نیم نگاهمقالات بازیPlayStation 4PlayStation 5

نیم‌نگاه؛ نکاتی که باید پیش از تجربه‌ی بازی Resident Evil 8 بدانید

بدون شک ژانر وحشت از محبوب‌ترین ژانرهای صنعت سرگرمی محسوب می‌شود و هر روز نیز بر تعداد علاقمندان به این ژانر افزوده می‌شود. یکی از محبوب‌ترین بازی‌های شناخته شده در ژانر وحشت، فرنچایز مشهور Resident Evil است که قرار است تا طی چند هفته‌ی آینده آخرین بازی این مجموعه یعنی بازی Resident Evil 8 منتشر شود.

نگاهی به ویژگی‌های کلیدی بازی Resident Evil 8

استودیوی سازنده‌ی این عنوان یعنی کپکام (Capcom)،  پس از یک دوره‌ی پرفراز و نشیب، موفق شد تا دوباره خود را به اوج برساند. این موضوع مورد درباره‌ی فرنچایز Resident Evil نیز صدق می‌کند. هنوز چیز زیادی از داستان و اتفاقات بازی Resident Evil 8 نمی‌دانیم. اما می‌توان از این موضوع مطمئن بود که قرار است با یک بازی عالی و ماندگار روبرو باشیم

حال در این مقاله قصد داریم تا پانزده مورد از ویژگی‌های این بازی مورد انتظار را به صورت خلاصه مرور نماییم.

۱ – داستان و محیط

وقایع داستانی بازی Resident Evil 8 چند سال پس از وقایع Resident Evil 7 جریان دارد. اینگونه که به نظر می‌رسد ایتان وینترز (Ethan Winters) به عنوان قهرمان داستان بازی بازگشته است. در ابتدای داستان مشاهده می‌کنیم که ایتان زندگی مشترک خوبی را با همسرش، میا (Mia) و دختر نوزادشان رز (Rose) دارد. ناگهان به سرعت اوضاع تغییر می‌کند و شرایط دوباره برای ایتان همانند قبل ترسناک و وحشت آمیز می‌شود.

کریس ردفیلد (Chris Redfield)، شخصیتی که اکثرا او را به عنوان یک قهرمان می‌شناسیم، طی یک شب سرنوشت ساز با یک دسته از سربازان خودش به خانه‌ی آن‌ها حمله می‌کند. وی به شکلی سرکش گرایانه و خارج از کنترل، به میا شلیک کرده و وی را به قتل می‌رساند، رز را می‌رباید و می‌رود. حال ایتان برای یافتن و نجات دخترش، رد کریس را گرفته و به یک دهکده‌ی مرموز در اروپا سفر می‌کند. جایی که باید با تهدیدها و کابوس‌های کاملا جدید روبرو شود و با آن‌ها مقابله نماید.

۲ – شخصیت‌ها

همه‌ی آنچه که کپکام تاکنون از بازی Resident Evil 8 نمایش داده، موید این نکته است که در این عنوان شاهد ترکیبی از شخصیت‌های جدید و همین‌طور شخصیت‌های محبوب قدیمی خواهیم بود. همانطور که اشاره کردیم، شخصیت‌های میا، کریس و ایتان قرار است تا همچون بازی Resident Evil 7 یک بار دیگر در داستان این بازی حضور پیدا کنند.

از نظر شخصیت‌های جدید، زن خون آشام و بلند قدی را شاهد هستیم که نیامده بسیار محبوب شده است! این زن مرموز، لیدی دیمیترسکو (Lady Dimitrescu) نام دارد. وی همچنین مادر دختران جادوگر مانندی است که ظاهرا توانایی تبدیل شدن به انبوهی از حشرات را در یک لحظه دارند. به نظر می‌رسد که لیدی دیمیترسکو به کسی بالاتر از مقام خود به نام مادر میراندا پاسخ می‌دهد و از او اطاعت می‌کند.

همچنین در تریلرهای منتشر شده، مردی با کلاه لبه دار به نام هایزنبرگ (Heisenberg) را نیز مشاهده کردیم که به احتمال بسیار بالا در بازی نقش موثری خواهد داشت. واضح است که Resident Evil Village قصد دارد تا گستره‌ای وسیع از شخصیت‌های مختلف و ترکیبی از کاراکترهای قدیمی و جدید را به مخاطبان ارائه دهد.

۳ – جست‌ و جو و گشت و گذار در محیط

اکتشاف و گشتن در محیط از زمانی که سری Resident Evil وجود داشته است، ستون اساسی گیم‌پلی این عنوان به شمار می‌رفته است. طی چند سال گذشته و با افول کوتاه مدت سری Resident Evil، این ویژگی تا حدودی رنگ باخت و بدان توجه نشد. اما با انتشار Resident Evil 7 این خصوصیت بار دیگر اوج گرفت و بر وجود آن و اهمیتش در این سری بیش از پیش تاکید شد.

حال به نظر می‌رسد که بازی Resident Evil 8 قرار است تا بسیار بیشتر از قبل بر روی ویژگی جست و جو و کاوش در محیط مانور دهد. کپکام به صورت رسمی تایید کرد که از اشتباهات قبلی خود در این سری درس گرفته و قصد دارد تا این عنوان را به چیزی فراتر از حد تصورات هر بازی‌بازی تبدیل شود.

همچنین شایان ذکر است که دهکده‌ای که بازی در آن تنظیم شده است، ظاهرا یک محیط بسیار بزرگ خواهد بود. مکان‌های زیادی در آن وجود دارند که بسیار بزرگ و قابل اکتشاف هستند. از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به قلعه‌ی لیدی دیمیترسکو  اشاره کرد که بدون شک از ترسناک‌ترین محیط‌ها خواهد بود.

۴ – زمان لازم برای به پایان بردن داستان بازی

طولانی بودن یک بازی می‌تواند هم یک نکته‌ی منفی و هم یک نکته‌ی مثبت به شمار آید. این مورد به شدت بستگی به نحوه‌ی روایت و داستان پردازی بازی موردنظر دارد. اما بنا بر این است که بازی‌های ترسناک زیاد طولانی نباشند. بنابراین منطقی است که سوالات زیادی در مورد مدت زمان دقیق لازم برای به پایان رساندن داستان Resident Evil Village وجود داشته باشد.

متأسفانه کپکام هنوز پاسخ خاصی به این سوال نداده است. آن‌ها تنها اشاره داشته‌اند که این بازی بسیار بزرگتر از عنوان Resident Evil 7 است. این موضوع به نوبه‌ی خود، به معنای زمان طولانی‌تر است. عناوین سری Resident Evil در گذشته بسیار طولانی بوده‌اند. به خصوص بازی‌های Resident Evil 4 و Resident Evil 5 که داستانی طولانی نیز داشتند. بعید به نظر می‌رسد که بازی Resident Evil 8 تا این حد طولانی باشد. اما حداقل با خیال راحت می‌توانیم مطمئن باشیم که قرار است تا از ماجراجویی در این بازی لذت ببریم.

۵ – مبارزه

بازی Resident Evil 8 در مقایسه با بازی Resident Evil 7 دارای تفاوت‌ها و بهبودهای بسیاری است. مبارزه و نبرد یکی از آن ویژگی‌هایی است که شاهد پیشرفت‌هایی در آن نسبت به عناوین قبلی این فرنچایز خواهیم بود. برای مبارزه با دشمنان مختلف به استراتژی‌های مختلفی نیاز دارید. در حالی که ممکن است بعضی از آن‌ها حتی قابل کشتن نباشند و شما را مجبور می‌کنند که تا حد امکان از آن‌ها دور شوید.

بهره برداری از محیط اطراف نیز بخش مهمی از نبردها خواهد بود. همچنین مکانیک‌های نبرد از فاصله‌ی نزدیک نیز دستخوش تغییرات شده و نسبت به قبل پیشرفت کرده‌اند. علاوه بر بازگشت مکانیک بلاک کردن از Resident Evil 7، ایتان همچنین می‌تواند دشمنان را از سمت خود به عقب پرتاب کند و یا هل بدهد تا فضای بیشتری برای خودش داشته باشد.

۶ – تنوع دشمنان

کمبود تنوع در زمینه‌ی دشمنان یکی از بزرگترین انتقادات وارده از سوی بازی‌بازان و منتقدین به Resident Evil 7 بود. با اینکه در Resident Evil 7 چند نوع دشمن متفاوت وجود داشت، اما از اواسط بازی به بعد تقریبا هیچ تنوعی در این زمینه دیده نمی‌شد. به عبارتی بازی صرفا یک تجربه‌ی اکشن محور ارائه می‌داد. با این حال به نظر می‌آید که کپکام این انتقادات را جدی گرفته و Resident Evil Village از نظر تنوع دشمن کمبودی نخواهد داشت.

در حال حاضر، ما در تریلرهای بازی Resident Evil 8 انواع مختلفی از دشمنان از قبیل زامبی‌ها، گرگینه‌ها، جادوگران، خون آشام‌ها، غول‌ها و موارد دیگر را مشاهده کرده‌ایم. به راحتی می‌توان تصور کرد که هنوز چیزهای بسیار بیشتری وجود دارد که کپکام آن‌ها را منتشر نکرده و به صورت راز نگه داشته است.

۷ – سیستم Inventory

به نظر می‌رسد که بازی Resident Evil Village به شدت از عنوان بازی Resident Evil 4 تاثیر پذیرفته و یکی از بارزترین نمونه‌های آن سیستم مدیریت آیتم‌ها و Inventory بازی است. این سیستم تقریبا عملکرد مشابه با سیستم Inventory بازی Resident Evil 4 دارد و مشابه یک مینی گیم عمل می‌کند. به طوری که باید طوری جعبه‌ها و مهمات خود را بچینید که برای سایر وسایل خود نیز فضا داشته باشید و بتوانید تا آن‌ها را مدیریت کنید.

۸ – شخصیت THE DUKE

مورد دیگری که بازی بازی بازی Resident Evil Village یا همان  Resident Evil 8 در آن مستقیما از عنوان RE4 الهام گرفته، یک شخصیت تاجر است. این شخصیت که در این نسخه به عنوان دوک (THE DUKE) شناخته می‌شود. The Duke نقش بسیار مهمی در در بازی Resident Evil 8 خواهد داشت. در طول بازی مسیر ایتان و این شخصیت بارها با هم گره می‌خورد و به نظر می‌رسد که وی رازهایی از دهکده‌ی بازی را بداند.

بازی‌بازان می‌توانند از اسلحه و مهمات گرفته تا موارد سلامتی و انواع به روزرسانی‌ها را از Duke خریداری کنند. البته لازم به ذکر است که همچنین می‌توانید مواردی را به او بفروشید. در این صورت می‌توانید در صورت کمبود پول، مقداری وحد پولی درون بازی را به دست آورید.

۹ – نشان‌های GOAT TOTEM

در بازی Resident Evil 7 چندین bobblehead در سراسر بازی وجود داشت. هر بازی‌بازی که می‌خواست بازی را ۱۰۰ درصد تکمیل کند، باید تمامی آن‌ها را پیدا کرده و نابود کند. این موارد در Resident Evil 2 به عنوان Mr. Raccoon toys و در Resident Evil 3 به عنوان Charlie Dolls بازگشتند. حال تایید شده که قرار است تا آن‌ها دوباره به بازی Resident Evil Village به عنوان GOAT TOTEMS برگردند. این‌ آیتم‌ها در طول بازی پراکنده هستند. یافتن و نابود کردن آن‌ها جوایزی پنهانی را برای بازی‌باز به ارمغان خواهد آورد.

۱۰ – عملکرد، کیفیت بازی و قابلیت رهگیری پرتو (RAY-TRACING)

 Resident Evil Village اولین عنوان این سری در کنسول‌های نسل نهمی خواهد بود. بنابراین احتمالا انتظار تصاویر و عملکرد چشمگیری را خواهید داشت. این طور به نظر می‌رسد که به احتمال بسیار بالا ناامید نخواهید شد. خوشبختانه کپکام تأیید کرده است که این بازی از قابلیت رهگیری پرتو پشتیبانی می‌کند. به علاوه Resident Evil 8،  بر روی کنسول‌های نسل نهم با وضوح تصویر ۴K و همچنین نرخ فریم  ۶۰ اجرا خواهد شد.

تا به امروز شاهد عملکرد بی نظیری در بازی‌های توسعه یافته با RE Engine بر روی کنسول‌های نسل هشتمی بوده‌ایم. بنابراین ما کاملا هیجان زده‌ایم که بینیم آن‌ها قرار است تا با سخت افزار بهتر کنسول‌ها نسل جدید چه جیزی را به مخاطبین ارائه دهند. البته هنوز برای قضاوت زود است. باید منتظر ماند و دید که بازی بر روی پلتفرم‌های ایکس‌باکس سری اس و ایکس‌باکس وان چگونه اجرا می‌شود.

۱۱ – تاثیر SSD و صدای سه بعدی

کنسول‌های نسل نهمی پلی‌استیشن ۵ و ایکس‌باکس سری ایکس هر دو دارای ویژگی‌های خاصی هستند که دیگری از آن برخوردار نیست. برای نمونه، Resident Evil Village قرار است از مواردی مانند موتور صوتی سه بعدی Tempest استفاده و بهره‌ی کاملی ببرد. تکنولوژی صدای سه بعدی چیزی است که می‌تواند به ویژه در بازی‌های ترسناک بسیار مورد استفاده قرار بگیرد. بنابراین پتانسیل آن قطعا بسیار بالا است.

به لطف SSD های کنسول‌های نسل نهم، در عنوان Resident Evil Village عملا زمان بارگذاری و لود شدن از بین می‌رود. این موضوع باعث ایجاد یک تجربه‌ی یکپارچه و عمیق‌تری می‌شود.

۱۲ – دوال سنس

قابلیت‌های بازخورد لمسی و انعطاف پذیری تریگرهای کنترلر دوال سنس یکی دیگر از مزایایی است که پلی‌استیشن ۵ نسبت به رقبای خود ارائه کرده است. این ویژگی‌ها در بازی Resident Evil 8 نیز استفاده خواهند شد. متاسفانه کپکام جزئیات دقیقی در این رابطه را به اشتراک نگذاشته است. اما توضیحات صفحه‌ی فروشگاه پلی‌استیشن این بازی، جزئیات مختصری را ارائه می‌دهد. بازی‌بازان به لطف انعطاف پذیری تریگرهای کنترلر دوال سنس، قادر به احساس وزن و کشش سلاح‌های بازی خواهند بود. با قابلیت بازخورد لمسی دوال سنس، می‌توانید تا دقیقا احساس یک شلیک واقعی را تجربه کنید.

۱۳ – قابلیت رهیگری پرتو در رایانه‌های شخصی

اگر سخت افزار لازم را داشته باشید، بدیهی است که پلتفرم رایانه‌های شخصی بهترین پلتفرم برای اجرای بازی Resident Evil Village از نظر عملکرد و نمایش است. این بازی از قابلیت رهگیری پرتو کارت‌ گرافیک‌های AMD بر روی رایانه‌های شخصی پشتیبانی خواهد کرد. البته اینکه از رهگیری پرتو در کارت‌های گرافیک Nvidia نیز پشتیبانی می‌شود یا خیر، هنوز تایید نشده است. علاوه بر این، این بازی همچنین از قابلیت FidelityFX کارت‌های AMD پشتیبانی می‌کند. پشتیبانی از این قابلیت باعث می‌شود تا بازتاب صفحه، سایه زنی، رزولوشن و در کل عملکرد بصری بسیار بهتری از بازی را شاهد باشیم.

۱۴ – بازی آنلاین RE:VERSE

فرنچایز Resident Evil طی چندین سال در موارد مختلف تلاش خود را در زمینه‌ی افزودن بخش تجربه‌های چندنفره انجام داده است. ولی این کار موفقیت کمی را برای کپکام به همراه داشته است. با این حال، به نظر نمی‌رسد که کپکام تسلیم شده باشد. زیرا آن‌ها همچنین قصد دارند تا بازی چند نفره‌ی RE:VERSE را منتشر کنند.

در بازی RE:VERSE با چندین شخصیت، هیولا و مکان‌های مختلف و آشنایی از سری Resident Evil روبرو خواهیم شد. بازی‌بازان در مقابل یکدیگر قرار خواهند گرفت و می‌توانند تا از قابلیت‌های منحصر به فرد هر شخصیت نیز استفاده کنند.  همچنین سلاح‌های بیولوژیکی نیز در دسترس قرار دارند.

در صورتی که بازی Resident Evil 8 را خریداری کنید، عنوان RE:VERSE را به صورت رایگان دریافت خواهید کرد. بنابراین می‌توانید تا به صورت رایگان به تجربه‌ی یک عنوان چند نفره از دنیای Resident Evil بپردازید.

۱۵ – نسخه‌ی دمو

کپکام یکی از معدود ناشران بازی‌های ویدیویی است که هنوز برای عناوین خود، نسخه‌های آزمایشی و دمو  منتشر می‌‌کند. به طور خاص برای سری Resident Evil همیشه دمو منتشر می‌شود و بازی Resident Evil 8 نیز تفاوتی با بقیه ندارد. در حال حاضر یک نسخه‌ی نمایشی و دمو به نام Maiden برای این بازی منتشر شده است. البته این دمو به طور انحصاری بر روی پلتفرم پلی‌استیشن ۵ در دسترس قرار دارد.

این دمو بدون هیچ گونه درگیری بود و صرفا قصد داشت تا نمایش دهنده‌ی یک بخش کوچکی از قلعه‌ی لیدی دیمیترسکو باشد. علاوه بر این، یک نسخه‌ی نمایشی ثانویه نیز در بهار امسال برای تمامی پلتفرم‌ها منتشر خواهد شد. این دمو حداکثر تا پایان ماه آوریل منتشر می‌شود.

بازی Resident Evil 8 در تاریخ ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ (۷ می ۲۰۲۱) برای پلتفرم‌های رایانه‌های شخصی، ایکس‌باکس سری ایکس و اس، ایکس‌باکس وان، پلی‌استیشن ۴ و پلی‌استیشن ۵ منتشر خواهد شد.

منبع

بازی‌ها بازی‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا