نقد و بررسیPC

نقد و بررسی بازی Demon Skin؛ وقتی که داستان فدای گیم‌پلی می‌شود

بازی Demon Skin، عنوانی در سبک هک اند اسلش بوده که از المان‌های نقش ‌آفرینی استفاده می‌کند. اما این المان‌ها به گیم‌پلی محدود شده‌اند و داستان این عنوان و نحوه‌ی روایت آن هیچ شباهتی به یک بازی نقش آفرینی اصیل ندارد. با نقد و بررسی بازی Demon Skin با ما همراه باشید.

نقد و بررسی بازی Demon Skin

ورود المان‌های نقش آفرینی به بازی‌های مرتبط و غیرمرتبط به صورت گسترده از سال ۲۰۱۵ آغاز شد. سالی که برخی از بهترین عناوین منتشر شده در آن  از المان‌های نقش آفرینی استفاده می‌کردند یا در سبک نقش آفرینی بودند. از آن زمان به بعد، شاهد احیا و عرضه‌ی عناوین بیشتری از سبک نقش آفرینی بودیم. اما این همه‌ی ماجرا نبود، المان‌های نقش آفرینی راه خود را به عناوینی که در آن سبک نبودند پیدا کردند. نسخه‌های جدید فرنچایز قدیمی و باسابقه‌ی Assassin’s Creed  دارای المان‌های نقش آفرینی بودند.

المان‌های نقش آفرینی راه خود را به عناوین شوتر مانند Destiny  و WatchDogs  نیز پیدا کردند. حال کار به جایی رسیده که المان‌های نقش آفرینی پایه‌ای ترین المان‌های گیم‌پلی را در اکثر عناوین جدید تشکیل می‌دهند. گویی که استفاده از این المان‌ها تبدیل به یک استاندارد شده و اگر توسعه دهندگان یک عنوان بخواهند یک بازی استاندارد بسازند باید از المان‌های نقش آفرینی استفاده کنند. استفاده از المان‌های نقش آفرینی در اکثر عناوین داستان محور که طی ۵ سال اخیر منتشر شده‌اند، مزایا و معایب خود را دارند. وجود المان‌های نقش آفرینی در گیم‌پلی باعث وجود عمق بیشتر در آن و به وجود آمدن ارزش تکرار یک عنوان می‌شود.

اما نقش آفرینی بودن فقط به استفاده شدن از المان‌های نقش آفرینی در گیم‌پلی یک عنوان نیست. یک بازی نقش ‌آفرینی نیاز به داستان چند شاخه و پرجزییات و خاص خود دارد. یک عنوان نقش آفرینی به شخصیت‌‌های فرعی نیاز دارد که به خوبی پرداخته شده باشند و تعامل با آن‌ها معنی‌دار باشد.  متاسفانه در بسیاری از عناوینی که از المان‌های نقش ‌آفرینی استفاده می‌کنند، شاهد این موضوع نیستیم

عنوانی که امروز قصد نقد و بررسی آن را داریم نیز از همین قاعده پیروی می‌کند. عنوان Demon Skin، عنوانی در سبک هک اند اسلش که از المان‌های نقش‌آفرینی استفاده می‌کند. اما این المان‌ها به گیم‌پلی محدود شده و داستان این عنوان و نحوه‌ی روایت آن هیچ شباهتی به یک نقش ‌آفرینی اصیل ندارند.

                         

 

داستان

داستان بازی Demon Skin در مورد جنگجویی است که پس از شکست خوردن در آخرین نبرد خود، از دنیای مردگان بازگشته و سعی در باز پس گیری قدرت سابق خود دارد. بازی Demon Skin عنوانی نیست که تمرکز خود را بر روی داستان و نحوه‌ی روایت آن بگذارد. متاسفانه در این عنوان داستان فدای گیم‌پلی شده و تنها بهانه‌ای برای مبارزات مختلف است.

موسیقی بازی Demon Skin موسیقی باکیفیتی بوده و ریتم آن هنگام مبارزات کاملا متناسب با حال و هوای بازی است. صداگذاری‌های این عنوان کیفیت قابل ‌قبولی دارند و به خوبی حس شخصیت‌های مختلف را القا می‌کنند. صداگذاری اشیا و دشمنان بازی نیز به خوبی انجام شده است و شاهد صداگذاری‌های باکیفیتی هستیم.

بررسی گیم‌پلی؛ نقش‌ آفرینی اصیل یا یک هک اند اسلش عادی؟

Demon Skin یک بازی نقش ‌آفرینی واقعی نیست و تنها نام آن را یدک می‌کشد. اما به خوبی نشان می‌دهد که الهام گیری از عناوین موفق صنعت تا چه حد می‌تواند به سود یک بازی باشد. المان‌های مربوط به گیم‌پلی بازی Demon Skin از عناوینی مانند Dark Souls و Bloodborne  الهام گرفته است. اما زاویه‌ی دوربین بر روی شانه نیست و بازی حالت Side Scrolling دارد.

این عنوان همانند سری سولز مخاطب خود را در صورت شکست خوردن در مبارزه مجازات کرده، و او را وادار می‌‌کند تا از آخرین Checkpoint شروع کند. سیستم ذخیره‌سازی بازی به این صورت است که حتما باید از مکان‌های خاصی که بازی مشخص می‌کند عبور کرده تا بتوانید بازی را ذخیره کنید. ذخیره سازی دستی در این بازی وجود ندارد و همین موضوع برای مخاطب چالش ایجاد می‌کند.

تنوع سلاح و دشمنان در بازی Demon Skin یکی از موارد مثبت مثال زدنی این بازی به شمار آمده و باعث می‌شود که گیم‌پلی این عنوان سرگرم کننده و چالش‌برانگیز باشد. هر محیط و هر مرحله در بازی دشمنان و سلاح‌های خاص خود را دارد و این موضوع باعث می‌شود که نحوه‌ی مبارزه‌ی خود را در هر منطقه‌ی خاص عوض کنید و به دنبال راه جدیدی باشید.

سیستم مبارزه‌ی این عنوان شبیه به سیستم مبارزه‌ی عنوان For Honor  است. شما باید جهت حمله یا دفاع خود را تعیین کرده و مراقب جهت حمله یا دفاع دشمن خود باشید. الهام گرفتن این المان از بازی For Honor  باعث چالش‌برانگیز شدن مبارزات این عنوان شده است.

درخت مهارت موجود در بازی طراحی پیچیده‌ای ندارد و برخلاف گیم‌پلی و مبارزات آن، ساده‌ است. درخت مهارت‌های بازی حول ارتقا دادن میزان استقامت، سلامتی و قدرت شخصیت اصلی می‌چرخد. برخلاف دیگر عناوین نقش ‌آفرینی که شخصی‌سازی مهارت‌ها، نحوه‌ی بازی کردن شما را تعیین می‌کند، در این عنوان چنین اتفاقی نمی‌افتد. به عبارت دیگر دست شما برای شخصی‌سازی مهارت‌ها باز نیست و انتخاب‌های زیادی پیش روی ندارید.

مبارزه کردن و ارتقای مهارت‌های نه چندان مختلف و متنوع، هسته‌ی اصلی گیم‌پلی را تشکیل نمی‌دهد. برخی مواقع مجبور به عبور از موانع با استفاده از سرعت عمل یا فکر کردن هستید. در چندین قسمت از مراحل بازی تله‌های مرگ‌باری وجود دارند. بی توجهی نسبت به آن‌ها باعث شکست و از دست رفتن آیتم‌های با ارزش شما می‌شود.

وجود باس فایت‌های گوناگون در عنوانی که سری سولز را منبع الهام خود قرار داده‌است، یک امر بدیهی به شمار می‌رود. باس‌فایت‌های بازی Demon Skin برخلاف سری سولز دارای انواع و اقسام حمله‌های پیچیده نیستند. برای شکست دادن باس‌ها لزومی ندارد که چندین بار شکست بخورید. زیرا باس‌های بازی و حملات آن‌ها غلب قابل پیش‌بینی هستند.

گرافیک: وضعیت فنی نامناسب تابلوی نقاشی

شاید عنوان Demon Skin  در زمینه‌ی گرافیک و مسائل فنی بی‌نقص عمل نکند، اما گرافیک بصری مثال زدنی‌ای دارد. طراحی محیط و شخصیت‌های بازی بسیار خوب بوده و به روایت و گیم‌پلی بازی نیز کمک می‌کنند. انیمیشن‌های این بازی به عنوان یک بازی مستقل و کم حجم قابل قبول هستند. انیمیشن‌های بازی هیچ گاه از حد خود فراتر نمی‌روند و کم پیش می‌آید که شاهد انیمیشن‌های طبیعی و روان باشیم.

               

بازی Demon Skin عاری از هر گونه باگ یا مشکلات فنی هم نیست. برخی مواقع این باگ‌ها می‌توانند تجربه‌ی شما از بازی را مختل کنند. به خصوص با توجه به سییستم مجازاتی که در بازی وجود دارد. باگ‌ها و مشکلات فنی پیش‌روی در آن را دشوار‌تر می‌کنند.

جمع بندی:

شاید بازی Demon Skin یکی دیگر از عناوین سولز لایک باشد اما نمی‌توان آن را یک بازی سولز لایک موفق به شمار آورد. بازی از المان‌های نقش‌آفرینی در گیم‌پلی خود استفاده می‌کند. ولی از این المان‌ها در داستان خود استفاده نکرده و یک نقش ‌آفرینی اصیل نیست. باگ‌ها و مشکلات فنی در این عنوان وجود دارند. متاسفانه برخی از آن‌ها روند پیش‌روی بازی‌باز را دچار مشکل می‌کنند. با این حال گرافیک بصری بازی کیفیت قابل قبولی دارد. بازی Demon Skin به طرفداران عناوین سولز لایک پیشنهاد می‌شود. اما بدانید و آگاه باشید که قرار نیست یکی از باکیفیت‌ترین عناوین سولز لایک را تجربه کنید و توقع زیادی نداشته باشید.

خوب

داستان - ۶
گیم‌پلی - ۷
گرافیک هنری - ۸
موسیقی و صداگذاری - ۷
عملکرد فنی - ۷

۷

عنوان Demon Skin را شاید بتوان یکی دیگر از عناوین سولز لایک نامید. این عنوان از المان‌های نقش‌آفرینی در گمیپلی خود استفاده می‌کند ولی از این المان‌ها در داستان خود استفاده نکرده و یک نقش‌آفرینی اصیل نیست. باگ‌ها و مشکلات فنی در این عنوان وجود دارند و برخی از آن ها روند پیشروی بازی‌باز را دچار مشکل می‌کنند. با این حال گرافیک بصری این عنوان کیفیت قابل قبولی دارد. این عنوان به طرفداران عناوین سولز لایک پیشنهاد می‌شود اما بدانید و آگاه باشید که قرار نیست یکی از باکیفیت‌ترین ها را تجربه کنید و توقع زیادی نداشته باشید.

امتیاز کاربران: اولین نفری باشید که امتیاز می دهد!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا