مقالات بازیPlayStation 4PlayStation 5Xbox One S/XXbox Series X/SPC

معرفی و بررسی ۱۰ نژاد برتر بیگانه در مجموعه‌ی Mass Effect

Mass Effect موجودات و نژادهای بسیاری را به ما معرفی کرد

سفر کردن در سراسر کهکشان و دیدار با انبوهی از نژادهای جذاب بیگانه، بدون شک یکی از بزرگ‌ترین جذابیت‌های سری Mass Effect است. در این مجموعه به شدت سعی شده است تا تاریخ بسیاری از نژادهای بیگانه که در جهان آن زندگی می‌کنند، یک تاریخ جذاب، کامل و با معنا باشد. در این مقاله قصد داریم ۱۰ نژاد برتر Mass Effect (نژادهای بیگانه) را رتبه بندی و با یکدیگر بررسی کنیم.

معرفی و بررسی ۱۰ نژاد برتر Mass Effect

همانطور که می‌دانید در این سری بازی به شدت بر روی نژادهای متنوع بیگانگان، فرهنگ‌های مختلف و ویژگی‌های آن‌ها، روابط و درگیری‌هایشان، شکل ظاهری انواع مختلف بیگانگان، نحوه‌ی صحبت کردن آن‌ها و کوچکترین جزئیان ممکن تاکید بسیاری شده است. بنابراین جای تعجب نیست که طرفداران فرنچایز Mass Effect تعصب شدید و علاقه‌ی بسیار زیادی به این مجموعه دارند. ساخت نسخه‌ی ریمستر سه‌گانه‌ی Mass Effect  و همچنین معرفی بازی Mass Effect 4 باعث شد تا بار دیگر به سراغ این سری برویم. در این مقاله  ۱۰ نژاد برتر از نژادهای بیگانه در سری Mass Effect را رتبه بندی و با یکدیگر بررسی می‌کنیم.

۱۰ – DRELL

تاریخچه‌ی نژاد Drell بسیار جذاب است. این گونه‌ی خاص از بیگانگان فضایی در حقیقت در در سیاره‌ی خشک و بدون آب و گرم Rakhana در آستانه‌ی مرگ بودند. اما هنگامی که برای اولین بار با گونه‌ی hanar تماس گرفتند توسط آن‌ها نجات یافتند. و گرچه آن‌ها از گونه‌ی hanar به خاطر نجات دادن نژاد آن‌ها از انقراض سپاسگزار هستند، اما این نجات یافتن هزینه‌ای سنگینی در پی داشت. چرا که بسیاری از مردمان نژاد Drell جو بسیار مرطوب سیاره‌ی جدید خود را مطلوب زیستن نمی‌دانستند.

همین موضوع به نوبه‌ی خود منجر به انتشار یک بیماری تنفسی کشنده به نام سندرم کپلار می‌شود. البته لازم به ذکر است که قاتل حرفه‌ای و محبوب این سری، Thane Krios، یکی از افراد نژاد drell است. همچنین وی یکی از بهترین شخصیت‌های کل تاریخ این مجموعه است که باعث شده تا این نژاد از بیگانگان فضایی تبدیل به نامی خاطره انگیز و فراموش نشدنی برای بسیاری از بازی‌بازان شوند.

۹ – SALARIANS

نژاد Salarians ممکن است قیافه‌ی خنده داری داشته باشندیا به نظر مسخره و احمق باشند. آن‌ها حتی بسیار هم خنده دار صحبت می‌کنند. اما هیچ شکی نیست که این نژاد بدون تردید یکی از بهترین و معتبرترین و شناخته شده‌ترین نژادهای بیگانه در کل جهان تاریخ سری Mass Effect است. ذهن آن‌ها بسیار سریع‌تر از ذهن بسیاری از نژادهای بیگانه فعالیت می‌کند. همین باعث شده است تا آن‌ها نسبت به بسیاری از نژادهای دیگر این مجموعه برتری قابل توجهی داشته باشند.

آن‌ها همچنین حل کننده‌های بسیار خوبی هستند و اغلب می‌توانند جاسوسان بسیار خوبی نیز باشند. علاوه بر این، نژاد آن‌ها درگیری طولانی مدتی با Krogans دارند. این موضوع مسئله‌ی خاصی نیست چرا که اکثریت نژادهای سری Mass Effect با Kroganها مشکل دارند. Salarians در حقیقت مسئول ساخت Genophage در طول کهکشان هستند. Mordin Solus، نیز در حقیقت یک فرد دانشمند از نژاد Salarians است. به همین دلیل طرفداران Mass Effect این نژاد را همیشه به عنوان یکی از خاطره انگیزترین و بهترین نژادهای این مجموعه به یاد خواهند داشت.

۸ – GETH

از زمانی که اولین نسخه‌ی این مجموعه منتشر شد تا به همبن الان، نژاد GETH توانسته تا جایگاه خود را به عنوان یکی از بهترین نژادهای کل تاریخ سری Mass Effect تثبیت کند. آن‌ها در اولین بازی از این مجموعه به عنوان یکی از اصلی‌ترین آنتاگونیست‌ها کار خود را آغاز کرده و در بسیاری از اتفاقات و رخدادهای جهان سری Mass Effect دخیل بوده‌اند. علاوه بر تمام این‌ها، داستان‌ها و وقایعی که Mass Effect برای آن‌ها و تاریخچه‌ی آن‌ها طراحی کرده است، در یک کلام بسیار جذاب است.

نژاد Geth در ابتدا به عنوان یک نژاد از روبات‌ها با هوش مصنوعی تکامل یافته توسط نژاد Quarians برای پیش‌برد اهداف جنگ و کار ایجاد شد. اما نژاد Geth در نهایت توانست تا بر این یوغ بردگی غلبه کرده و طغیان کند. از آن زمان تا به حال نژادهای Geth و Quarians با هم در حال جنگ و نزاع هستند. این نژاد به راحتی یکی از بی‌نظیرترین نژادهای این سری است. نژاد Geth توانسته تا نام خود را به عنوان یکی از ماندگارترین آنتاگونیست‌های کل تاریخ بازی‌های ویدیویی ثبت نماید.

۷ – QUARIANS

نمی‌توان از نژاد Geth سخن گفت و اسمی از Quarianها نیاورد. بدون هیچ تردیدی این نژاد یکی از مهم‌ترین نژادهای تارخ این سری به شمار می‌رود. آن‌ها از زمان آغاز ساخت سری تاکنون یکی از پرچم‌داران نژادهای بیگانه‌ی Mass Effect بوده‌اند و البته ارزش این همه توجه را نیز دارند. Quarianها پس از رشد و باهوش شدن نژاد Geth سعی در به دست آوردن کنترل آن‌ها کردند. اما Gethها تسلیم نشده و با ارتقای هوش مصنوعی خود توانستند تا بر علیه اربابان سابق خود اعلام جنگ کنند و در مقابل سلطه‌ی آن‌ها از خود دفاع نمایند.

در این جنگ بزرگ Quarianها شکست خورده و همین موجب شد تا از جهان Rannoch که در حقیقت زیست بوم اصلی آن‌ها بود، بیرون رانده شوند. از آن زمان به بعد آن‌ها مجبور شدند تا به عنوان عشایر و کوچ نشینان کهکشانی زندگی کنند و این علاوه بر سیستم ایمنی ضعیف بدن آن‌ها، موجب شد تا این نژاد مجبور شود تا برای همیشه لباس محافظ و کلاه ایمنی بپوشد چرا که اگر این کار را نکند به راحتی در معرض بیماری‌ها و عفونت‌های کشنده‌ی کیهانی قرار می‌گیرند.

Quarian مورد علاقه‌ی همه، Tali Zorah، یکی از مهم‌ترین شخصیت‌های Mass Effect در سه گانه‌ی اصلی به شمار می‌رود. داستان وی با وجود پیچیدگی‌های بسیار زیاد، یکی از بهترین تجربه‌های هر بازی‌بازی را به ارمغان آورد.

۶ – PROTHEANS

این نژاد در حقیقت پیش از سایر نژادهای بازی به جهان آمده بود. پیش از انسان‌ها، Salarians ،Turians ،Krogans و حتی قبل‌تر از Asariها به ستارگان آمده بودند. اما در حقیقت آن‌ها نسبت به سایر نژادهای بازی عقب مانده‌تر بودند و خیلی از تکنولوژی و فناوری‌های جدید و مدرن سر در نمی‌آوردند. با این حال بسیار زودتر از سایر نژادها توانستند تا خود را به آسمان‌ها رسانده و به نوعی در آنجا حاکم شوند. آن‌ها در عصر حاضر پیشرفته‌ترین و قدرتمندترین نژاد بیگانگان در سراسر کهکشان به شمار می‌آیند.

اگرچه مدت‌هاست که این نژاد در کهکشان مشاهده نشده، اما به دلیل کشفیات و دستاوردهای آن‌ها است که بسیاری از نژادها از جمله انسان‌ها  توانسته‌اند به شکلی که در بازی مشاهده می‌کنیم پیشرفت کنند. نژاد Protheans حدود ۵۰،۰۰۰ سال قبل کاملا از بین رفتند، اما داستان آن‌ها به طور جدایی ناپذیری با رمز و راز و تهدید اصلی Reapers پیوند خورده است. به نوعی می‌توان گفت این نژاد از عناصر اساسی داستان این سری به شمار می‌آیند.

۵ – KROGANS

نژاد Krogans مطمئنا از جنگ طلب‌ترین و دردسازترین نژادهای کل سری Mass Effect به شماv می‌روند. تاریخ و فرهنگ غنی آن‌ها و درگیری‌های مختلف و انواع متنوع این نژاد، همگی باعث شده تا Krogans به عنوان یکی از جذاب‌ترین و جالب‌ترین نژادهای کل این سری شناخته شوند. خلق و خوی ذاتی و فرهنگ خصمانه‌ی آن‌ها طی سال‌های متوالی باعث پیدایش جنگ‌های داخلی شد. در یکی از همین جنگ‌ها کشنده شاهد استفاده‌ی گسترده از سلاح‌های هسته‌ای بودیم که همین موجب شد تا وطنشان یعنی سرزمین Tuchanka، به یک ویرانه‌ی خشن، بایر و آخرالزمانی تبدیل شود.

با این که وطن آن‌ها نابود شد، اما Krogans در واقع در آن محیط رشد کرده و حتی قوی‌تر و قدرتمندتر از قبل شدند. اساسا به دلیل وجود Salarians، کروگان‌ها به اعضای فعال جامعه‌ی بزرگ کهکشانی تبدیل شدند. این موضوع بیشتر به این دلیل بود که کروگان‌ها ذاتا جنگجویان وحشی و قدرتمندی به شمار می‌آمدند. همین ویژگی نقش آن‌ها را در طول جنگ‌های Rachni بسیار مهم جلوه می‌دهد. البته این موقعیت دوام زیادی نداشت چرا که همان خصوصیت وحشی‌گری به عنوان یک تهدید بزرگ کهکشانی مورد توجه قرار گرفت.

این موضوع به نوبه‌ی خود باعث شد تا Salarians و Turians با همکاری یکدیگر بیوسلاح Genophage را بسازند. این بیو سلاح  اکثریت قریب به اتفاق جمعیت کروگان‌ها را نابارور می‌کند. این اتفاق تقریبا کروگان‌ها را تا حدود زیادی نابود کرد و تا مرز انقراض پیش برد. داستان جذاب پشت این نژاد، درگیر شدن آن‌ها در مهم‌ترین بخش‌های داستان این سری را حتما به یاد دارید. حضور شخصیت‌های باورنکردنی به مانند Wrex و Grunt باعث شده است تا کروگان‌ها تبدیل به یکی از بهترین و خاطره انگیزترین نژادهای سری Mass Effect شناخته شوند.

۴ – LEVIATHANS

ما ممکن است در واقع هرگز نژاد Leviathans را ندیده باشیم. احتمالا آن‌ها را تنها از روایت‌های داخل بازی و خاطراتی که شخصیت‌های مختلف تعریف می‌کنند به یاد داشته باشیم. اما آن‌ها در داستان این سری نقش بسیار اساسی دارند. بنابراین می‌توان گفت که به همین دلیل یکی از مهمترین نقش‌های کل سری و تاثیر گذارترین اتفاقات داخل داستان بازی را بر عهده دارند. به هر حال، Leviathans خالق Reaperها هستند. نه تنها این، بلکه آن‌ها همچنین شاید قدیمی‌ترین نژاد بیگانه در مجموعه‌ای هستند که ما می‌شناسیم.

آنها مدت‌ها قبل از اینکه هیچ نژاد دیگری به وجود بیاید بر کهکشان حکم‌رانی می‌کردند. برخلاف دیگر نژادها، پیشرفت‌های عظیمی نیز به دست آوردند. بدین گونه توانستند تا بر کل جهان و گونه‌های مختلف سلطه داشته باشند. در گذشته امپراطوری آن‌ها تقریبا کل کهکشان را فرا گرفته بود. در نهایت اینطور که به نظر می‌رسد نژاد Reaper، که خود ساخته‌ی دست Leviathans بودند، موجبات سقوط و نابودی امپراطوری آن‌ها را فراهم ساختند.

۳ – REAPERS

در حقیقت این نژاد آدم‌های بد داستان این مجموعه حساب می‌شوند. هیچ کس نمی‌داند که آن‌ها چه مدت عمر کرده‌اند. تنها چیزی که به طور قطعی درباره‌ی این نژاد مرموز می‌توان گفت این است که آن‌ها هر ۵۰،۰۰۰ سال یک بار چرخه‌های زیادی را در سراسر کهکشان نابود کردند. آن‌ها قصد داشتند تا بدین طریق تمام موجودات زنده‌ی ساخته شده از مواد آلی و با هوش‌های پیشرفته را نابود کنند. Reaperها توسط Leviathans برای حفظ زندگی و اطمینان از اینکه هرگز توسط هوش مصنوعی بسیار پیشرفته‌تری پدیدار نمی‌شوند، به وجود آمدند.

با این حال، آن‌ها پس از مدتی به این نتیجه رسیدند که در حقیقت زندگی آلی خود مشکل اصلی است و باید از ریشه نابود شود. ممکن است که کمی متناقض به نظر برسد، اما این چیزی است که آن‌ها و طرز تفکرشان را بسیار جالب می‌کند. در نهایت آن‌ها تصمیم گرفتند که بیدار شوند و هر ۵۰ هزار سال یک بار به راه شیری بیایند تا تمام زندگی آلی موجود در آن را به صورت کامل از بین ببرند. ان‌ها قصد داشته تا مطمئن شوند هیچ‌گاه یک هوش مصنوعی پیشرفته‌ای پدید نیاید تا موجودیت و حکم‌رانی آن‌ها در کهکشان را به خطر بیاندازد.

اولین نژادی که آن‌ها به طور کامل از بین بردند، خود Leviathan‌ها بوده‌اند که در حقیقت سازندگان آن‌ها به شمار می‌آمدند. سری Mass Effect با موفقیت در طول داستان سه‌گانه، آن‌ها را به عنوان یک آنتاگونیست وحشتناک ساخته و حال و هوایی رمز آلود در اطراف آن‌ها پدید آورد. بدیهی است که Reaperها یکی از نژادهای بیگانه‌ی مورد علاقه‌ی هر کسی در سری Mass Effect می‌باشند.

۲ – TURIANS

Garrus Vakarian یکی از بهترین شخصیت‌های کل سری Mass Effect است که تاکنون در این سری مشاهده کرده‌ایم. همین شخصیت و کاراکتر به خودی خود برای عشق و علاقه‌ی بازی‌بازان به نژاد turians کافی است. اما دلایل بسیار دیگری نیز وجود دارند که از این نژاد خاص و عجیب لذت ببرید. ابتدا اینکه تعداد شخصیت‌های منفی این نژاد بسیار انگشت شمار هستند. به ویژه شخصیت شرور Saren Arterius از این نژاد که بسیاری از ما وی را با Mass Effect 1 به خاطر داریم.

قدرت نظامی Turians، رفتارهای دقیق و کلی آن‌ها و وضعیت تثبیت شده‌ی این نژاد بسیار جلب توجه می‌کند. این موارد باعث شده تا Turians به عنوان یکی از قدرتمندترین و تأثیرگذارترین نژادها در طول کل کهکشان شناخته شود. در اولین جنگ رو در روی انسان‌ها با بیگانگان نیز در مقابل این نژاد شکل می‌گیرد. همین موجب شده تا یکی از جذاب‌ترین بخش‌های داستانی در سری Mass Effect را شاهد باشیم و از آن لذت فراوانی ببریم.

تقریبا هر زمان در این سری اتفاق مهمی رخ داده است، نژاد Turians همیشه نقش مهم و تاثیرگذاری داشتند. این بدان معناست که حتی اگر بخواهید (به هر دلیلی) نمی‌توانید آنها را دوست نداشته باشید.

۱ – ASARI

این که Asariها بهترین نژاد بیگانه هستند، تنها نظر ما نیست بلکه این یک واقعیت است. Mass Effect خود این را به بازی‌بازان نمایش می‌دهد. آن‌ها باهوش‌ترین و تأثیرگذارترین گونه‌ها در کل کهکشان هستند. در دسته‌ی فعلی گونه‌های فضایی در سری Mass Effect، نژاد Asari اولین کسانی بودند که به آسمان رفته و توانستند تا یک جامعه‌ی بین ستاره‌ای ایجاد کنند.

آن‌ها اولین کسانی بودند که توانستند یک امپراطوری پیشرفته و سازمان یافته بین ستاره‌ای بنا نمایند. آن‌ها در تشکیل شورا نیز نقش اساسی داشتند. همچنین از نظر زیستی یک ابرقدرت هستند. Asariها اساسا رهبران جامعه‌ی بین کهکشانی هستند و این واقعیت که ما با شخصیت‌های Asari باورنکردنی مانند Liara ،‌Samara ،Benezia و موارد دیگر همچون Peebee ملاقات کرده‌ایم، آن‌ها را بسیار معمایی‌تر می‌کند.

از نظر شما محبوب‌ترین نژاد سری Mass Effect کدام است. لطفا نظرات خود را در این مزینه با ما به اشتراک بگذارید.

بازی‌ها , بازی‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا