نقد و بررسیPlayStation 4Xbox One S/XPC

نقد و بررسی بازی Nier Replicant؛ خون جدید در رگ‌های قدیمی

عنوانی شایسته‌ی نام سری Nier

Nier Replicant یک بازی منحصر به فرد با داستانی شگفت‌انگیز، شخصیت‌های به یاد ماندنی و گیم‌پلی سرگرم‌کننده است. در ادامه با نقد و بررسی بازی Nier Replicant همراه ما باشید.

نقد و بررسی بازی Nier Replicant

بدون شک Nier: Automata یکی از بهترین بازی‌های نسل هشت بود. با وجود اینکه شخصا تجربه‌ی پیشینی از سری Nier نداشتم، لذت زیادی از Automata بردم. همین مهم باعث شد تا معرفی Nier Replicant من را شدیدا هیجان‌زده کند. البته این نگرانی وجود داشت که آیا Replicant، ریمستر Nier سال ۲۰۱۰، در حد و اندازه‌ی Automata خواهد بود یا خیر. حال با خیال راحت می‌توانم به طرفداران Automata بگویم که ابدا نباید Replicant را از دست دهند.

جهان تیره و تار Nier بیش از ۱۰ سال قدمت دارد. با این حال تفسیر این جهان از شکنندگی انسان، هنوز و با گذشت سال‌ها، تازه و قابل درک باقی مانده است. روایت تلخ و شیرین Nier با Replicant زیباتر از قبل هم شده است. Nier Replicant نسخه‌ی ارتقا یافته‌ی بازی Nier است. مدل‌های پیشرفته‌تر، مکانیک‌های هک‌-اند-اسلش بهتر و موسیقی متن شگفت‌انگیز باعث شده تا Nier Replicant به تجربه‌ی فوق‌‌العاده‌ای تبدیل شود. البته برخی از ویژگی‌های منفی بازی قدیمی، هنوز هم این نسخه‌ی جدید را آزار می‌دهند.

البته اگر منصف باشیم، باید گفت که محتوای جدید زیادی به Nier Replicant اضافه شده است. محتوایی که باعث شده تا این بازی به پکیج کامل‌تری نسبت به قبل تبدیل شود. از آن جایی که دوست ندارم بخشی از داستان بازی را اسپویل کنم، وارد جزئیات این محتوای جدید نمی‌شوم. با این حال هواداران بازی قدیمی بدانند که قطعا از این محتویات جدید خشنود خواهند شد.

Nier Replicant؛ داستان برادر

یکی از تحسین‌‌ برانگیزترین جوانب داستان Nier، توانایی آن در کنترل لحن روایت است. داستان بازی به طرز استادانه‌ای بین لحظات احساسی بین دوستان، روایتی داستانی فانتزی و ارائه‌ی جهانی تاریک و ناامیدکننده جابه‌جا می‌شود. هیچ کدام از این جوانب داستان هم دور افتاده یا نامرتبط به نظر نمی‌رسند. این بازی کاری می‌کند که شما به یک اندازه لبخند بزنید، بخندید و گریه کنید. بسیاری از هواداران Nier از بار احساسی این مجموعه آگاه هستند. با این حال حتی کسانی که Automata را تجربه کرده‌اند نیز در مواقعی غافلگیر خواهند شد.

Nier Replicant
Nier Replicant شاید یک بازسازی کامل نباشد، اما توانسته جلوه‌های بصری بازی را تا حد بسیار خوبی به‌روزرسانی کند.

به عنوان یک ارتقا، یکی از تمرکزهای اصلی Replicant، بهبود بازی از نظر بصری و مدرن‌سازی آن در زمینه‌ی گرافیک است. خوشبحتانه باید گفت که تلاش‌های بازی در این زمینه به موفقیت بزرگی منجر شده است. Replicant از هر نظر زیباتر از Nier اصلی بوده و طراحی هنری برخی محیط‌ها نفس شما را حبس خواهد کرد. البته هنوز هم بافت‌هایی در بازی یافت می‌شوند که قدیمی به نظر برسند. با این حال بازی از نظر بصری شدیدا نسبت به Nier اصلی پیشرفت داشته و احتمالا بزرگ‌ترین ارتقای بازی در همین زمینه است.

البته Replicant صرفا یک بازی با ظاهر زیبا نیست. محیط‌های بازی وقتی ماندگار می‌شوند که آن را با موسیقی‌های گوش‌نواز ترکیب کنید. موسیقی متن بازی در انتقال حس و حال و هوای هر صحنه معرکه عمل کرده و برخی از قطعه‌ها هم تا مدت زیادی در پلی‌لیست شما خواهند ماند. البته اگر Automata را تجربه کرده باشید، این مورد شما را غافلگیر نخواهد کرد. موسیقی متن Nier Automata هم یکی از بهترین‌ها در نسلی که گذشت بود. Replicant هم از این قائده مستثنی نیست. صداگذاری شخصیت‌ها هم قدرتمند است و در کل از نظر صوتی کمبودی در بازی حس نمی‌شود.

تاثیر مبارزات Nier Automata بر روی Nier Replicant

در هسته‌ی خود، Nier Replicant یک اکشن-نقش‌آفرینی با تمرکز زیاد بر روی مبارزات است. شما Nier را با یک شمشیر آغاز می‌کنید و در ادامه هم به نیزه و شمشیرهای دو تایی دسترسی خواهید داشت. هر اسلحه چند حرکت متفاوت دارد. اما کمبوهای مبارزات چندان پیچیده نیستند. اصل مبارزات بازی حول حمله کردن و جاخالی دادن می‌‌چرخد. خوشبختانه این چرخه‌ی ساده شدیدا سرگرم‌کننده است. موفقیت Nier در طراحی عالی سیستم حرکتی است. شخصیت شما در این بازی وزن دارد و ضربات او کاملا احساس می‌شود. این سرعت و وزن احتمالا بزرگ‌ترین تاثیر Automata در گیم‌پلی Replicant است.

اضافه شدن Grimoire Weiss به بازی باعث ایجاد تنوع خوبی در مبارزات شده است.

یکی از بزرگ‌ترین تغییرات در گیم‌پلی Replicant نسبت به بازی اصلی، اضافه شدن Grimoire Weiss است. توانایی‌های جادویی Grimoire Weiss، به شما این اجازه را می‌دهد تا به حرکات جالبی در مبارزات دسترسی داشته باشید. جادوی Weiss باعث شده تا مبارزات بازی تا حد زیادی از تکراری شدن فاصله بگیرند. خارج از مبارزات، شما زمان زیادی را صرف رفتن از مکانی به مکانی دیگر و پذیرش ماموریت‌های مختلف خواهید کرد.

خط ماموریت‌های داستانی و اصلی بازی شما را به مکان‌های گوناگون و متنوعی خواهد برد. این مهم در نیمه‌ی اول می‌تواند کمی آزاردهنده باشد. چرا که دائما باید مسافت‌های طولانی را برای رسیدن به هدف خود بپیمایید. البته در نیمه‌ی دوم و با معرفی سیستم Fast-Travel، این مشکل تقریبا کاملا برطرف می‌شود. متاسفانه ماموریت‌های جانبی بازی اصلا در حد و اندازه‌ی ماموریت‌های اصلی ظاهر نمی‌شوند. اکثر این ماموریت‌ها در رفتن به جایی و کشتن یک سری دشمن خلاصه می‌شوند. موردی که برای بازی خاصی مثل Nier چندان جالب نیست.

ترکیب و تنوع

یکی از نقاط قوت Replicant، توانایی آن در ترکیب کردن جوانب مختلف گیم‌پلی است. Nier Replicant برای سرگرم نگه داشتن بازی‌باز، از حربه‌هایی مثل تغییر نقطه دید بازی‌باز یا تقلید کردن از سایر ژانرها مثل ژانر وحشت استفاده می‌کند. این حربه‌ها همیشه موفق نیستند، اما بعضا به لحظات بسیار ماندگی منجر می‌شوند. یکی از سکانس‌های مورد علاقه‌ی من، وقتی بود که باید همانند یک بازی ماجراجویی کلاسیک از جنگلی فرار می‌کردید. این تغییر سبک ناگهانی به من یادآوری کرد که Nier حقیقتا چقدر خاص و منحصر به فرد است.

البته علی‌رغم تغییرات مثبت در گیم‌پلی، هنوز هم برخی از جوانب بازی بدون تغییر مانده‌اند. برای مثال هنوز هم روش خوبی برای شکستن دفاع دشمنان وجود ندارد. بزرگ‌ترین مشکلم در این زمینه احتمالا عدم وجود سیستم ذخیره‌سازی خودکار است. موردی که برای یک بازی در سال ۲۰۲۱ اصلا قابل قبول نیست. بازی به شما هشدار می‌دهد تا از صندوق‌های پستی برای ذخیره‌سازی بازی خود استفاده کنید. هر چند باز هم فراموش کاری یا رخ دادن اتفاقی مثل قطعی برق، می‌تواند به از دست رفتن زمان شما منجر شود.

Nier Replica با ترکیب المان‌های مختلف گیم‌پلی و استفاده از حربه‌های جالب، تا حد زیادی از تکراری شدن فاصله می‌گیرد.

در نهایت باید گفت که اگر انتظار گیم‌پلی Automata را دارید، ممکن است کمی ناامید شوید. Nier Replicant بسیار قدیمی‌تر و در نیتجه ساده‌تر است. سیستم حرکتی بازی به Automata شبیه‌تر شده، اما مبارزات در کل حتی به Automata نزدیک هم نیستند. البته گیم‌پلی بازی هنوز هم شدیدا سرگرم‌کننده است، اما کمبود عمق در برخی جوانب کاملا حس می‌شود.

سخن پایانی

Nier Replicant عنوانی است که در ذهن من تا ابد ماندگار خواهد شد. داستان بازی به طرز جذابی تاریک است و روایت منحصر به فردی هم دارد. ترکیب مبارزات و گشت و گذار به سبک بازی‌های Zelda، باعث شده تا این داستان جذاب با گیم‌پلی سرگرم‌کننده‌ای هم همراه شده باشد. البته بازی مشکلات کوچکی هم داشته و می‌تواند در بخش‌هایی به تکرار بیافتد. هم‌چنین برخی از المان‌های بازی کاملا قدیمی به نظر می‌رسند. مسئله‌ای که با توجه به سن بازی طبیعی است.

علی‌رغم برخی کمبودها، این نسخه‌ی ارتقا یافته از Nier بدون شک شایستگی یدک کشیدن نام این سری را دارد. فلسفه‌ی طراحی بازی هنوز هم به اندازه‌ی ۱۰ سال پیش تحسین برانگیز است. شخصیت‌های اصلی همگی عمیق هستند و داستان پس‌زمینه‌ی خاص و درگیرکننده‌ی خود را دارند. Nier Replicant شاید برای تازه‌واردان نباشد، اما بدون شک هواداران Nier اصلی و Automata را راضی خواهد کرد.

داستان - ۹
گیم‌پلی - ۸.۵
گرافیک هنری - ۸.۵
موسیقی و صداگذاری - ۹.۵
عملکرد فنی - ۹

۸.۹

عالی

Nier Replica راه حل بسیار خوبی برای سیراب کردن عطش Nier پس از Automata است. این بازسازی از یک بازی قدیمی، توانسته بسیاری از مشکلات نسخه‌ی اصلی را رفع کرده و آن را مدرن‌تر کند. البته هنوز هم مشکلاتی به چشم می‌خورند که نتیجه‌ی قدیمی بودن بازی هستند. با این حال Nier Replica یک تجربه‌ی شگفت‌انگیز با داستانی احساسی و فوق‌العاده است.

امتیاز کاربران: اولین نفری باشید که امتیاز می دهد!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا