مقالات بازی

آینده‌ی بازی‌های ویدیویی‌ در نسل نهم چگونه خواهد بود؟

بازی‌بازان چه چیزی از نسل جدید می‌خواهند

علی‌رغم تمام اتفاقات سال ۲۰۲۰، دوازده ماه گذشته برای بازی‌های ویدیویی بسیار پر بار بوده است. علاوه بر عرضه‌ی کنسول‌های پلی‌استیشن ۵ و ایکس‌باکس سری ایکس، شاهد انتشار بازی‌های با کیفیتی نیز بودیم. چه Assassin’s Creed Valhalla که به طرز غافلگیرکننده‌ای خوب بود، چه Animal Crossing: New Horizons آرامش‌بخش و چه Final Fantasy 7 Remake مورد انتظار. راستش را بخواهید به تمام این بازی‌ها هم نیاز داشتیم. با این حال سوال این است که آینده‌ی بازی‌های ویدیویی در نسل نهم چگونه خواهد بود. در این مطلب به این پرسش، پاسخ می‌دهیم.

آینده‌ی بازی‌های ویدیویی‌ در نسل نهم چگونه خواهد بود؟

عناوینی به مانند Demon’s Souls یا The Medium، تنها بخشی از توانایی‌های کنسول‌های جدید و قدرتمند سونی و مایکروسافت هستند. در ادامه استودیوهای بلوبر تیم (Bloober Team)، سومو دیجیتال (Sumo Digital)، نئون جاینت (Neon Giant) و LKA در مورد مهم‌ترین و بهترین پیشرفت‌های سخت‌افزار جدید و آینده‌ی بازی‌های ویدیویی در نسل نهم صحبت می‌کنند.

پلی‌استیشن ۵ و ایکس‌باکس سری ایکس؛ جعبه‌های قدرتمند

تور فریک (Tor Frick)، یکی از بنیان‌گذاران نئون جاینت، در مورد کنسول‌های ایکس‌باکس سری ایکس و اس بیان داشت:

در حال حاضر مشغول کار با کنسول‌های ایکس‌باکس سری ایکس و اس هستیم. باید گفت که حتی نزدیک به پتانسیل کامل این کنسول‌ها نشده‌ایم. کسانی که فکر می‌کنند تنها پیشرفت این نسل وضوح تصویر و نرخ فریم است، به طرز دلپذیری غافلگیر خواهند شد.

پلی‌استیشن 5
اگر از کنسول‌های میان-نسلی راضی نبوده‌اید، احتمالا از خرید زودهنگام کنسول‌های جدید پشیمان نخواهید شد. چرا که با توجه به قدرت زیاد این کنسول‌ها، انتشار کنسول‌های میان-نسلی دور از انتظار است.

نئون جاینت در حال حاضر مشغول کار بر روی بازی The Ascent برای ایکس‌باکس سری ایکس و اس است. با توجه به ضعف پلی‌استیشن ۴ و ایکس‌باکس وان و نیاز به عرضه‌ی کنسول‌های میان‌نسلی، صحبت‌های فریک به مذاق بسیاری از خریداران زودهنگام کنسول‌های جدید خوش می‌آید. نکته‌ی جالب این است که اکثر توسعه‌دهندگان، با گفته‌های فریک در مورد پتانسیل‌های این نسل موافق هستند. به گفته‌ی استودیوی بلوبر تیم، جلوه‌های بصری بهتر، اولین پیشرفت قابل توجه خواهد بود. انیمیشن‌های روان‌تر، بافت‌های بهتر، و جلوه‌های جانبی (باران، مه، دود) بیشتر از جمله ویژگی‌های بازی‌های نسل نهم هستند. در نهایت این نسل، بازی‌ها بیش از همیشه قابل تعامل خواهند بود.

ظاهرا فریک هم در این باره هم‌نظر است:

با توجه به افزایش قدرت زیاد CPU و سرعت بارگذاری بیشتر، خلق جهانی زنده بر روی کنسول‌های نسل جدید بسیار آسان‌تر است. این تنها به گرافیک ختم نمی‌شود. قرار است شاهد دنیاهای زنده‌تری باشیم.

ترافلاپ‌ها به صف

به عقیده‌ی سومو دیجیتال، در این نسل شاهد سه پیشرفت کلیدی خواهیم بود. آن‌ها معتقد هستند تیترهای اصلی این نسل Ray-Tracing، بارگذاری سریع‌تر و نرخ فریم بالاتر خواهند بود. رسیدن به نرخ فریم بالاتر باعث بهبود شدید تجربه‌ی گیم‌پلی و روان‌تر شدن بازی خواهد شد. این بزرگ‌ترین پیشرفت این نسل، خصوصا برای بازی‌های چندنفره است. قدرت بیشتر کنسول‌ها باعث شده تا برای رسیدن به نرخ فریم بالا، نیازی به قربانی کردن چشم‌انداز هنرمندان و طراحان نباشد.

سومو دیجیتال در حال حاضر مشغول توسعه‌ی بازی چندنفره‌ی Hood است. به عقیده‌ی این استودیو، پیشرفت سخت‌افزاری باعث شده تا برای رسیدن به نرخ فریم بالا، نیازی به پایین آوردن کیفیت بافت‌ها و قربانی کردن جلوه‌های بصری نباشد.

سومو دیجیتال در حال حاضر مشغول کار بر روی یک بازی چندنفره به نام Hood: Outlaws & Legends است. البته سومو دیجتال تنها استودیویی نیست که در رابطه با سخت‌افزار جدید هیجان‌زده است. LKA، استودیوی مسئول توسعه‌ی بازی مورد انتظار Martha Is Dead، تحسین خود را به سمت SSDهای جدید نشانه گرفته:

شاید در ظاهر این ویژگی مهم نباشد، اما برای کسانی که مشغول توسعه‌ی بازی‌ها با گرافیک سه-بعدی واقع‌گرایانه هستند، SSD یک نعمت الهی است. بارگذاری صدها بافت با کیفیت در یک ثانیه به جای ۲۰ ثانیه، باعث آسان شدن کار ما می‌شود. هم‌چنین تجربه‌ی بازی‌ها بدون نیاز به صبر برای بارگذاری بسیار لذت‌بخش است.

جالب است بدانید که این SSDهای فوق سریع، بر روی نحوه‌ی طراحی بازی‌های جدید هم تاثیر خواهد گذاشت. در نسل‌های گذشته از صفحات بارگذاری جدید برای راهنمایی بازی‌بازان استفاده می‌شد. در نسل نهم باید خلاقانه‌تر عمل کرد. اندرو ویلیانز (Andrew Willians)، کارگردان طراحی سومو دیجیتال، در این باره گفته:

به هنگام طراحی Hood، راهنمایی‌های زیادی را در صفحات بارگذاری قرار داده‌ایم. با این حال بر روی ایکس‌باکس سری ایکس و پلی‌استیشن ۵ اصلا شما این صفحات را نمی‌بینید. پس باید راهی برای ارائه‌ی این نکات به بازی‌بازان پیدا کنیم.

به عقیده‌ی ویلیانز، راه حل این مشکل خلق دنیاهای هاب یا لابی‌هایی برای بازی‌بازان است:

باید وقفه‌های مصنوعی بیشتری را خلق کرده تا به بازی‌بازان اجازه‌ی نفس کشیدن بدهیم. چرا که سیستم انقدر سریع شده که این مکث‌ها به صورت طبیعی ایجاد نمی‌شوند.

به لطف افزایش چشم‌گیر قدرت کنسول‌ها نسبت به نسل گذشته، شخصیت‌ها و جهان‌ها هم نسبت به همیشه واقعی‌تر خواهند شد. به جز Ray-Tracing که مورد توجه قرار گرفته، عدم وجود محدودیت‌های فنی دست توسعه‌دهندگان را باز خواهد گذاشت. لوکا دالکو (Luca Dalco) از LKA هم در این باره هیجان‌زده است. به عقیده‌ی وی با عادت به فناوری جدید، شاهد افزایش دیوانه‌وار کیفیت خواهیم بود. این مهم تنها مختص به بازی‌های AAA نبوده و عناوین مستقل را هم شامل می‌شود.

پیشرفتی ملموس‌تر

هر چند قرار نیست شاهد پیشرفتی به مانند جهش از دو-بعدی به سه-بعدی یا حتی از SD به HD باشیم، اما به نظر نئون جاینت این پیشرفت بسیار ملموس‌تر از نسل هفتم به هشتم خواهد بود. وی معتقد است این نسل شاهد پیشرفت بزرگ‌تری نسبت به نسل گذشته خواهیم بود. گرافیک بهتر و نرخ فریم بالاتر قطعی است. اما یکی از قابل توجه‌ترین جهش‌ها مربوط به سرعت انتقال داده‌ها خواهد بود. مسئله فقط بارگذاری کوتاه‌تر نیست. بلکه بارگذاری به هنگام تجربه‌ی خود بازی را هم شامل می‌شود. رفتن از منطقه‌ای به منطقه‌ی دیگر بدون مکث خواهد بود. جهان‌ها می‌توانند بزرگ‌تر، کامل‌تر و حتی شلوغ‌تر باشند.

بلوبر تیم، تیم دوست‌داشتنی سازنده‌ی The Medium، معتقد است که همین حالا هم به پیشرفت قابل توجه‌ای با این بازی دست یافته است. The Medium بر روی کنسول‌های نسل قبلی ممکن نیست.

البته ویلیانز چندان با این گزاره موافق نیست. او می‌گوید که پیشرفت‌های نسل نهم تدریجی‌تر است و شاهد حرکتی انقلابی نخواهیم بود. بعید است که این نسل قابل مقایسه با تجربه‌ی Mario 64 و جهانی سه-بعدی برای اولین بار باشد. با این حال از نظر وی در حال حاضر در نسل نهم می‌توانیم حداکثر استفاده را از تلویزیون‌های ۴K ببریم.

از آن جایی که تنها چند ماه تا عرضه‌ی عناوین بزرگی مثل Halo Infinite و Horizon Forbidden West فاصله داریم، بازی‌بازان همین حالا برای نسل جدید هیجان‌زده هستند. با این حال خود توسعه‌دهنده‌ها چه چیزی را بیشتر در مورد نسل جدید دوست دارند؟ بسیاری از توسعه دهندگان امیدوارند که از این قدرت اضافه برای طراحی‌ بازی‌های جالب‌تر استفاده شود. نسل گذشته شاهد محبوبیت شدید بتل رویال بودیم. دوست دارم این فرمول را به صورت پیشرفته‌تر و خلاقانه‌تر ببینم. صرفا افزایش تعداد بازی‌بازان جذاب نیست.

استودیوی LKA نیز در مورد خلق ایده‌ها و مکانیک‌های بازی جدید در این نسل هم‌عقیده است. به اعتقاد آن‌ها قدرت بیشتر به معنای آزادی عمل بیشتر در ساخت بازی است. این یعنی آزادی بیشتر در طراحی بازی و مکانیک‌های آن. این مهم باعث توسعه‌ی بازی‌هایی متفاوت و پیشرفته نه صرفا از نظر ظاهری، بلکه از نظر ساختاری هم می‌شود.

اما شاید برای شما نیز جالب باشد که بدانیدبلوبر تیم معتقد است که همین حالا هم به چیز جدیدی در این نسل دست یافته است. از نظر آن‌ها هر نسل شاهد خلق ژانرها و سبک‌های جدید به لطف قدرت سخت‌افزاری بیشتر هستیم. در The Medium شاهد چیزی هستیم که پیش از این در بازی‌های ویدیویی دیده نشده و بر روی سخت‌افزار قدیمی هم ممکن نیست. به بازی‌بازان راه جدیدی برای تجربه‌ی گیم‌پلی و داستان‌گویی ارائه شده است. این ابزار به توسعه دهندگان اجازه‌ی روایت داستان‌هایی را می‌دهد که پیش از این ممکن نبوده است. می‌توانیم موقعیت‌هایی را جست‌وجو کنیم که در نسل‌های گذشته وجود نداشته‌اند.  بلوبرتیم از پیشرفت پردازش صوتی نسبت به نسل‌های گذشته نیز بسیار رضایت دارد.

پلی‌استیشن ۵ و ایکس‌باکس سری ایکس؛ ابزارهایی برای سرگرمی

برای تیم‌های کوچک‌تر LKA و نئون جاینت، قابل دسترس بودن میان‌افزار بسیار هیجان‌انگیز است:

جهش سخت‌افزاری این نسل به صورت موازی در موتورهای بازی‌سازی هم انجام خواهد شد. این ابزارهای ما هستند که می‌توانند استفاده از سخت‌افزار جدید را به سطح جدیدی برسانند. در چند سال آینده شاهد افزایش دائمی کیفیت بازی‌ها خواهیم بود. انگار که کنسول‌ها در حال قدرتمندتر شدن هستند. امروز فقط می‌توانیم در مورد احتمال‌ها و پتانسیل آینده تئوری‌پردازی کنیم.

LKA و نئون جاینت هر دو استودیوهای نسبتا کوچکی هستند. به گفته‌ی این دو، پیشرفت‌های این نسل منجر به کاهش بهای لازم برای ساخت بازی هم می‌شود. هم‌چنین دیگر نیازی به کاهش خلاقیت یا چشم‌انداز توسعه‌دهندگان به خاطر محدودیت‌های فنی نیست.

نئون جاینت هم با LKA کاملا هم‌نظر است:

از اینکه تیم‌های توسعه، فارغ از اندازه، می‌توانند بر روی طراحی بازی متمرکز شوند و دیگر نگران محدودیت‌های سخت‌افزاری نباشند خوشحالم. به نظرم زمان فوق‌العاده‌ای برای بازی‌باز بودن است. در حالی که بازی‌های امسال فوق‌العاده خواهند بود، بیش از همیشه برای آینده‌ی این نسل هیجان‌زده هستم.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا