مقالات بازیXbox One S/XXbox Series X/S

بازی‌های بزرگ ایکس‌باکس وان که به ارتقای ایکس‌باکس سری ایکس نیاز دارند

استفاده‌ از قدرت کامل کنسول‌های جدید با یک به‌روزرسان

ایکس‌باکس سری ایکس از زمان عرضه‌ی خود موفقیت خوبی را تجربه کرده است. اجرای بازی‌های قدیمی با نرخ فریم و وضوح تصویر بالاتر، باعث شده تا عدم وجود بازی‌های جدید برای این کنسول، کم‌تر به چشم بیاید. با این حال تمام بازی‌ها برای سری ایکس بهینه‌سازی نشده‌اند. در این مقاله قصد داریم تا به بازی‌های بزرگ ایکس ‌باکس وان بپردازیم که لیاقت دریافت به‌روزرسان نسل جدید را دارند.

بازی‌های بزرگ ایکس ‌باکس که لیاقت دریافت به‌روزرسان نسل جدید را دارند

کنسول جدید مایکروسافت یعنی ایکس باکس سری ایکس در ماه نوامبر به بازار عرضه شد. بازی‌های انحصاری و مولتی پلتفرم زیادی در سال ۲۰۲۱ برای این کنسول عرضه می‌شوند. اگرچه در حال حاضر بسیاری از بازی‌های ایکس باکس وان ارتقای نسل نهم را دریافت کرده‌اند. یعنی همین حالا قادر هستید بازی‌های زیادی را بر روی این کنسول تجربه کنید.

با این وجود هنوز هم لیست بازی‌هایی که باید اتقای نسل نهم را دریافت کنند، جای خالی زیادی دارد. البته این موضوع در رابطه با بازی‌های کنسول پلی استیشن ۴ نیز صدق می‌کند که پیش‌تر به بررسی آن پرداختیم. بنابراین هدف اصلی این مقاله، بررسی بازی‌های بزرگ ایکس ‌باکس وان است که باید هر چه سریع‌تر ارتقای نسل نهم را دریافت کنند.

Sunset Overdrive

Sunset Overdrive یکی از زیباترین بازی‌های نسل گذشته بوده که قطعا می‌تواند از قدرت کنسول‌های جدید بهره ببرد.

طراحی هنری و رنگبندی زنده‌ی Sunset Overdrive، بدون شک در وضوح تصویر ۴K و نرخ فریم ۶۰ عالی به نظر می‌رسد. در حال حاضر بازی با وضوح تصویر ۹۰۰p و نرخ فریم ۳۰ اجرا می‌شود. بنابراین با وجود HDR خودکار سری ایکس، بازی می‌تواند از یک به‌روزرسان واقعی بهره ببرد. از آن جایی که حقوق این آی‌پی حالا متعلق به سونی است، رخ دادن چنین اتفاقی کمی بعید به نظر می‌رسد.

Quantom Break

Quantom Break از آن بازی‌هایی است که به شدت نیازمند دریافت ارتقای نسل نهم است

برخلاف هایپ عظیمی که برای Quantom Break شکل گرفته بود، بازی نتوانست آن طور که باید و شاید بدرخشد. ایکس‌باکس وان ایکس کمی وضعیت را بهتر کرد، اما حتی آن کنسول هم بازی را با وضوح تصویر ۱۴۴۰p اجرا می‌کرد. با توجه به قدرت خام زیاد ایکس‌باکس سری ایکس، تماشای بازی با وضوح تصویر ۴K واقعی و نرخ فریم ۶۰ چندان دور از ذهن نیست. استودیوی رمدی (Remedy) می‌تواند Ray-Tracing را نیز به بازی اضافه کند.

Halo 5: Guardians

با توجه به اینکه تا زمان عرضه Halo infinite فاصله‌ی زیادی داریم، بد نیست اگر Halo 5 را بر روی سری ایکس تجربه کنیم. مطمئنا تجربه‌ی جذابی خواهد بود.

آخرین ورودی استودیوی ۳۴۳ در سری Halo یعنی Halo 5: Guardians، پشتیبانی پس از عرضه‌ی معرکه‌ای داشت و حتی بر روی ایکس‌باکس وان ایکس هم با وضوح تصویر ۴K اجرا می‌شود. برخلاف Halo: The Master Chief Collection، هرگز خبری از نرخ ۱۲۰ فریم بر ثانیه نشد و ارتقاهای دیگری مثل Ray-Tracing هم برای بازی برنامه‌ریزی نشده‌اند. هم‌چنان شاهد تاثیرگذاری HDR خودکار سری ایکس هستیم، اما این بازی لیاقت چیزهای بیشتری را دارد.

Rare Replay

ایکس‌باکس
Rare Replay شامل ۳۰ بازی از تاریخچه‌ی استودیوی Rare می‌شود که همه‌ی آن‌ها از ۴K پشتیبانی نمی‌کنند.

Rare Replay مجموعه‌ی فوق‌العاده‌ای از بهترین عناوین استودیوی Rare بوده و شامل ۳۰ بازی می‌شود. در این میان شاهد اسم‌هایی مثل Banjo-Kazooie، Perfect Dark و Viva Pinata هستیم که برای ایکس‌باکس وان ایکس از وضوح تصویر ۴K پشتیبانی می‌کردند. امیدواریم تمام عناوین این مجموعه را با وضوح تصویر ۴K ببینیم. خصوصا اینکه HDR خودکار سری ایکس بر روی برخی بازی‌ها اصلا تاثیر خوبی نمی‌گذارد.

Gears of War 4

امیدواریم سازندگان نرخ فریم ۱۲۰ را به بخش داستانی بازی Gears of War 4 اضافه کنند. این بازی به شدت لایق دریافت به روز رسانی نسل نهم است

Gears of War 4 یکی از زیباترین بازی‌های نسل گذشته بود. شما می‌توانید این بازی را با نرخ فریم ۶۰ بر روی ایکس‌باکس وان ایکس نیز تجربه کنید. هر چند در این صورت باید به وضوح تصویر ۱۰۸۰p قناعت می‌کردید. این بازی در نهایت توسط Gears 5 به کنار زده شد، اما هنوز هم می‌توان انتظار ارتقاهایی را برای آن داشت. نرخ فریم ۱۲۰، با توجه به تعداد کم بازی‌بازان، برای بخش چندنفره شاید چندان هوشمندانه نباشد، اما دوست داریم آن را به شکلی در بخش داستانی ببینیم.

Halo Wars 2

بد نیست اگر با عرضه‌ی به روزسانی نسل نهمی برای بازی Halo Wars 2، شاهد ارتقای گرافیکی، رزولوشن ۴K و نرخ فریم ۶۰ باشیم.

با کم‌رنگ شدن امیدها برای Halo Wars 3 توسط استودیوی ۳۴۳، در حال حاضر تنها بازی Halo Wars 2 در دسترس است. بر روی ایکس‌باکس وان ایکس، این بازی استراتژی از وضوح تصویر ۴K کامل پشتیبانی می‌کرد، اما نرخ فریم آن ۳۰ بود. با توجه به CPU-محور بودن بازی و قدرتمندتر بودن Zen 2 نسبت به Jaguar، می‌توان به راحتی انتظار نرخ فریم ۶۰ و وضوح تصویر ۴K را بر روی سری ایکس یا حتی سری اس داشت. به علاوه ارتقاهای گرافیکی نیز بد نخواهند بود.

Hellblade: Senua’s Sacrifice

Hellblade: Senua’s Sacrifice دیگر یک عنوان انحصاری ایکس باکس است. عجیب است که این بازی هنوز ارتقای نسل نهمی را دریافت نکرده است

اینکه هنوز شاهد عرضه‌ی به‌روزرسانی برای Hellblade: Senua’s Sacrifice نبوده‌ایم، کمی عجیب است. با توجه به انحصاری بودن Senua’s Saga: Hellblade 2 و خرید استودیوی نینجا تئوری (Ninja Theory) توسط مایکروسافت، انتظار می‌رفت که تا کنون شاهد انتشار این به‌روزرسان باشیم. در حال حاضر می‌توانید بازی را با وضوح تصویر ۴K تجربه کنید، اما در آن صورت خبری از ۶۰ فریم نیست. حداقل بازی از HDR پشتیبانی می‌کند و نیازی به HDR خودکار سری ایکس نیست.

ReCore

نرخ فریم ۶۰ و رزولوشن ۴K می‌تواند ما را مجاب کند تا بار دیگر بازی ReCore را تجربه کنیم.

ReCore، ساخته‌ی استودیوهای آرماچر (Armature) و کام‌سپت (Comcept)، شاهد در پیاده‌سازی ایده‌ی عالی خود کاملا موفق نبوده است. اما ReCore ابدا بازی بدی نیست. بازی از HDR پشتیبانی کرده و بر روی وان ایکس با وضوح تصویر ۱۴۴۰p اجرا می‌شود. ولی هنوز خبری از نرخ فریم ۶۰ نیست. یک به‌روزرسان خوب می‌تواند علاوه بر اجرای ۴K/60، بازی را از نظر فنی بهینه‌سازی کرده و مجموعا تجربه‌ی بازی‌باز را ارتقا دهد.

Ori and the Blind Forest

تجربه بازی Ori بر روی سری ایکس با نرخ فریم ۶۰ و رزولوشن ۴K قطعا جذاب خواهد بود.

اینکه نسخه‌ی قبلی این سری هنوز به‌روزرسانی دریافت نکرده کمی عجیب است. بازی حتی بر روی سری ایکس هم با نرخ فریم ۶۰ و وضوح تصویر ۱۰۸۰p اجرا می‌شود. برای طرفداران جدیدی که با Will of the Wisps با این سری آشنا شده‌اند، ارتقای Ori and the Blind Forest می‌تواند حرکت مثبتی باشد.

Forza Motorsport 7

با عرضه‌ی به روز رسان نسل نهمی بازی Forza Motorsport 7 می‌توان انتظار ویژگی‌هایی به مانند anti-aliasing بهتر یا نرخ فریم ۱۲۰ را از این بازی داشت.

مایکروسافت در حال حاضر بر روی یک Forza Motorsport جدید کار می‌کند. مشکل اینجاست که طرفداران این سری، راهی برای تجربه‌ی نسخه‌های قدیمی با نرخ فریم و وضوح تصویر بالا ندارند. بر خلاف Forza Horizon 4، بازی Forza Motorsport 7 هنوز برای سری ایکس به‌روزرسانی نشده است. البته بازی بر روی وان ایکس هم با نرخ فریم ۶۰ اجرا می‌شود. اما هنوز هم می‌توان انتظار ویژگی‌هایی به مانند anti-aliasing بهتر یا نرخ فریم ۱۲۰ را داشت.

Killer Instinct

بازی Killer Instinct یکی از بازی‌های مبارزه‌ای محبوب مایکروسافت است. عرضه‌ی به‌روزرسان نسل نهمی برای این بازی می‌تواند بار دیگر این عنوان را احیا کند.

Killer Instinct بدون شک یکی از دست کم گرفته شده‌ترین بازی‌های انحصاری مایکروسافت است. پس از آغازی نسبتا ضعیف بر روی ایکس‌باکس وان، بازی توانست با به‌روزرسانی‌های متوالی و افزودن مبارزهای بیشتر، تحسین‌های فراوانی را دریافت کند. متاسفانه طی سال‌های اخیر، هیچ پشتیبانی اضافه‌ای از این بازی نشده است. بازی همین حالا هم بر روی ایکس‌باکس وان با وضوح تصویر ۴K اجرا می‌شود. اگرچه، نرخ فریم ۱۲۰ قطعا می‌تواند به افزایش محبوبیت بازی کمک کند.

Crackdown 3

Crackdown 3 تجربه‌ی نسبتا سرگرم کننده‌ای بود. عرضه‌ی به روزرسان نسل نهمی می‌تواند بار دیگر بازی‌بازان را به تجربه‌ی این بازی بازگرداند.

شاید هرگز شاهد سیستم تخریب ابری کامل Crackdown 3 نباشیم. ولی بخش داستانی بازی شامل لحظات سرگرم‌کننده‌ی زیادی بود. قابلیت HDR این عنوان در میان بازی‌های ویدیویی، جزء بهترین‌ها بود. وضوح تصویر ۴K بر روی وان ایکس رضایت‌بخش است، اما باز هم درگیر نرخ فریم ۳۰ هستیم. یک به‌روزرسان و افزایش این نرخ فریم به ۶۰ چندان عجیب به نظر نمی‌رسد. شاید عرضه‌ی محتوای جدید برای بازی نیز فکر بدی نباشد.

Forza Horizon 3

حداقل انتظاری که از به‌روز‌رسان نسل نهمی بازی Forza Horizon 3 داریم، اضافه شدن نرخ فریم ۶۰ است.

همانند Forza Horizon 4، سومین نسخه‌ی سری Horizon هم حداقل به یک به‌روزرسان برای افزایش نرخ فریم به ۶۰ نیاز دارد. بازی همین حالا بر روی وان ایکس با وضوح تصویر ۴K ثابت اجرا شده و تنها باید نرخ فریم آن را آزاد کرد. با توجه به وجود نسخه‌ی رایانه‌های شخصی، شاید افزایش کیفیت گرافیکی نیز چندان دشوار نباشد.

Gears of War: Ultimate Edition

Gears of War: Ultimate Edition یک بازی قدیمی است که از نظر بصری کیفیت نسخه‌های چهارم و پنجم را ندارد. اما عرضه‌ی به‌روز‌رسان نسل نهمی می‌توان کیفیت بصری بازی و عملکرد آن را بهبود بخشد.

Gears of War: Ultimate Edition با وجود کیفیت بالایی که دارد، ریمستر عنوانی قدیمی است. پس طبعا زیبایی Gears of War 4 یا Gears 5 را ندارد. این بازی حتی به‌روزرسان ایکس‌باکس وان ایکس را نیز دریافت نکرده است. عنوان Gears of War در حال حاضر با وضوح تصویر ۱۰۸۰p و نرخ فریم ۳۰ اجرا می‌شود. طبعا می‌توانیم انتظار وضوح تصویر ۴K و نرخ فرمی ۶۰ را از ایکس‌باکس سری ایکس داشته باشیم. اگر Gears 5 با چنین تنظیماتی بر روی این کنسول اجرا شود، پس Gears of War: Ultimate Edition تنها نیازمند یک به‌روزرسان ساده است.

Cuphead

اضافه شدن رزولوشن ۴K، تغییر خاصی در بازی Cuphead ایجاد نکرده است. زیرا این بازی دارای سبک هنری خاصی است. اما اضافه شدن نرخی فریم ۱۲۰ می‌تواند تجربه‌ی این بازی را بهبود بخشد.

Cuphead برای مدتی طولانی انحصاری مایکروسافت بود. این بازی در نهایت بر روی پلی‌استیشن ۴ و نینتندو سوییچ نیز عرضه شد. بازی همین حالا حتی بر روی کنسول پایه‌ی مایکروسافت نیز با نرخ فریم ۶۰ اجرا می‌شود. افزایش وضوح تصویر به ۴K بر روی وان ایکس، با توجه به سبک هنری خاص بازی، تغییر خاصی ایجاد نکرده است. شاید تنها ارتقای قابل درک برای سری ایکس، افزایش نرخ فریم بازی به ۱۲۰ باشد.

منبع

بازی‌ها بازی‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا