بازی هامقالات بازیPlayStation 4PlayStation 5

۸ اشتباهی که با پلی استیشن ۵ انجام می‌دهیم

پلی استیشن ۵ اکنون کنسول بسیار نوپایی است و بسیاری از ما هنوز به‌طور روزانه درباره چگونگی عملکرد و ویژگی‌های آن چیزهای بیشتری یاد می‌گیریم. طی چند ماه ابتدایی همه‌ی ما اشتباهات کوچکی با این کنسول انجام داده‌ایم و در این مقاله قصد داریم درباره همین اشتباهات و البته مشکلات پلی استیشن ۵ صحبت کنیم.

۸ اشتباهی که با پلی استیشن ۵ انجام می‌دهیم

کنسول پلی استیشن ۵ به تازگی عرضه شده و کنسول نوپایی محسوب می‌شود. بدیهی است که هر پلتفرمی مشکلات خاص خود را در ابتدای عرضه دارا باشد. تعدادی از این مشکلات با عرضه‌ی به‌روز‌رسان‌هایی مرتفع می‌شوند. اما دسته‌ای از مشکلات وجود دارند که حاصل اشتباهات کاربران هستند. بسیاری از ما هنوز اطلاعات کاملی از نحوه‌ی استفاده از کنسول پلی استیشن ۵ نداریم. به همین سبب ناخواسته اشتباهاتی را انجام ‌می‌دهیم که ممکن است آسیب جدی به این کنسول وارد کنند.

این موضوع با توجه به قیمت بالای کنسول پلی‌استیشن ممکن است برای ما بسیار گران تمام شود. بنابراین در این مقاله قصد داریم هشت اشتباه و مشکل رایج کنسول پلی استیشن ۵ را با یکدیگر مرور کنیم. در ادامه‌ی مقاله با ما همراه باشید.

۱- کرش‌های رست مود

شاید در ابتدا به‌نظر برسد تعداد کنسول‌های پلی استیشن ۵ که در حالت رست مود کرش کرده‌اند زیاد نباشد. این مشکل توسط کاربران زیادی گزارش شده است. حتی برخی کاربران گزارش می‌دهند که کنسول آن‌ها را به‌طور کامل از کار افتاده است. طی این سال‌ها عادت کرده‌ایم که کنسول خود را در حالت رست مود قرار دهیم ولی انجام این کار با پلی استیشن ۵ چندان امن نیست. در برخی موارد خاص به مانند اجرای یک بازی، قرار دادن کنسول در حالت رست مود ممکن است عواقب فاجعه‌آمیزی به‌همراه داشته باشد.

جالب است بدانید بیشتر گزارش‌ها به بازی Marvel’s Spider Man Remastered اشاره داشته‌اند. پلی استیشن ۵ اجازه‌ی انتقال فایل‌ها پشتیبان (بکاپ) به USB را نمی‌دهد. حالت ذخیره‌ی ابری کنسول پلی استیشن ۵ نیز تنها برای مشترکین پلی ‌استیشن پلاس در دسترس است. همین موضوع باعث شده کرش‌های کنسول در حالت رست مود باعث حذف داده‌ها و فایل‌های برخی از کاربران شود. این موضوع مشکل بزرگی برای این دسته از کاربران به‌وجود آورده است.

۲- اجرای نسخه‌ی پلی استیشن ۴ بازی‌های میان‌‌نسلی

مشکلات پلی استیشن 5
Marvel’s Spider Man Remastered از جمله عناوینی است که مشکلات زیادی را بر روی پلی استیشن ۵ تجربه می‌کند که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به مشکل کرش شدن بازی بر روی حالت رست مود اشاره کرد.

ایکس‌باکس سیستم آسان و ساده‌ی Smart Delivery را دارد . این سیستم تشخیص می‌دهد بازی را بر روی چه سخت‌افزاری اجرا می‌کنید و براساس همان، نسخه‌ی مربوط به بازی میان‌نسلی را ارائه می‌دهد. شرایط در پلی استیشن ۵ تا همین چند وقت پیش بسیار پیچیده‌تر بود. تعدادی از کاربران، نادانسته نسخه‌ی پلی استیشن ۴ بازی‌های میان‌نسلی را روی پلی استیشن ۵ اجرا می‌کردند. این افراد گمان می‌کردند نسخه‌ی مخصوص پلی استیشن ۵ را تجربه می‌کنند.

چنین اشتباهی به کرات تکرار شده اما خوشبختانه سونی این مشکل را با ارائه‌ی به‌روزرسانی‌هایی از بین برده است. اکنون در هنگام اجرای یک بازی میان‌نسلی، به شما اطلاع داده می‌شود که در حال اجرای نسخه‌ی پلی‌استیشن ۴ هستید. در این صورت گزینه‌ای در دسترس شما قرار خواهد گرفت. این گزینه به شما اجازه می‌دهد نسخه پلی استیشن ۵ بازی مورد نظر را اجرا کنید.

۳- دانلود دو نسخه از بازی‌های میان‌نسلی

مشکلات پلی استیشن 5
وقتی دانلود بسیاری از بازی‌های فرست پارتی و یا حتی تردپارتی را بر روی کنسول پلی‌استیشن ۵ آغاز کنید، این کنسول در بسیاری از مواقع هم نسخه‌ی پلی استیشن ۴ را دانلود می‌کند هم نسخه‌ی پلی استیشن ۵

مدیریت ضعیف کنسول پلی استیشن ۵ در زمینه‌ی ارتقای رایگان بازی‌های میان‌نسلی باعث به‌وجود آمدن مشکلات دیگری هم شده است. بسیاری از بازی‌های فرست‌پارتی و همچنین تردپارتی هنگام خرید، دسترسی به هردو نسخه‌ی پلی استیشن ۴ و پلی استیشن ۵ را فراهم می‌کنند. از جمله‌ی این بازی‌ها می‌توان به Sackboy: A Big Adventure  و Spider-Man: Miles Morales اشاره کرد.

وقتی که دانلود این بازی‌ها را آغاز می‌کنید، کنسول شما در واقع هر دو نسخه را دانلود می‌کند. فضای موجود در کنسول حائز اهمیت زیادی است. بنابراین دانلود دو نسخه از یک بازی پرحجم چیزی نیست که مراد دل هر کسی باشد. مخصوصا اگر از اینترنت مناسبی هم استفاده نکنید، تنها وقت خود را با دانلود دو نسخه تلف کرده‌اید. با این حال چنین اشتباهی را تعداد بسیاری از کاربران انجام داده‌اند.

۴- ویدیوهای تروفی

مشکلات پلی استیشن 5
در کنسول پلی استیشن ۵ در هنگام دریافت یک تروفی یک ویدئوی کوتاه نیز از آن لحظه ظبط می‌شود. این موضوع حجم زیاید زا فضای داخلی را اشغال می‌کند. برای جلوگیری از آن باید این گزینه را در منوی تنظیمات کنسول غیر فعال کنید

حال که از مشکلات فضای داخلی کنسول صحبت کرده‌ایم، بد نیست اشاره کنیم که فضای داخلی پلی استیشن ۵ فقط ۶۶۴ گیگابایت است. این فضای ذخیره‌سازی با توجه به افزایش شدید حجم بازی‌ها چندان هم زیاد نیست. در حال حاضر کنسول پلی استیشن ۵ اجازه‌ی گسترش فضای ذخیره را نیز نمی‌دهد. هرچند امیدواریم امکان آن به‌زودی فراهم شود اما در غیر این صورزت باید ارزش بیشتری برای فضای داخلی آن قائل شویم. به همین دلیل حفظ بیشترین فضای ممکن الزامی است. با این حال، برخی از تنظیمات پیش‌فرض کنسول در تضاد با این موضوع عمل می‌کنند.

مطمئنا به خاطر دارید که پلی استیشن ۴ هنگام دریافت تروفی یک بازی، تنها از آن لحظه تصویری ذخیره می‌کرد. ولی کنسول پلی استیشن ۵ یک کلیپ کوتاه از گیم‌پلی آن صحنه ضبط می‌کند. چنین چیزی می‌تواند خیلی سریع فضای داخلی کنسول را اشغال کند. مطمئن شوید که این گزینه در بخش تنظیمات تصویربرداری منوی Setting خاموش شده باشد. به این صورت می‌توانید بخش قابل توجهی از فضای داخلی کنسول را حفظ کنید.

۵- عدم استفاده از پایه‌ی مخصوص 

مشکلات پلی استیشن 5
هرگز کنسول پلی استیشن ۵ را بدونه پایه‌ی مخصوص در حالت ایستاده قرار ندهید. این کار می‌تواند آسیب جدی به کنسول شما وارد کند.

تقریبا غیرممکن است که پلی استیشن ۵ را بدون پایه روی حالت افقی قرار دارد اما خیلی از مردم به اشتباه فکر کرده‌اند که پایه مخصوص برای حالت عمودی نیاز نیست. پلی استیشن ۵ در واقع بدون پایه هم روی حالت عمودی بسیار مستحکم و ثابت می‌ماند اما بسیار پرخطر است؛ از احتمال ایجاد خراش‌هایی در پایین کنسول گرفته تا خطر واژگون شدن کامل آن به‌خاطر عدم استفاده از پایه و حساسیت قطعات کنسول. بنابراین به هیچ عنوان استفاده نکردن از پایه مخصوص در حالت عمودی فکر خوبی نیست.

۶- نگه داشتن دکمه PS برای دسترسی به تنظیمات پاور

مشکلات پلی استیشن 5

اگر قبل از کنسول پلی استیشن ۵ تا مدت زیادی از کنسول پلی استیشن ۴ استفاده کرده‌اید، به احتمال خیلی زیاد این اشتباه را همیشه انجام داده‌اید. این عمل دیگر به ناخودآگاه دارندگان پلی استیشن تبدیل شده است. برای دسترسی به تنظیمات پاور در کنسول پلی استیشن ۴ باید دکمه PS کنترلر را نگه می‌داشتید. در پلی استیشن ۵ فقط باید یک بار روی آن کلیک کنید تا به صفحه‌ی اصلی کنترل کنسول دسترسی پیدا کرده و از آن‌جا وارد تنظیمات پاور شوید.

بسیاری از ما به دلیل عادت به وضعیت قبلی بارها پیش آمده که دکمه‌ی PS روی کنترلر DualSense را نگه داشته و از اینکه تنظیمات پاور نمایان نمی‌شدند تعجب کرده‌ایم. درست لحظاتی بعد می‌فهمیم که دیگر با پلی استیشن ۴ کار نمی‌کنیم.

۷- شارژ کردن کنترلر در کل شب

مشکلات پلی استیشن 5
به هیچ عنوان کنترلر DualSense را در طولانی مدت به شارژ متصل نکنید

این عمل را تقریبا برای تمام دستگاه‌های الکترونیکی که باتری شارژی دارند، انجام می‌دهیم و تنها مربوط به پلی استیشن ۵ نمی‌شود. باتری‌های شارژی به مرور زمان فرسوده شده و هرچه بیشتر آن‌ها را شارژ کنید، سریع‌تر به مرحله‌ی فرسودگی می‌رسند. یکی از دلایلی که ایکس باکس همچنان از باتری‌های AA در کنترلرهای استاندارد خود استفاده می‌کند، همین موضوع است. اگر شما هم کنترلر خود را برای مدتی طولانی به شارژر متصل می‌کنید، مطمئنا بهتر است دیگر نباید این کار را انجام دهید.

۸- قرار دادن دیسک بازی‌ها به‌طور برعکس

مشکلات پلی استیشن 5
درست قرار دادن دیسک بازی‌ها، از جمله مشکلات عجیبی است که بسیاری از کاربران کنسول پلی استیشن ۵ با آن روبرو هستند.

برخی از کاربران به‌دلیل ظاهر غیرمعمولی پلی استیشن ۵ و جایگاه درایو دیسک آن به درستی نمی‌دانند چگونه دیسک‌ بازی‌ها را وارد دستگاه کنند. عده‌ی کثیری از دارندگان این کنسول بیش از یک بار دیسک بازی‌ها را به‌طور برعکس وارد کرده‌ و سپس تعجب می‌کنند که چرا دستگاه دیسک را نمی‌خواند. کاربرانی که کنسول را به‌صورت افقی قرار دهند، بعید است که با چنین مشکلی مواجه شوند. اما اگر کنسول خود را به شکل عمودی قرار می‌دهید، باید بگوییم روش درست قرار دادن دیسک در پلی استیشن ۴ اکنون دیگر روش اشتباهی محسوب می‌شود.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا