نقد و بررسیPlayStation 4PlayStation 5Xbox One S/XXbox Series X/SNintendo SwitchPC

نقد و بررسی بازی Immortals: Fenyx Rising؛ لذت‌بخش اما آشنا

یکی از بهترین بازی‌های یوبی‌سافت طی سالیان اخیر

شکی نیست که بازی‌بازان زیادی در سرتاسر جهان، عاشق شاهکار نینتندو یعنی The Legend of Zelda: Breath of the Wild شدند. آن بازی یک اثر نوآروانه در تاریخ یکی از قدیمی‌ترین فرنچایزهای تاریخ بازی‌های ویدیویی بود و باعث شد تا کنسول سوییچ از همان ابتدا آغاز قدرتمندی داشته باشد. شرکت‌هایی بسیاری سعی کرده‌اند تا فرمول نینتندو را کپی کرده و Breath of the Wild خود را بسازند. به جرات می‌توان گفت که Immortals: Fenyx Rising بیش از هر اثر دیگری به این هدف نزدیک شده است. در ادامه با نقد و بررسی این بازی همراه ما باشید.

می‌توانم بگویم که Immortals: Fenyx Rising یک ادای دین به Breath of the Wild بوده که در مرز میان الهام و کپی قرار دارد. شما در این بازی به عنوان قهرمانی که باید دنیا را نجات دهد، با ۴ خدای دیگر متحد شده تا یک شرور بزرگ را شکست دهید. در حالی که Breath of the Wild در سرزمین هایرول جریان داشت، Immortals نیای خود را بر پایه و اساس کتب اسطوره‌ای یونانی قرار داده است.

استفاده از یونان باستان می‌تواند دو دلیل nhaji fhan: اول اینکه اساطیر یونانی حقیقتا برای هر اثری هنری عالی بوده و دوم استفاده از نتایج تحقیقات ساخت بازی Assassin’s Creed Odyssey است. البته Immortals نسبت به Odyssey بسیار فانتزی‌تر بوده و داستان بازی هم طی گفت و گویی طنز بین زئوس و پرومتئوس روایت می‌شود.

مشکل بزرگ زئوس

داستانی از جایی شروع می‌شود که تایفون، پسر گالا و تارتاروس، از زندان فرار کرده و جنگی عظیم را علیه خدایان یونانی راه می‌اندازد. تایفون پس از تبدیل کردن تمام انسان‌ها به سنگ، خشم خود را به سمت چهار خدا هدف می‌گیرد. این چهار خدا به ترتیب آرس، آتنا، هفاستوس و آفرودایتی هستند.

تایفون شیره‌‌ی قدرت این چهار خدا را گرفته و آن‌ها را تبدیل به موجودات طعنه‌آمیزی می‌کند. مثلا آرس، خدای جنگ، به یک خروس بد اخلاق تبدیل می‌شود. در این حین زئوس مجبور شده تا از پرومتئوس کمک بخواهد. پرومتئوس هم قهرمان داستان یعنی Fenyx را به او معرفی می‌کند. Fenyx حالا وظیفه دارد تا علاوه بر کمک به خدایان، انسان‌ها را هم به حالت سابق خود بازگرداند.

Immortals: Fenyx Rising
داستان Immortals: Fenyx Rising برداشتی طنز از اساطیر یونان باستان بوده و مجموعا برای چنین اثری قابل قبول است.

ماجرای Fenyx در ۶ منطقه از سرزمین عظیم The Golden Isles جریان داشته که هر کدام حال و هوا و تم خود را دارند. در ابتدا می‌توانید جنسیت و ظاهر Fenyx را انتخاب کنید. البته این انتخاب تنها ظاهری بوده و تاثیری در گیم‌پلی بازی ندارد. اشاره کردن به شباهات میان Breath of the Wild و Immortals کار آسانی است. با این حال یوبی‌سافت آن قدر Immortals را متفاوت ساخته که بازی روی دو پای خودش بایستد.

سیستم ماموریت‌های بازی هم‌چون Assassin’s Creed Odyssey بوده و شاهد دو نوع Quest هستیم. این ماموریت‌ها در دو دسته‌ی Primary و Secondary قرار گرفته و هر کدام توسط خدایان نیازمند به شما داده می‌شوند. با توجه به عدم حضور انسان‌ها در این جهان، گشت و گذار در دنیای بزرگ Immortals می‌تواند خسته‌کننده باشد.

یوبی‌سافت سعی کرده تا این لحظات خلوت را با گفت و گوهایی بین زئوس و پرومتئوس پر کند. برخی از این گفت و گوها واقعا خنده‌دار بوده و پارودی جالبی را از خدایان یونان باستان ارائه می‌دهند. در کل بازی حس شوخ طبعی خاصی داشته که بعضا موفق و بعضا هم ناموفق است. خصوصا برخی از توضیحات پرومتئوس در مورد سبک زندگی خدایان و ریشه‌های داستانی آن‌ها بسیار جالب بوده و لبخند را بر لب شما می‌نشاند. چهار خدای مذکور هم شخصیت‌های دلچسبی داشته و تماشای آن‌ها در حالی که بدون قدرت‌های خود هستند نوآورانه است.

جزایر طلایی Immortals: Fenyx Rising

ماموریت‌های بازی متشکل از جست و جو در منطقه‌ی مربوط به هر خدا و یافتن شیره‌ی وجود آن‌ها است. در مسیر شما هم حیوانات وحشی، اساطیر یونانی عصبانی و ارتش نامردگان تایفون قرار دارد. سیستم مبارزات بازی شباهت زیادی به Assassin’s Creed جدید داشته، اما با این حال روان‌تر بوده و مجموعا حس بهتری دارد. همانند Breath of the Wild، اگر درست پیش از ضربه‌ی دشمن جاخالی دهید، زمان کند شده و فرصت ضربه زدن را به دست خواهید آورد. مجموعا باید گفت که در Immortals: Fenyx Rising شاهد مبارزات آسانی هستیم.

شاید دشوارترین قسمت‌ها برای من، مربوط به لحظات ابتدایی بود. چرا که در آن زمان Fenyx بسیار ضعیف بوده و توانایی‌های زیادی ندارد. در ابتدا یادگیری زمان جاخالی دقیق و یافتن آیتم‌هایی برای بازیابی نوار سلامتی کمی سخت است. با این حال تا پایان بازی، آن قدر توانایی و آیتم‌های زیادی داشتم که نگران شکست خوردن در بازی نباشم.

درست همانند Breath of the Wild شاهد یک نوار استقامت نیز هستیم که به هنگام بالا رفتن، شنا یا دویدن خالی می‌شود. ارتقای این نوار می‌تواند کلید رسیدن به یک سری از قسمت‌های جهان بازی باشد. البته Immortals هرگز به خوبی Breath of the Wild از این مکانیک استفاده نمی‌کند.

سیستم ارتقای سلاح‌های Immortals از این جهت رضایت‌بخش است که به بازی‌باز آزادی عمل کافی را می‌دهد.

راستش را بخواهید از فلسفه‌ی ارتقای بازی راضی بودم و این در تضاد با اکثر بازی‌های یوبی‌سافت است. سیستم ارتقا به گونه‌ای است که هر کدام از سلاح‌ها مختص به یک دسته هستند و ارتقای آن دسته، تمام سلاح‌ها را ارتقا می‌دهد. برای مثال اگر سه شمشیر متفاوت داشته باشید، کافی است تا تنها دسته‌ی شمشیرها را ارتقا دهید. البته هر کدام از این شمشیرها پرک‌های مختصر به خود را هم دارند.

  این سیستم از این جهت جالب است که به بازی‌باز آزادی عمل کافی را می‌دهد. دیگر لازم نیست سلاح خود را عوض کرده و نگران ضعیف بودن آن باشید. هم‌چنین مثل همیشه می‌توانید آیتم‌های ظاهری زیادی را نیز در بازی پیدا کرده و تیپ Fenyx را تغییر دهید.

یک دنیای یوبی‌سافتی دیگر

دنیای Immortals: Fenyx Rising از همان فلسفه‌ی طراحی تمام بازی‌های دیگر یوبی‌سافت بهره می‌برد که حقیقتا کمی ناامیدکننده است. در مرکز هر ناحیه، یک مجسمه‌ی عظیم از یک خدا وجود داشته که همانند همان برج‌های Far Cry و Assassin’s Creed عمل می‌کند.

البته بالا رفتن از این مجسمه‌ها بدون به اتمام نوار استقامت، چالشی نسبی بوده که کمی شرایط را بهبود می‌بخشد. The Golden Isles هم مانند Assassin’s Creed پر از آیتم‌های گوناگون بوده که راستش را بخواهید اکثرا بی‌مصرف هستند. برتری Immortals، پازل‌های بسیاری است که این دنیا را پر کرده‌اند. به شخصه طرفدار پازل در بازی‌های ماجراجویی هستم و Immortals نیز از این لحاظ تکمیل است.

خوشبختانه یا متاسفانه، Immortals هم از همان فرمول و فلسفه‌ی همشگی یوبی‌سافت در طراحی جهان خود استفاده می‌کند.

یکی از نواحی بازی که توجه من را به خود جلب کرد، سردابه‌های تارتاروس بود. این اتاق‌ها در واقع یک چالش پازلی بوده که نقش همان معابد Breath of the Wild را بازی می‌کنند. بدون شک بهترین پازل‌های بازی در این اتاق‌ها قرار گرفته‌اند. احتمالا به همین سبب آن‌ها اختیاری هستند. چرا که برخی از پازل‌ها می‌توانند برای دقایقی شما را مشغول به فکر کردن کنند. البته برخی پازل‌ها از چالش برانگیز تبدیل به آزاردهنده میشه و صبر شما را لبریز می‌کنند. با این حال مجموعا باید گفت که سردابه‌های تارتاروس جز بهترین بخش‌های Immortals: Fenyx Rising است.

نگاهی به بسته الحاقی Immortals Fenyx Rising: Myths of the Eastern Realm

به تازگی یک بسته الحاقی جدید برای Immortals منتشر شده که Myths of the Eastern Realm نام دارد. این بسته الحاقی شامل یک داستان جدید، یک جهان جدید و یک شخصیت اصلی جدید می‌شود. با این حال تغییرات خاصی از نظر گیم‌پلی در این بسته الحاقی مشاهده نمی‌شود. همان‌طور که از نام Myths of the Eastern Realm می‌توان حدس زد، این بسته الحاقی بر اساس افسانه‌های چینی طراحی شده است.

اگر به دنبال یک پیچش جالب از فرمول Immortals هستید، نمی‌توان Myths of the Eastern Realm را به شما توصیه کرد. با این حال اگر محتوای بازی اصلی برای شما رضایت‌بخش بود، این بسته الحاقی در واقع بیشتر از همان بازی است. تکمیل کردن محتوای بسته الحاقی حدود ۸ ساعت طول می‌کشد. این مهم باعث شده تا برخلاف برخی از بازی‌های یوبی‌سافت، شاهد بازی طولانی و در مقاطعی خسته‌کننده‌ای نباشیم.

Myths of the Eastern Realm محتوای بیشتری از همان Immortals اصلی بوده که نوآوری یا تفاوت مکانیکی خاصی ندارد.

در واقع می‌توان گفت که اندازه‌ی جهان بازی برای چنین عنوانی بسیار مناسب است. یکی از انتقادات وارد شده به بازی اصلی، بیش از حد بزرگ بودن جهان آن است. Myths of the Eastern Realm این مشکل را نداشته و بسیار بهتر از پس برنامه‌ریزی محتوای خود بر می‌آید. برای تکمیل داستان بازی اصلی نیازی به Myths of the Eastern Realm ندارید، با این حال با اتمام آن، می‌توانید به تجهیزات این بسته الحاقی در بازی اصلی هم دسترسی داشته باشید.

سخن پایانی

جهان Immortals: Fenyx Rising پر از محتوای سرگرم‌کننده بوده و جز بهترین عناوین ساخته شده بر اساس فرمول یوبی‌سافت به شمار می‌رود. البته این بازی چندان عمیق نبوده و پس از چند ساعت اول، تقریبا تمام محتوای آن را دیده‌اید. در حالی که Breath of the Wild به بازی‌باز اجازه می‌داد تا ماجراجویی خود را کشف کند، Fenyx Rising برای نشان دادن محتوای خود به شما عجله دارد. مکمل گیم‌پلی بازی، دنیای رنگارنگ و برداشتی طنز از اساطیر یونانی است. نتیجه‌ی نهایی به طرز رضایت‌بخشی غافلگیرکننده است.

داستان - ۷
گیم‌پلی - ۸.۵
گرافیک هنری - ۸
موسیقی و صداگذاری - ۷.۵
عملکرد فنی - ۸.۵

۷.۹

خوب

Immortals: Fenyx Rising برخلاف عناوین اخیر یوبی‌سافت، بیش از حد زمان شما را اشغال نمی‌کند. همین مهم باعث شده تا شاهد بازه‌های طولانی تکراری نباشیم. بازی در ارائه‌ی پکیجی یوبی‌سافتی موفق بوده و با اینکه نوآوری خاصی ندارد، ساعات سرگرم‌کننده‌ای را برای شما رقم می‌زند.

امتیاز کاربران: اولین نفری باشید که امتیاز می دهد!
بازی‌ها بازی‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا