نقد و بررسیPlayStation 4Xbox One S/XPC

نقد و بررسی بازی OutRiders؛ پیشتازان بشریت؟

در نسل هشتم شاهد کم رنگ شدن خیلی از سبک‌ها و فرنچایز‌ها بودیم. اما بدون شک یکی از سبک‌هایی که در این نسل توانست خوش بدرخشد سبکی نبود به جز سبک لوتر شوتر. از عناوین پرطرفدار و پرفروش در این سبک می‌توان به عناوینی مانند فرنچایز با سابقه‌ی Borderlands ،Destiny و The Division اشاره کرد. حال عنوان دیگری به بازار گرم رقابت این عناوین وارد شده است و این عنوان، Outriders نام دارد. با نقد و بررسی بازی Outriders با ما همراه باشید.

بررسی بازی Outriders؛ نگاهی کوتاه به تکامل شوتر‌ها

بازی Outriders توسط استودیوی سازنده‌ی عناوینی مثل Bullet Storm و Gears of War یعنی استودیوی People Can Fly توسعه پیدا کرده است. حال که در مورد سوابق این استودیو و سبک لوتر شوتر صحبت کردیم، اجازه بدهید کمی به عقب‌تر بازگردیم. بهتر است ابتدا کمی در مورد تکامل گیم‌پلی عناوین شوتر صحبت کنیم.

در ابتدا گیم‌پلی عناوین شوتر حول محور کاورگیری‌های طولانی می‌چرخید. عناوین قدیمی فرنچایز‌هایی مانند کال‌آف‌دیوتی تا مدت‌ها به این سبک و سیاق ادامه دادند. تا زمانی که مخاطبین چنینی چیزی را نمی‌پذیرفتند و خواستار تغییر بودند. این جا بود  که تیم خلاق Respawn Games وارد عمل شد و مبارزات سریع و نفس‌گیر را وارد بازی‌های شوتر اول شخص خود کرد.

اولین بازی تیم Respawn Games که مستقل از سری COD و تحت نظر الکترونیک آرتس ساخته شد، Titan Fall نام داشت. در این عنوان دیگر خبری از کاورگیری‌های طولانی نبود و هسته‌ی گیم‌پلی آن به کلی متفاوت بود. با این که این عنوان یک بازی آنلاین محور بود اما به واسطه‌ی گیم‌پلی خاص خود توانست طرفداران خود را پیدا کند.

اما این موضوع چه ارتباطی به گیم‌پلی و نحوه‌ی طراحی آن در عنوان OutRiders دارد؟ استودیوی People Can Fly همان طور که گفته شد با همکاری Epic Games، سری عناوین Gears of War را ساخته و طراحی کرد. عنوانی که به المان کاورگیری خود مشهور بوده و هست. در اولین دقایق تجربه‌ی Outriders قطعا متوجه شباهت این عنوان به Gears of War خواهید شد. اما از لحظه‌ای که المان‌های نقش آفرینی و قدرت‌های ماورایی به صورت رسمی وارد گیم‌پلی بازی می‌شوند. متوجه می‌شوید که این عنوان تا چه حد با Gears of War تفاوت دارد.

داستان و بخش تک‌نفره؛ نقطه قوت یا بحران هویت؟

حقیقتا وجود عنوانی مانند Bullet Storm در کارنامه‌ی کاری استودیوی People Can Fly باعث شد تا انتظار داستان با کیفیت و پیچیده‌ای از Outriders وجود نداشته باشد این جاست یکی از نکات منفی بسیار مهم این عنوان نمایان می‌شود. آن هم چیزی نیست به جز بحران هویت این عنوان. Outriders یک بازی لوتر شوتر آنلاین محور است و گیم‌پلی آن بر پایه و اساس همکاری و کار تیمی است. اما چنین عنوانی سعی می‌کند محتوای تک نفره و داستانی ارائه کند. تلاش‌های استودیوی People Can Fly در انجام چنین کاری تحسین برانگیز است.

داستان Outriders پیش زمینه‌ی قدرتمندی دارد و مملو از جزییات و پیچش‌های مختلف است. اما این تلاش‌ها نتیجه نمی‌دهند و به ثمر نمی‌رسند. عنوان Outriders علی رغم استفاده از داستان پر پتانسیل و کاتسین‌های بی‌شمار در ارائه‌ی تجربه‌ی تک نفره و داستان محور شکست می‌خورد. دیالوگ‌ها ضعیف و سطحی هستند. صداپیشگی ضعیف، همان اندک میزان پرداختی که برای شخصیت‌ها انجام شده است را نابود می‌کند. چه در بخش تک نفره و چه در بخش چند نفره پتانسیل داستان و زحمت صداپیشگان هدر می‌رود. چرا که روایت از پایه مشکل دارد.

بررسی بازی Outriders

بررسی بازی Outriders؛ کلاس‌های مختلف

بخش آموزشی این عنوان که طراحی خوب و قابل قبولی داشته و ارتباط مستقیمی با داستان دارد. پس از اتمام این بخش به شما حق انتخاب بین ۴ کلاس مختلف داده می‌شود. این کلاس‌ها Pyromancer ،Technomancer ،Devastator و Trickster نام دارند. کلاس Pyromancer بر روی مبارزات میان برد تمرکز دارد و قابلیت‌های ماورایی آن بر پایه و اساس استفاده از آتش هستند. Technomancer نقش پشتیبان تیم را بازی می‌کند. این کلاس مخصوص کسانی است که علاقه‌ی زیادی به استفاده از سلاح تک تیر و دور برد دارند.

دو کلاس دیگر یعنی Devastator و Trickster وظیفه‌ی هجوم به گروه دشمنان را بر عهده دارند و قابلیت‌های آن ها بر اساس مبارزات نزدیک است. در کلاس Trickster شما کنترل زمان و مکان را بر عهده دارید. در نهایت در کلاس Devastator می‌توانید در برابر گلوله‌های دشمنان تا مدت زمان طولانی‌ دوام بیاورید. نحوه‌ی طراحی کلاس‌های این عنوان به گونه‌ای است که هیچ کدام بر دیگری برتری نداشته باشند و همدیگر را تکمیل کنند. قابلیت‌ها و مهارت‌های مربوط به تمامی این کلاس‌ها به گونه‌ای طراحی شده که علاوه بر کاربردی بودن، سرگرم کننده و جالب نیز باشند. قابلیت‌ها و قدرت‌های شخصیت‌ها به صورت متعادل طراحی شده و برتری خاصی وجود ندارد.

گان‌پلی بازی طراحی مناسبی دارد و شما را خسته و بی‌حوصله نمی‌کند. هنگامی که در بازی پیش‌روی می‌کنید، با سیل عظیمی از سلاح‌های مختلفی رو به رو می‌شوید. هر کدام از این سلاح‌ها در موقعیت خاص خود کاربرد دارند. به عنوان مثال سلاح‌های Shotgun و  SMG به گونه‌ای طراحی شده‌اند که برای مبارزات کوتاه‌برد مناسب باشند. از طرفی دیگر سلاح تک‌تیر به گونه‌ای طراحی شده که بهترین کاربرد را در درگیری‌های دور برد دارد. این که از کدام سلاح استفاده کنید به خود شما بستگی دارد. تنوع و طراحی سلاح‌های مختلف در این عنوان بسیار بالا و مثال زدنی است.

حال بیایید در مورد موضوعی صحبت کنیم که دارای اهمیت زیادی است. «طراحی مراحل» طراحی مراحل به چه معنی است؟ به زبان ساده، «طراحی مراحل» یعنی این که توسعه دهنده بازی به شما می‌گوید باید چه کنید، اما نمی‌گوید چگونه باید انجامش دهید. تعامل در عنوان Outriders یک تعامل دو طرفه است. ممکن است متوجه نشوید، اما توسعه دهنده به شما می‌گوید باید چگونه بازی را تجربه کنید. Outriders این کار را با طراحی سیستم بازیابی سلامت منحصر به هر کلاس انجام می‌دهد.

هر کلاس روش خاص خود را برای بازیابی سلامت دارد. اما همه آن‌ها یک ویژگی مشترک دارند؛ باید در بازی فعال باشید نه منفعل. باید به صورت مداوم در حال حمله کردن و شلیک به دشمنان خود باشید، نه کاور‌گیری طولانی مدت! در این عنوان هر چه بیشتر حمله کنید، بیشتر و بهتر نتیجه می‌گیرید. هر چه بیشتر حمله کنید، امتیاز تجربه‌ی بیشتری می‌گیرید و هر چه امتیاز تجربه‌ی شما بیشتر باشد غنائم بهتری نصیبتان می‌شود.

درگیری‌های مسلحانه در بازی Outriders بسیار شلوغ هستند و انبوهی دشمنان مختلف، از تک تیر‌اندازان تا دشمنانی که با سلاح سرد به شما حمله می‌کنند. این موضوع باعث می‌شود که عمق درگیری‌ها و نبردهای بازی بیشتر شود. از همه مهم‌تر استراتژی که دشمنان بر علیه شما به کار می‌گیرند باعث می‌شود کمتر در حال کاور‎گیری و بیشتر در حال شلیک کردن باشید! صداگذاری‌ باکیفیت محیط‌های نبرد را نیز به این موارد اضافه کنید. در این صورت متوجه می‌شوید ستینگ و گیم‌پلی این عنوان تا چه حد دیوانه وار و سرگرم کننده است!

بررسی بازی Outriders

اما این همه‌ی ماجرا نیست. طراحی میزان سلامتی و زره‌ی دشمنان به گونه‌ای انجام شده است که اگر تجهیزات مناسب را داشته باشید، به راحتی می‌توانید آن‌ها را شکست دهید. البته غلبه کردن بر باس‌فایت‌های مختلف و فرماندهان دشمن بحث دیگری است! باس‌فایت‌ها و فرماندهان علاوه بر برخورداری از قابلیت‌ها و قدرت‌های مختلف، از میزان سلامتی و زره‌ی به مراتب بیشتری از دشمنان عادی برخوردار هستند. بنابراین برای شکست آن‌ها باید چندین خشاب خالی کنید!

هنگامی که چند نفر دیگر در کنار شما هستند چنین موضوعی چندان مهم به نظر نمی‌رسد. اما اگر تنها باشید، این موضوع شما را آزار می‌دهد و پیش‌روی شما دچار مشکل خواهد شد. از حق نگذریم، تیم توسعه دهنده در طراحی دشمنان و باس‌ها کم کاری نکرده است.

بررسی بازی Outriders

موسیقی

اگر موسیقی این عنوان را خارج از قضای بازی گوش دهید، ممکن است آن را یک موسیقی عادی تلقی کنید و واقعیت نیز همین هست. اما موسیقی خوب، آن است که بتواند به خوبی خود را با ستینگ و تمام لحظات گیم‌پلی هماهنگ کند. از این لحاظ بازی Outriders در زمینه‌ی موسیقی عملکرد فوق العاده‌ای داشته است. موسیقی‌های بازی بسیار حماسی بوده و با ستینگ و گیم‌پلی بازی هم‌خوانی بالایی دارند. در حقیقت موسیقی‌های بازی باعث می‌شوند مبارزات و نبردهای آن بسیار هیجان انگیزتر دنبال شوند.

عملکرد فنی

Outriders یک عنوان میان نسلی است و علاوه بر رایانه‌های شخصی بر روی کنسول‌های نسل هشتمی نیز منتشر شده است. این مساله باعث شده تا آن‌طور که باید و شاید از تمام ظرفیت کنسول‌های نسل نهم استفاده نشود. تمامی کنسول‌های نسل نهم این عنوان را با نرخ فریم ۶۰ فریم بر ثانیه اجرا می‌کنند. طبیعتا این عملکرد برای یک عنوان شوتر مناسب است. از طرفی دیگر بر روی کنسول‌های نسل هشتم با توجه به قدرت کمتر شاهد نرخ فریم ۳۰ و رزولوشن پایین‌تری هستیم.

با توجه به بررسی‌های انجام شده، کنسول پلی ‌استیشن ۵ از بین کنسول‌های نسل نهم نرخ فریم ثابت‌تر و تصویر واضح‌تری ارائه می‌دهد. در کنسول‌های اکس باکس سری اکس و اکس باکس سری اس، نرخ فریم در محیط‌های شلوغ و هنگام درگیری تا ۵۰ فریم نیز کاهش می‌یابد و نرخ فریم ثبات و پایداری لازم را ندارد. در نسخه‌ی مربوط به کنسول اکس باکس سری اس شاهد جزییات کمتر در  محیط‌های مختلف بازی هستیم. به نوعی از جزئیات محیط کاسته شده تا فریم ریت افزایش یابد.

از بعد گرافیک بصری، طراحی محیط‌ها دارای کیفیت مطلوبی بوده و دارای جزئیات خوبی هستند. به خصوص که در بازی Outriders شاهد محیط‌های مختلفی هستیم. طراحی و جزئیات چهره‌ی شخصیت‌های ‌اصلی و شخصیت‌های فرعی مهم نیز در سطح نسبتا بالایی انجام شده است. البته طراحی چهره‌ی برخی از NPC‌ها جای کار دارد و در برخی موارد شاهد NPC‌های کاملا یکسان هستیم.

بررسی بازی Outriders

جمع‌بندی:

آیا عنوان Outriders ارزش ۶۰ دلار را دارد؟ جواب این سوال باری دیگر به خود شما برمی‌گردد. اگر قصد دارید با جمع دوستان خود به تجربه‌ی این عنوان بپردازید، بهترین انتخاب شما بین عناوین آنلاین محور همین بازی است. اگر انتظار یک داستان درگیر کننده و محتوای تک نفره‌ی خوب از این عنوان دارید بهتر است که در خرید خود تجدید نظر کنید. زیرا علی رغم تلاش تیم توسعه دهنده، محتوای تک نفره‌ی این بازی کیفیت لازم را ندارد. ارزش واقعی گیم‌پلی بازی Outriders زمانی مشخص می‌شود که آن را به صورت چند نفره تجربه کنید.

به علاوه Outriders یک عنوان میان‌نسلی به شمار می‌رود و یک بازی نسل نهمی نیست. بنابراین بهتر است انتظارتان را از جزییات گرافیکی پایین بیاورید.

خوب

داستان - ۶.۱
گیم‌پلی - ۱۰
گرافیک هنری - ۸.۱
موسیقی و صداگذاری - ۸
عملکرد فنی - ۸

۸

نکات مثبت: گیم‌پلی درگیر کننده و طراحی مراحل مناسب، المان‌های نقش آفرینی باعث عمق بیشتر گیم‌پلی شده است، بخش چند نفره‌ی جذاب نکات منفی: داستان و روایت آن، مشکلات فنی در برخی پلتفرم‌ها،سرور‌های ضعیف، محتوای سطحی بخش تک نفره

امتیاز کاربران: اولین نفری باشید که امتیاز می دهد!
بازی‌ها بازی‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا