدید در چهارچوب سنتی

گیم‌پلی این عنوان در حالت کلی و هنگام مبارزات به سری یاکوزا (Yakuza) شباهت زیادی دارند. این عنوان به مخاطب خود آزادی عمل بالایی در مبارزات می‌دهد.شما برای مبارزه با خلافکاران در سطح شهر می‌توانید از دو استایل مبارزه استفاده کنید. هر کدام از این دو در شرایط مختلف به کمک شما خواهند آمد. این دو سبک Crane و Tiger نام دارند. طبق آموزش‌های خود بازی، سبک Crane هنگام مبارزه با گروهی از دشمنان و سبک Tiger هنگام مبارزه با یک نفر استفاده می‌شوند.

این دو سبک به طرزی متعادل شده‌اند که شانس استفاده از آن‌ها به یک اندازه باشد. هنگام مبارزات می‌توانید از محیط خود کمک گرفته و برای اجرای برخی از فنون از آن کمک بگیرید. با هر بار پیروزی در مبارزات یا اتمام مراحل فرعی و اصلی، می‌توانید از امتیاز SP برخوردا شده و ارتقا‌هایی را برای شخصیت اصلی با این واحد خریداری کنید. در برخی موارد ضربه‌هایی که به شما وارد می‌شوند باعث به وجود آمدن آسیب‌های دائمی خواهند شد. در این صورت برای برطرف کردن آن ها باید آیتم‌هایی خاص را خریداری کنید.

مبارزات در بازی Judgment همانند سری بازی‌های یاکوزا (Yakuza) مبارزاتی پر زد و خورد و درگیر کننده هستند. گیم‌پلی این عنوان به گونه‌ای طراحی شده است که پذیرای بازی‌بازان جدید و بازی‌بازانی که با این سری از قبل آشنایی داشته‌اند باشد. سوای از مبارزات، عنوان Judgment به عنوان یک بازی داستان محور محتوایی با کیفیت و تنوعی قابل قبول در محتوای ارئه شده‌ی خود دارد.

Judgement به عنوان یک بازی داستان محور، تنها به یک داستان اصلی بسنده نکرده و داستان‌هایی فرعی نیز در دل دنیای خود دارد. این داستان‌های فرعی مراحل مخصوص به خود را دارند. بسته به روابط شما با دیگر NPC‌های بازی این ماموریت‌ها آزاد شده و می‌توانید آن ها را به پایان برسانید.

عنوان Judgment در مراحل خود تنها به مبارزات تن به تن بسنده نمی‌کند. در مراحل این عنوان شاهد فعالیت‌هایی دیگر مانند استفاده از پهباد و تعقیب مضونین نیز هستیم. از پهبادها نیز در فعالیت‌های فرعی مانند مسابقات مربوط به آن استفاده می‌شود. Judgment عنوانی است که از تک تک المان‌های خود برای عمیق‌تر شدن گیم‌پلی آن استفاده کرده و در زمینه‌ی محتوای داستان کم کاری نمی‌کند.

نسخه‌های نسل نهمی بازی Judgment

عنوان Judgment برخلاف برخی از عناوین نسل هشتمی از ارتقای گرافیکی رایگان استفاده نکرده است. بنابراین برای تجربه‌ی این عنوان بر روی کنسولی مانند پلی‌ استیشن ۵ باید این نسخه را جداگانه خریداری کنید. نسخه‌ی نسل نهمی این عنوان را می‌توان نوعی ریمستر برای نسخه‌ی نسل هشتمی دانست.

نورپردازی در نسخه‌ی نسل نهمی این عنوان بهتر شده و باعث واقعی‌تر شدن گرافیک و تصاویر این بازی شده است. تصاویر Sharp‌تر شده و شاهد اجرا شدن این عنوان با نرخ فریم۶۰ هستیم. اما به نظر کیفیت بافت‌ها و تکسچر‌های گرافیکی نسبت به نسخه‌ی نسل هشتم تفاوت چندانی نکرده است. اگر نسخه‌ی نسل نهمی این عنوان قیمت کمتری داشت، مسلما دارای ارزش خرید بالاتری بود.

صداگذاری

همان طور که انتظار می‌رفت، صداگذاری‌های مربوط به زبان ژاپنی در عنوان Judgment کیفیت بالایی دارند. همانند صداگذاری مربوط به زبان ژاپنی، صداگذاری‌های مربوط به زبان انگلیسی نیز کیفیت خوب و قابل قبولی دارند. تنها ایراد این صداگذاری، ناقص بودن آن است. صداگذاری مربوط به زبان انگلیسی برای همه‌ی NPC‌ها به طور کامل انجام نشده و گاها شاهد ژاپنی صحبت کردن بعضی NPC‌ها هستیم. اما صداگذاری مربوط به شخصیت‌های اصلی و فرعی داستان به خوبی و با کیفیت بالا انجام شده است.

جمع بندی

دوره‌ای از بازی‌های کامپیوتری را شاهد هستیم که در آن عناوین داستان محور کمتر به چشم می‌آیند و برخی از توسعه دهندگان قصد به ساخت عناوین آنلاین محور دارند. در چنین دوره‌ای وجود عنوانی مانند Judgement غنیمت است، عنوان Judgement نتیجه‌ی تغییر در فرمول‌های موفق و امتحان پس داده است، شاید خرید نسخه‌ی نسل نهمی این عنوان کار عاقلانه‌ای نباشد، اما اگر تا به حال با عناوینی مانند سری Yakuza سر و کار نداشته‌اید، تجربه‌ی عنوان Judgement خالی از لطف نخواهد بود، عنوان Judgement تمامی مولفه‌های یک شاهکار را دارد، اما در چهار چوب خاص خود. سیستم مبارزه‌ی این عنوان سرگرم کننده و صداگذاری‌های آن باکیفیت هستند. عنوان Judgement به تمامی طرفداران بازی‌های داستان محور پیشنهاد می‌شود

داستان - ۹
گیم‌پلی - ۱۰
گرافیک هنری - ۸.۵
موسیقی و صداگذاری - ۸.۵
عملکرد فنی - ۸

۸.۸

عالی

شاید خرید نسخه‌ی مخصوص نسل نهمی منطقی به نظر نیاید، اما عنوان Judgement از لحاظ محتوا یک عنوان بارزش است و تجربه‌ی دوباره‌ی آن خالی از لطف نمی‌باشد. صداگذاری مربوط به زبان انگلیسی ناقص است اما کیفیت بالایی دارد، این عنوان از لحاظ فنی شرایط پایداری دارد.

امتیاز کاربران: اولین نفری باشید که امتیاز می دهد!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا