مقالات بازیPC

بهترین بازی‌های استراتژیک برای رایانه‌های شخصی

از کلاسیک‌های واقع‌گرایانه تا عناوین مدرن با مبارزات نوبتی

استراتژی، یکی از ژانرهای ویژه‌ی بازی‌بازان بر روی رایانه‌های شخصی است. در گذشته زمان زیادی را صرف بازی‌های استراتژیک کرده‌ایم. تنوع زیاد این ژانر، باعث شده تا در طول این سال‌ها شاهد افزایش محبوبیت آن باشیم. حال در ادامه قصد داریم تا نگاهی به بهترین بازی‌های استراتژیک بر روی رایانه‌های شخصی بیاندازیم.

بهترین بازی‌های استراتژیک برای رایانه‌های شخصی

همیشه صحبت از بهترین بازی‌های کنسول پلی‌استیشن ۵ یا مورد انتظارترین بازی ‌های کنسول ایکس باکس سری ایکس می‌شود. اما بگذارید در مورد یکی از مهم‌ترین ژانرهای بازی‌های ویدیویی کمی بیشتر صحبت کنیم. در این مقاله تصمیم داریم تا عناوینی را به شما معرفی کنیم که در میان بازی‌های استراتژیک جزو بهترین‌ها به شمار می‌آیند. مطمئنا در این فهرست بازی‌های استراتژیک متنوعی را مشاهده خواهید کرد. به دنبال عناوین تاریخی هستید؟ علاقه‌مندید تا بازی استراتژیک خود را با طعم علمی-تخیلی تجربه کنید؟ طرفدار مبارزات نوبتی هستید؟ پس فهرست زیر را به دقت مطالعه کنید. هم‌چنین ممکن است که در صورت تنوع کافی، شاهد چندین نسخه از یک سری باشیم. این شما و این بهترین بازی‌های استراتژیک.

Crusader Kings 3

Crusader Kings 3 با بهبود نسبت به نسخه‌ی قبلی، به بهترین بازی استراتژی سال ۲۰۲۰ تبدیل می‌شود.

Crusader Kings 3، بهترین بازی استراتژیک سال ۲۰۲۰، توانسته جای نسخه‌ی پیشین این سری را در این فهرست بگیرد. Crusader Kings 3 بازی استراتژیک/نقش‌آفرینی عظیمی به شمار می‌رود که نسبت به Crusader Kings 2، بسیار بهبود یافته است. هم‌چنین بازی از نظر بصری پیشرفت قابل توجه‌ای داشته است. Crusader Kings 3 تمرکز بیشتری بر روی المان‌های نقش‌آفرینی و شبیه‌سازی زندگی قرون وسطایی دارد.

این موضوع در کنار سایر ویژگی‌های جدید یا ارتقا یافته‌ی بازی، آن را به اثر شایسته‌ای تبدیل می‌کند. به لطف راهنمایی‌های به‌جا، ورود به این بازی بسیار ساده‌تر از Crusader Kings 2 و برای بازی‌بازان جدید مناسب‌تر است. ضمنا بازی با عرضه‌ی بسته‌های الحاقی در آینده، قطعا بهتر و بزرگ‌تر می‌شود.

Total War: Three Kingdoms

Total War: Three Kingdoms دارای داستانی دراماتیک و شخصیت‌های درگیر کننده است

Total War: Three Kingdoms، نسبت به سایر نسخه‌های این سری، اصرار کم‌تری بر روی وقایع تاریخی دارد. در عوض داستانی دراماتیک و پیچیده داریم که پر از شخصیت‌های درگیرکننده است. همانند اولین نسخه از Rome، این بازی نیز یک جهش واقعی برای این سری بوده و تغییراتی اساسی در مبارزات، تجارت و دیپلماسی اعمال شده‌اند. روایت جنگ داخلی چین نیز منجر به بخش داستانی جذابی شده که پیش از این در Total War مشاهده نکرده‌ایم. از زمان عرضه، شاهد انتشار بسته‌های الحاقی بسیار خوبی برای Total War: Three Kingdoms بوده‌ایم.

Total War: Warhammer 2

سری Warhammer همان نبردهای عظیم Total War را به دنیایی فانتزی می‌آورد.
اولین نسخه از Total War: Warhammer، نشان داد که دنیای فانتزی Game Workshop، می‌تواند به اندازه‌ی نبردهای عظیم و پر جزئیات بازی‌های Creative Assembly خوب باشد. Total War: Warhammer 2 همان بازی را در چندین جهت ارتقا می‌دهد. چهار کلاس بازی یعنی Skaven، High Elves، Dark Elves و Lizardmen، حقیقتا به طرز معناداری متفاوت هستند. اگر به دنبال نقطه‌ی آغازی برای بازی‌های Warhammer هستید، پس Total War: Warhammer 2 برای شماست.

XCOM 2

XCOM 2 در تمام زمینه‌ها نسبت به نسخه‌ی قبلی پیشرفت کرده و پر از لحظات هیجان‌انگیز است.
در سال ۱۹۸۹، سید مایر، اسطوره‌ی ژانر استراتژی، بازی‌ها را “دنباله‌ای ‌از انتخاب‌های جالب” خواند. XCOM 2 احتمالا خالص‌ترین نمونه از این توصیف مایر است. گیم‌پلی بازی به خوبی از موقعیت‌های دشوار برای قرار دادن شما در شرایط چالش برانگیز استفاده می‌کند. هر لحظه ممکن است که شش استراتژی متفاوت داشته باشید. شما باید با توجه به زمان محدود، برخی را قربانی کرده و بهترین‌ انتخاب ممکن ار انجام دهید. ممکن است به ارتقای سلاح‌ها، یک مهندس جدید یا سربازان بیشتر نیاز داشته باشید. اما احتمالا تنها به یکی خواهید رسید.

StarCraft 2

StarCraft 2 طی دهه‌ی گذشته، بخش دائمی از صحنه‌ی بازی‌های استراتژی رقابتی بوده است.
علاوه بر حضور در جمع بزرگ‌ترین بازی‌های استراتژیک رقابتی دهه‌ی گذشته، StarCraft 2 توانست به کل بخش داستانی بازی‌های استراتژیک را تغییر دهد. از سناریوهای دفاع در مقابل زامبی‌ها تا سیاراتی که مملو از ماده مذاب هستند، دائما باید المان‌های StarCraft 2 را یاد بگیرید. در سال ۲۰۲۰ اعلام شد که دیگر محتوای جدیدی برای StarCraft 2 تولید نمی‌شود و به‌روزرسان‌های بعدی، صرفا برای متعادل‌سازی بازی خواهند بود. جالب است بدانید هنوز هم بخش رقابتی این بازی کاملا زنده است و کم‌تر بخش داستانی مثل آن پیدا می‌شوند.

Company of Heroes

Company Of Heroes نزدیک‌ترین تجربه به نبردهای استراتژیک جنگ جهانی دوم است.

برخی بازی‌ها سعی داشته تا از جنبه‌ی احساسی جنگ دوری کنند، اما Company of Heroes این طور نیست. Company of Heroes بازی دشوار، خونین و سخت‌گیرانه‌ای است. البته بازی از تاکتیک‌های هالیوودی زیادی استفاده می‌کند که همه‌ی آن‌ها الهام گرفته شده از Saving Private Ryan هستند. با این حال این بازی نتیجه‌ی‌ یکی از دقیق‌ترین نمایش‌های نبردهای استراتژی جنگ جهانی دوم است.

Warcraft 3

Warcraft 3 به جرات یکی از تاثیرگذارترین استراتژی‌های تاریخ بازی‌های ویدیویی است.

امروزه از Warcraft 3 به عنوان آغازگر عصر بازی‌های MOBA یاد می‌شود. البته Warcraft 3 به خودی خود یک استراتژی جاه‌طلبانه است که این ژانر را وارد دنیای فانتزی‌های سینماتیک می‌کند. استفاده‌ی انقلابی از المان‌های نقش‌آفرینی در قالب قهرمانان و هیولاهای خنثی، عمقی را به بازی اضافه کرد که در هم‌رده‌های آن زمان وجود نداشت. هم‌چنین داستان بازی هر چه که نباشد، دائما هیجان‌انگیز و درگیرکننده است. حیف که بازسازی آن یعنی Warcraft 3: Reforged به محصول چندان خوبی تبدیل نشد و کمی میراث این بازی را زیر سوال برد.

Sins of a Solar Empire

Sins of a Solar Empire یک بازی استراتژیک ریل تایم با محوریت نبردهای فضایی است

Sins of a Solar Empire شامل برخی از المان‌های یک بازی استراتژی ۴X می‌شود، اما این المان‌ها در چارچوب استراتژی‌های Real-Time قرار گرفته‌اند. این بازی در مورد امپراطوری‌هایی بین سیاره‌ای است که در یک بعد از ظهر به قدرت رسیده، پایدار شده و سقوط می‌کنند. دیپلماسی راهی برای پیش‌برد اهداف و گسترش پادشاهی شما است، اما هم‌زمان به سفینه‌های فضایی نیز دسترسی دارید. به لطف بسته الحاقی Rebellion، می‌توانید تعداد و تنوع این سفینه‌های فضایی را به طرز دیوانه‌واری گسترش بدهید.

XCOM: Long War

Long War سعی کرده تا بین طرفداران جدید و قدیمی XCOM قرار بگیرد.

XCOM: Long War می‌توانست یک بسته گسترشی باشد. Long War تغییرات زیادی را اعمال کرده و چیزهای زیادی را اضافه یا حذف می‌کند. متاسفانه شاهد تغییر پایه‌های اساسی XCOM در این بازی نیستیم. اشتباه نکنید، XCOM بازی خیلی خوبی بود، اما نسبت به ایده‌ی اصلی خالق سری با X-COM، شدیدا عامه‌پسند شده بود.

XCOM: Long War به نوعی نسخه‌ی قدیمی و جدید را ترکیب می‌کند. این بازی نسبت به XCOM دشوارتر و پیچیده‌تر است، اما هنوز هم مدرن محسوب می‌شود. برای XCOM 2 نیز پس از چندین بسته الحاقی کوچک، شاهد چنین حرکتی و عرضه‌ی XCOM: Long War 2 بوده‌ایم.

Crusader Kings 2: A Game of Thrones

Crusader Kings یکی از بهترین گزینه‌ها برای ساخت عنوانی با محوریت Game Of Thrones است.
Crusader Kings 2 بدون شک پلتفرم معرکه‌ای برای یک بازی استراتژی به شمار می‌رود که بر اساس Game of Thrones ساخته شده است. بازی مملو از سلطنت‌های در حال جنگ، درام و دیکتاتورهای خون‌خواه است. این مهم باعث نشده تا سازندگان ماد A Game of Thrones، تغییراتی اساسی بر روی بازی اعمال نکنند. این تغییرات بسیار گسترده‌تر از صرفا تغییر نام نقشه بوده و شامل تغییر اسامی درون بازی نیز می‌شود. ساختار بازی هم برای هم‌خوانی با داستان عوض شده است.
هم‌چنین سازندگان این ماد، ویژگی‌هایی را به بازی اضافه کرده‌اند که در آینده به Crusader Kigns 3 اضافه شد. برای مثال قابلیت دوئل مستقیم شخصیت‌ها، یکی از این ویژگی‌ها است. به جرات می‌توان گفت که هیچ بازی دیگری نتوانسته به خوبی Crusader Kings 2: A Game of Thrones، دنیای فانتزی و تاریک A Song of Ice and Fire را به تصویر بکشد.

Humankind

بهترین بازی‌های استراتژیک
Humankind یک بازی با تم تاریخی و به سبک ۴X است

پس از سال‌ها کار بر روی سری Endless، استودیوی Amplitude بالاخره سراغ یک بازی با تم تاریخی و سبک ۴X رفت. Humankind را می‌توان برداشت Amplitude از سری Civilization دانست. ترکیب فرهنگ‌ها و قومیت جز بخش‌های کلیدی گیم‌پلی Humankind به شمار می‌رود. ممکن است که در ابتدا با مصر باستان آغاز کرده و سپس به سمت رومی‌ها بروید. سپس در طول بازی می‌توانید کمی از آلمان‌ها نیز استفاده کنید.

طی هر دوره، شاهد ظهور فرهنگ‌های جدیدی خواهیم بود. هر فرهنگ نیز مزیت‌های خاص خود را  به همراه دارد. این مهم در شهرهای بازی و رشد آن‌ها هم‌زمان با پیش‌برد تاریخ مشاهده می‌شود. برخی شهرها ویژگی‌های تاریخی خود را حفظ کرده و برخی نیز تکامل می‌یابند. Humankind در سال میلادی جاری بر روی رایانه‌های شخصی منتشر خواهد شد.

Civilization 6

به جرات می‌توان گفت Civilization 6 بهترین نسخه‌ی این سری به شمار می‌رود
نمی‌توان فهرستی از بهترین بازی‌های استراتژیک نوشت و نامی از Civilization نیاورد. Civilization 6، نسخه‌ی منتخب ما از این سری طولانی است. خصوصا حالا که شاهد عرضه‌ی چندین بسته الحاقی خوب برای آن بوده‌ایم. شهرها حالا پر از مناطق مخصوص هستند که باعث می‌شوند تا به انتخابات خود در زمینه‌ی توسعه‌های شهری فکر کنید. بسته‌های الحاقی بازی نیز سیستم Golden Ages و Dark Ages را به بازی اضافه کرده که باعث می‌شود نحوه‌ی توسعه و اداره‌ی شما، بر روی آینده تاثیرگذار باشد.

Total War: Warhammer 3

هیولاهای بزرگ و بخش داستانی دو برابر تنها بخشی از ویژگی‌های گیم‌پلی بازی Total War Warhammer 2 هستند
پایان سه‌گانه‌ی Warhammer در سال ۲۰۲۱ عرضه می‌شود و ظاهرا قرار است شاهد سرانجام عظیمی باشیم. مدتی می‌شود که این سری به دنبال آماده‌سازی برای رسیدن به فرجامی حماسی است. در Total War: Warhammer 3 می‌توانید با ارتش‌های گوناگون در مناطق متفاوت مبارزه کنید. نقشه‌هایی مثل Realm of Chaos، Cathay، Kislev و Lands of the East در بازی حضور دارند. Creative Assembly نیز ادعا کرده که این بازی بزرگ‌تر از تمام عناوین قبلی این استودیو خواهد بود. انتظار هیولاهای بزرگ و بخش داستانی دو برابر Eye of the Vortex را داشته باشید.

Homeworld

اگر به بازی‌های استراتژیک فضایی علاقه‌مند هستید بهتر است تجربه‌ی بازی Homeworld را از دست ندهید

از نظر مکانیکی، Homeworld یک استراتژی سه-بعدی فوق‌العاده است که توانسته در فضای محدود استراتژی نوآوری کند. با این حال این تنها مزیت Homeworld نیست. بازی در طراحی صدا و اتمسفرسازی نیز فوق‌العاده عمل کرده است. اگر به بازی‌های استراتژیک فضایی به مانند Battlestar Galactica علاقه‌مند هستید، نباید Homeworld را از دست بدهید. به لطف Homeworld Remastered Collection، بازی همین حالا هم از نظر بصری کیفیت بسیار بالایی دارد.

DEFCON

گیم‌پلی بازی DEFCON به عنوان یک بازی استراتژیک ریل تایم جذابیت‌های خاص خود را دارد. خصوصا اگر به بازی‌های استراتژیک جنگی علاقه‌مند باشید، قطعا DEFCON گزینه‌ی بسیار مناسبی است

نقشه‌ی دنیای آبی DEFCON، برای روایت داستانی شوم از جنگ سرد و آغاز نبرد هسته‌ای فوق‌العاده است. اگرچه، پیش از این نبرد، باید با مدیریت موشک‌ها، زیردریایی‌های هسته‌ای و منابع خود آماده شوید. این قسمت از گیم‌پلی بازی جذابیت‌های خاص خود را دارد، اما DEFCON واقعی با شلیک شدن موشک‌ها آغاز می‌شود. شهرها و پایگاه‌ها یکی پس از دیگری تخریب شده و به خاکستر تبدیل می‌شوند. پس از اتمام همه‌ی این‌ها، پیروزی صرفا یک کلمه‌ی بی‌معنی است. این سیستم ساده باعث خلق یکی از بهترین تجربه‌های رقابتی چندنفره در ژانر استراتژی شده است.

منبع

1 دیدگاه

  1. با تشکر از جناب بوالحسنی بابت این مقاله
    کنجکاو شدم چند تاشون رو تجربه کنم، عناوین با کیفیتی به نظر می رسن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا