مقالات بازیPCسیستم پیشنهادی

مانیتورهای گیمینگ؛ آشنایی با جزئیات و اصطلاحات مرسوم

از نرخ بازسازی تا زمان پاسخ‌گویی

انتخاب یک مانیتور برای رایانه‌ی شخصی‌تان شاید در ابتدا کار ساده‌ای به نظر برسد. اما با توجه به گسترده بودن بازار مانیتورهای گیمینگ، باید تا حد امکان اطلاعات خود در این زمینه را افزایش دهید. شاهد ۱۰ سال پیش قضیه متفاوت بود. با این حال در سال ۲۰۲۱ تنها نگرانی شما وضوح تصویر و پورت نیست. چرا که باید به فکر نوع پنل مانیتور، نرخ بازسازی و امکانات اضافه‌ای مثل G-Sync یا FreeSync هم باشید. در ادامه به شرح چنین مواردی خواهیم پرداخت. هم‌چنین نگاهی کوتاه به چند نمونه از مانیتورهای موجود در بازار خواهیم انداخت.

نرخ بازسازی یا Refresh Rate در مانیتورهای گیمینگ

نرخ بازسازی یکی از مهم‌ترین جوانب یک مانیتور گیمینگ است. در حال حاضر مانیتورهایی با نرخ بازسازی بالاتر از ۱۰۰ هرتز به امری مرسوم در دنیای بازی‌های ویدیویی تبدیل شده‌اند. نرخ بازسازی همان تعداد دفعاتی است که مانیتور در یک ثانیه صفحه‌ی خود را به‌روزرسانی می‌کند. نمایشگرهای معمولی که برای بازی طراحی نشده‌اند، معمولا نرخ بازسازی‌شان ۶۰ هرتز است. این یعنی چنین نمایشگری می‌تواند ۶۰ بار در ثانیه خود را با اطلاعات جدید به‌روزرسانی کند. این مهم تنها مربوط به بازی نیست. برای مثال حرکت نشانگر ماوس در یک مانیتور ۱۴۴ هرتز روان‌تر از یک مانیتور ۶۰ هرتز است.

نرخ بازسازی در مانیتورها در سالیان اخیر بیشتر شده است. در حال حاضر برخی مانیتورها با نرخ بازسازی ۳۶۰ هرتز روانه‌ی بازار می‌شوند. همان‌طور که اشاره شد مانیتورهایی با نرخ بازسازی ۱۴۴ هرتز و ۱۶۵ هرتزی هم به مسئله‌ای عادی میان بازی‌بازان تبدیل شده‌اند. آسان‌ترین راه برای انتخاب یک نرخ بازسازی مناسب، نگاهی به نرخ فریم بازی‌ها است. اگر اکثر بازی‌هایی که انجام می‌دهید با نرخ فریم ۶۰ هستند، پس نیازی به یک مانیتور با نرخ بازسازی بالا نیست. با این حال اگر از یک رایانه‌ی قدرتمند استفاده می‌کنید، به مانیتوری مجهز برای لذت بردن از نرخ فریم‌های بالا نیاز دارید.

مانیتورهای گیمینگ
Asus ROG Swift PG259QN؛ مانیتوری با نرخ بازسازی ۳۶۰ هرتز.

اگر مثلا بازی Counter-Strike: Global Offensive را بر روی یک رایانه‌ی قدرتمند بازی کنید می‌توانید به نرخ فریم‌های بالای ۳۰۰ هم برسید. با این حال اگر نرخ بازسازی مانیتور شما ۶۰ هرتز باشد، تصویر خروجی هیچ فرقی با ۶۰ فریم بر ثانیه نخواهد داشت. هر چه نرخ بازسازی یک مانیتور بهتر باشد، به صورت کلی بهتر است. البته با گذر از ۱۴۴ هرتز دیگر چشم انسان قادر به تشخیص تفاوت چندانی نیست. برای همین مانیتورهای ۳۶۰ هرتز چندان محبوبیتی ندارند.

زمان پاسخ‌گویی یا Response Time چیست؟

زمان پاسخ‌گویی نشان‌دهنده‌ی زمانی است که یک پیکسل برای تغییر رنگ در طیفی از خاکستری نیاز دارد. معمولا زمان پاسخ‌گویی مانیتورهای اداری و خانگی ۱۶ میلی‌ثانیه است. با این حال این عدد در مانیتورهای مخصوص بازی به ۱ میلی ثانیه هم می‌رسد. هر چه زمان پاسخ‌گویی یک مانیتور کم‌تر باشد، تصویر خروجی روان‌تر و سرعت واکنش بالاتر است. پایین بودن زمان پاسخ‌گویی خصوصا برای بازی‌های رقابتی و شوترها مهم است.

اگر تا کنون چنین عنوانی را بر روی یک مانیتور با زمان پاسخ‌‌گویی بالا تجربه کرده باشید، احتمالا متوجه پدیده‌ای به نام Ghosting شده‌اید. در هنگام رخ دادن این پدیده، می‌تواند تصویرهای چند میلی‌ثانیه‌ی اخیر را به صورت هم‌زمان با تصویر جدید مشاهده کنید. متاسفانه برندهای مختلف راه‌های متفاوتی برای اندازه گرفتن زمان پاسخ‌گویی دارند. برای همین بهتر است نظرات خریداران را در مورد مانیتور مورد نظر خوانده تا با پدیده‌ی Ghosting مواجه نشوید.

انواع پنل‌ها در مانیتورهای گیمینگ

در حال حاضر سه نوع پنل متفاوت بین مانیتورهای گیمینگ مرسوم است. این سه پنل TN، IPS و VA هستند. هر کدام از این پنل‌ها مزایا و معایبی نسبت به یکدیگر دارند. پنل TN شایع‌ترین و هم‌چنین ارزان‌ترین پنل بین مانیتورهای امروزی است. این پنل‌ها زمان پاسخ‌گویی پایین و نرخ بازسازی بالای دارند، اما تفکیک رنگ و زاویه‌ی دید آن‌ها محدود است. اگر به دنبال گیمینگ رقابتی هستید، مانیتورهای TN بهترین گزینه برای بودجه‌های محدود هستند.

در حال حاضر سه پنل VA، TN و IPS در بین مانیتورها مرسوم بوده و هر کدام مزایا و معایبی دارند.

با این حال پنل‌های IPS در چندین زمینه‌ی مهم نسبت به TN بهبود یافته‌اند. پنل‌های IPS در تفکیک و تولید رنگ بسیار بهتر از TN بوده و هم‌چنین زوایای دید گسترده‌تری دارند. همین مهم باعث شده تا این پنل‌ها برای کارهای گرافیکی، اداری و تدوین ویدیو مناسب‌تر باشد. البته پنل‌های IPS همیشه از نظر نرخ پاسخ‌گویی و نرخ بازسازی از پنل‌های TN ضعیف‌تر بوده‌اند. خوشبختانه پنل‌های IPS مدرن توانسته‌اند تا این اختلاف را تا حد زیادی کاهش دهند. پنل‌های IPS معمولا گران بوده، اما بهترین گزینه برای بازی و کار به حساب می‌آیند.

پنل‌های VA را می‌توان حد وسطی بین IPS و TN دانست. این پنل‌ها در تفکیک و تولید رنگ بهتر از TN بوده اما در مقابل IPS کم می‌آورند. در مقابل نرخ پاسخ‌گویی و بازسازی پنل‌های VA از پنل‌های IPS بهتر است. هم‌چنین نسبت کنتراست در این مانیتورها بهتر بوده که منجر به مشکی‌های عمیق‌تر در تصاویر تاریک می‌شود. یکی از مزایای دیگر پنل‌های VA قیمت ارزان‌تر آن‌ها نسبت به IPS است.

G-Sync و FreeSync

به هنگام تجربه‌ی یک بازی، هماهنگ بودن کارت گرافیک و مانیتور بسیار مهم است. یک مانیتور ۶۰ هرتز هر ۷ میلی‌ثانیه به یک فریم جدید نیاز دارد. اگر کارت گرافیک شما در ارائه‌ی چنین تصویری موفق نباشد، پدیده‌ی Tearing یا پارگی تصویر به وجود می‌آید. این مشکل می‌تواند با روشن کردن VSync در بازی‌ها حل شود. VSync کارت گرافیک و مانیتور را مجبور به کار کردن با سرعتی یکسان می‌کند. با این حال VSync منجر به افزایش لگ ورودی هم می‌شود. در چنین شرایطی است که FreeSync و G-Sync وارد میدان می‌شوند.

به جای مجبور کردن کارت گرافیک برای ارسال فریم‌ها با سرعت دلخواه مانیتور، FreeSync و G-Sync باعث می‌شوند تا مانیتور فریم‌های دریافتی را با سرعت دلخواه کارت گرافیک بپذیرد. G-Sync متعلق به انویدیا و FreeSync هم متعلق به AMD است. FreeSync و G-Sync برخلاف VSync باعث به وجود آمدن لگ نمی‌شوند. همین مهم باعث شده تا تجربه‌ی گیم‌پلی نهایی بسیار روان و دلچسب باشد. مجهز بودن به FreeSync و G-Sync امری ضروری برای یک مانیتور گیمینگ مدرن است.

بهترین مانیتورهای گیمینگ

Asus ROG Swift PG259QN یک مانیتور ۲۴.۵ اینچی با وضوح تصویر ۱۰۸۰p است. اعدادی که شاید چندان تحسین برانگیز نباشند. اما این مانیتور در زمینه‌های بسیار مهم‌تری می‌درخشد. PG259QN علاوه بر مجهز بودن به یک پنل IPS، از نرخ بازسازی ۳۶۰ هرتز هم پشتیبانی می‌کند. هم‌چنین زمان پاسخ‌گویی این مانیتور ۱ میلی‌ثانیه بوده که برای یک مانیتور IPS فوق‌العاده است. نمایشگر PG259QN از G-Sync هم پشتیبانی می‌کند. اگر به دنبال بازی‌های رقابتی هستید، PG259QN یکی از بهترین گزینه‌هاست.

مانیتور ۱۷۰۰ دلاری سامسونگ که برای عاشقان نمایشگرهای فوق عریض ساخته شده است.

Gigabyte’s G27F گزینه‌ای خوب برای یک مانیتور کامل و ارزان است. این مانیتور ۲۷ اینچی علاوه بر پشتیبانی از نرخ بازسازی ۱۴۴ هرتز، زمان پاسخ‌گویی ۱ میلی‌ثانیه‌ای هم دارد. البته برخی از بازی‌بازان خصوصا در چند سال اخیر، به مانیتورهای فوق عریض یا Ultrawide علاقه‌مند شده‌اند. Samsung Odyssey G9 در حال حاضر یکی از بهترین مانیتورهای دنیاست. این مانیتور ۴۹ اینچ بوده و وضوح تصویر آن هم ۱۴۴۰p است. از دیگر مزایای این مانیتور هم می‌توان به G-Sync، نرخ بازسازی ۲۴۰ هرتز و زمان پاسخ‌گویی ۱ میلی‌ثانیه‌ای اشاره کرد. برای

سخن پایانی؛ نرخ بازسازی یا زمان پاسخ‌گویی

در نهایت باید گفت که باید به فاکتورهای زیادی در هنگم خرید یک مانیتور توجه کنید. مواردی مثل وضوح تصویر، پورت‌های ورودی و خروجی، VRR و صد البته نرخ بازسازی یا زمان پاسخ‌گویی بسیار مهم هستند. هم‌چنین قدرت رایانه‌ی شما هم اهمیت زیادی دارد. اگر به مانیتور قدرتمندی مجز نیستید، خرید یک مانیتور با نرخ بازسازی بالا بیهوده است.

در هنگام خرید یک مانیتور جدید، بهتر است اول نگاهی به نرخ بازسازی آن بیاندازید. اکثر مانیتورهای گیمینگ امروزی زمان پاسخ‌گویی حداکثر ۷ الی ۸ میلی‌ثانیه‌ای داشته که به اندازه‌ی کافی خوب است. با این حال نرخ بازسازی می‌تواند از ۶۰ تا ۳۶۰ هرتز متغیر باشد. اگر بیشتر به دنبال بازی‌های تک‌نفره و داستانی هستید، احتمالا یک مانیتور ۶۰ هرتز کار شما را راه می‌اندازد. با این حال ۱۴۴ هرتز برای بازی‌های رقابتی و چندنفره ضروری است. FreeSync و G-Sync هم که به روان شدن تصویر نهایی کمک شایانی می‌کنند.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا