مقالات بازی

۱۵ ویژگی که دوست داریم در بازی Mass Effect 4 ببینیم

بایوور برای بازگشت به اثری عالی نیاز دارد

در جریان مراسم TGA 2020، علاوه بر ریمستر سه‌گانه‌ی اصلی Mass Effect، شاهد رونمایی از Mass Effect جدید نیز بودیم. بازی Mass Effect ۴ برای احیای اعتماد هواداران باید یک بازی عالی باشد. در این مقاله قصد داریم به ۱۵ ویژگی بپردازیم که این بازی برای عالی بودن به آن‌ها نیاز دارد. از ویژگی‌های نسخه‌های قدیمی گرفته تا موارد کاملا جدید. در ادامه با ما همراه باشید.

ویژگی‌هایی که دوست داریم در بازی  Mass Effect ۴ ببینیم

شرایط برای سری Mass Effect چندان خوب نیست. Andromeda یک شکست تجاری و هنری بود، اما بایوور (Bioware) به دنبال بخشیدن جانی تازه به این سری است. این استودیو  در جریان مراسم بهتررین بازی‌های سال ۲۰۲۰ از ساخت نسخه‌ی جدید سری Mass Effect خبر داد و با انتشار تریلری، از این عنوان که هنوز نام مشخصی ندارد رونمایی کرد. در این مقاله قصد داریم به ۱۵ ویژگی بپردازیم که این بازی برای عالی بودن به آن‌ها نیاز دارد. از ویژگی‌های نسخه‌های قدیمی گرفته تا موارد کاملا جدید. در ادامه با ما همراه باشید.

طراحی جهان خطی

Mass Effect

Mass Effect و جهان باز روی کاغذ ترکیب خوبی به نظر می‌رسند. اما Mass Effect Andromeda نشان داد که طراحی خطی کلاسیک سری برای آن مناسب‌تر است. Andromeda پر از مشکلاتی مانند ماموریت‌های فرعی خسته‌کننده و محیط‌های تکراری و خالی بود. امیدواریم که بازی Mass Effect ۴ به همان طراحی خطی سه‌گانه‌ی اصلی بازگردد. در این صورت بایوور می‌تواند دقت بیشتری در طراحی مراحل خرج دهد.

مبارزات Andromeda

Mass Effect

Andromeda مشکلات زیادی داشت، اما مبارزات یکی از آن‌ها نبود. در واقع سیستم مبارزات Andromeda در سری Mass Effect بهترین است. ترکیب درستی از سلاح‌ها، توانایی‌ها و تاکتیک‌ها باعث شده بود تا شاهد مبارزات پر از هیجان و انرژتیکی باشیم. مبارزات Mass Effect مجموعا نسخه به نسخه بهتر شده‌اند و امیدواریم که در Mass Effect جدید هم شاهد همین روند باشیم.

حذف رانندگی

این خواسته به نوعی به همان طراحی دنیای بازی بازمی‌گردد. در صورت بازگشت به طراحی مراحل خطی، احتمالا شاهد حذف خودکار رانندگی در بازی هم خواهیم بود. تا کنون دو بار در سری Mass Effect شاهد رانندگی بوده‌ایم. Mako در Mass Effect یک کابوس بود و با وجود اینکه Nomad در Andromeda بهتر از آن کنترل می‌شد، هنوز هم نمی‌توان رانندگی در زمین‌های وسیع و خالی را سرگرم‌کننده توصیف کرد. شاهد بهتر باشد که Mass Effect کلا بی‌خیال رانندگی شود.

کنترل هم‌تیمی‌ها

10 شخصیت منفور

تنها مشکل مبازات Andromeda، حذف قابلیت کنترل هم‌تیمی‌ها به صورت کامل بود. البته که Ryder بسیار محرک‌تر از Shepard بود، اما هنوز هم استفاده از هم‌تیمی‌ها و توانایی‌های آن‌ها ویژگی است که جای خالی‌اش در Andromeda حس می‌شد. شاید Mass Effect بعدی بتواند به تعادل خوبی میان مبارزات Andromeda و سیستم هم‌تیمی‌های سه‌گانه‌ی اصلی برسد.

سیستم پیشرفت بهتر

Mass Effect به اندازه‌ی سایر فرنچایزهای نقش‌آفرینی از المان‌های نقش‌آفرینی استفاده نمی‌کند. مسئله‌ای که دوست داریم در Mass Effect بعدی شاهد تغییرش باشیم. Mass Effect اول تعادل خوبی را میان اکشن و نقش‌آفرینی رعایت کرده بود و Andromeda هم تا حدی سعی داشت در این جهت حرکت کند که البته موفق نشده بود. دوست داریم که در Mass Effect بعدی هم شاهد بازگشت سیستمی مشابه باشیم.

تفاوت‌ معنادار بین کلاس‌ها

چقدر خوب می‌شود اگر کلاسی که برای شخصیت خود انتخاب می‌کنید تاثیر بسزایی در گیم‌پلی بازی داشته باشید؟ البته این به معنای این نیست که Mass Effectهای قبلی اصلا در تمایز بین کلاس‌ها موفق نبوده‌اند، اما این تفاوت و تنوع ابدا در حد سری دیگر بایوور یعنی Dragon Age نیست. شاید بهترین روش برای ایجاد تفاوت بین کلاس‌ها، اختصاص توانایی‌های ویژه‌ برای هر کدام است. توانایی‌های موثری که در سایر کلاس‌ها پیدا نمی‌شوند.

ارتقاهای بهتر برای سلاح‌ها

سیستم ارتقای سلاح‌های Andromeda شدیدا شلخته بود. جمع‌آوری بلوپرینت‌ها، جمع‌اوری منابع و سپس ساخت بلوپرینت‌ها و بیشتر از همه گشتن در منوهای بازی همه بسیار آزاردهنده بودند. سیستم ارتقای سلاح‌ها باید بسیار روان‌تر و لذت‌بخش‌تر شود. ترجیحا گزینه‌های کم‌تر اما موثرتر برای هر سلاح. ارتقای سلاح نباید همانند اتلاف وقت به نظر برسد، بلکه باید شاهد تاثیر بسزای آن در گیم‌پلی باشیم.

یک سفینه‌ی قابل راندن

طبعا در Mass Effect جدید هم کشتی خود را خواهیم داشت. چرا که این مهم امضای سری Mass Effect است. این کشتی در نسخه‌های قبلی نقش یک هاب مرکزی را بازی کرده است، اما چه می‌شد اگر می‌توانستیم واقعا آن را برانیم؟ البته این مورد در تضاد با خواسته‌ی ما برای حذف طراحی جهان‌باز قرار می‌گیرد، پس شاهد تنها در بخش‌های مشخص و ویژ‌ه‌ای بتوانیم آن را برانیم. شاید این طور سفینه‌ی جدید بتواند به محبوبیت Normandy از سه‌گانه‌ی اصلی برسد.

شخصی‌سازی بهتر سفینه‌

شخصی‌سازی سفینه یکی از بخش‌های مهم بازی‌های Mass Effect است. Mass Effect 2 خصوصا در این زمینه خوب عمل کرده بود و تصمیمات شما در شخصی‌سازی Normandy در داستان بازی تاثیر داشتند. امیدواریم که بایوور با Mass Effect 4 این تاثیر را بیش از پیش کند.

تصمیمات دشوار

تصمیمات دشواری که بر روی سرنوشت کهکشان تاثیرگذار خواهند بود، یکی از نقاط قوت بزرگ سه‌گانه‌ی اصلی Mass Effect بود. متاسفانه چندان خبری از این ویژگی در Andromeda نبود. یکی از دلایل محبوبیت سه‌گانه‌ی اصلی، به چالش کشیدن بازی‌بازان با انتخابات دشوار بوده است. امیدواریم که Mass Effect جدید علاوه بر ارتقای کلی داستان نسبت به Andromeda، پر از تصمیمات دشوار و چالش‌انگیز باشد.

Paragon/Renegade

در حال حاضر در دورانی به سر می‌بریم که نقش‌آفرینی‌ها به جای انتخابات خیر و شر واضح، به سراغ تصمیمات پیچیده‌تر و خاکستری رفته‌اند. The Witcher 3 یکی از بهترین بازی‌ها در این زمینه بود. با این حال سیستم Paragon/Renegade سه‌گانه‌ی اصلی Mass Effect از این جهت موثر بود که خوب یا بد بودن خود تصمیم را مشخص نمی‌کرد، بلکه نمایان‌گر نحوه‌ی برخورد Shepard و شخصیت او بود. حقیقتا دوست داریم که شاهد بازگشت سیستم Paragon/Renegade در Mass Effect جدید باشیم.

بازی به عنوان سایر نژادها

در دنیایی پر از نژادهای بیگانه‌ی گوناگون با پس‌زمینه‌های داستانی جالب، کمی عجیب است که تا کنون تنها به عنوان انسان قادر به بازی بوده‌ایم. شاید Mass Effect جدید بالاخره این طلسم را بشکند. هم‌چنین می‌توانیم شاهد ترکیب نژادها با کلاس‌های مختلف باشیم. یک متخصص فناوری Quarian یا یک تک‌ تیرانداز Turian؟

ماموریت‌های Loyalty

به لطف ماموریت‌های Loyalty، می‌توان گفت که Mass Effect 2 نمونه‌ای عالی از عنوانی است که ماموریت‌های فرعی بهتری از ماموریت‌های اصلی دارد. اینکه این سری از آن نسخه تا کنون هرگز چیز مشابه‌ای را امتحان نکرده کمی عجیب است. البته Andromeda هم مثلا از این ماموریت‌ها داشت که از نظر کیفی افتضاح بودند. در Mass Effect جدید باشید شاهد ماموریت‌های Loyalty درست و حسابی باشیم. از آن‌هایی که تاثیر مستقیمی در داستان داشته و حتی زندگی یا مرگ یک شخصیت را تعیین می‌کنند.

نژادهای بیگانه‌ی بیشتر

آشنایی با نژادهای بیگانه‌ی جدید و یادگیری در مورد گذشته‌ی غنی و پس‌زمینه‌ی داستانی آن‌ها، یکی از بهترین ویژگی‌های سری Mass Effect بوده است. Andromeda از این لحاظ کمبود شدیدی داشت و شاهد نژادهای جدید بسیار کمی بودیم. ظاهرا با توجه به تریلر Mass Effect جدید، دوباره قرار است به کهکشان راه شیری بازگردیم. سه‌گانه‌ی اصلی کاملا در کهکشان راه شیری جریان داشت و اینکه بازی چگونه می‌خواهد پس از سه بازی هنوز هم نژاد جدید به ما معرفی کند، سوالی است که بایوور باید آن را پاسخ دهد.

تمرکز بیشتر بر روی نژادهای کم‌تر شناخته‌شده

البته دنیای Mass Effect همین حالا هم پر از نژادهای بیگانه‌ی گوناگون است. شاهد Mass Effect جدید بتواند تمرکز بیشتری بر روی آن‌هایی داشته باشد که کم‌تر شناخته‌شده هستند. نژادهایی مانند Turian و Salarian تا کنون در سری ارجحیت داشته‌اند و کمی از آن‌ها خسته شده‌ایم. شاید این بار نوبت نژادهایی مانند Volus و Drell باشد. Drell یکی از آن نژادهایی است که به لطف Thane Krios محوبیت زیادی داشته و دوست داریم بیشتر در مورد آن‌ها بدانیم.

شما می‌توانید نقد و بررسی بازی‌های جدید و به همراه سایر مقالات و مطالب جذاب مرتبط با بازی‌های ویدیویی را در وب‌سایت گیم‌پالت بخوانید.

منبع

بازی‌ها بازی‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا