مقالات بازی

Resident Evil Village علیه Resident Evil 7؛ ۱۰ تفاوت بزرگ

بازی مورد انتظار کپکام چه تغییراتی نسبت به نسخه‌ی قبلی داشته است

زمان زیادی تا عرضه‌ی بازی Resident Evil Village باقی نمانده است. همانند هر دنباله‌ی خوبی، Village هم به دنبال ارتقای خود نسبت به نسخه‌ی پیشین است. Resident Evil 7 پایه‌های خوبی را برای دوران اول‌شخص سری بنا گذاشت و دوره‌ی تازه‌ای را برای سری Resident Evil آغاز کرد. حال کپکام باید ساختمان شکیلی را بر روی آن پایه‌ها بسازد. در این مقاله نگاهی به بزرگ‌ترین تغییرات و بهبودهای نسخه‌ی هشتم نسبت به بازی Resident Evil 7 خواهیم داشت.

The Duke

Resident Evil Village

فروشنده‌ی Resident Evil 4 یکی از نمادهای سری و جز خاطرات خوش هواداران است. حال بازی Resident Evil Village قصد دارد تا شخصیت مشابه‌ای را ارائه دهد. The Duke شخصیتی است که هر از چند گاهی بر سر راه Ethan سبز می‌شود. شما می‌توانید از او مهمات و سلاح خریده یا سلاح خود را ارتقا دهید. هم‌چنین به نظر می‌رسد که کپکام (Capcom) وقت زیادی را صرف طراحی The Duke و شخصیت‌بخشی به او کرده است. پس احتمالا رویارویی با او هم خاطره‌انگیز خواهد بود.

جهان بزرگ‌تر

دنیای Resident Evil بیش از اینکه بر روی اندازه تمرکز داشته باشد، بر روی خود طراحی متمرکز است. به نظر می‌رسد بازی Resident Evil Village قصد دارد تا به تعادلی بین این دو فاکتور دست یابد. در حالی که Resident Evil 7 در چند محیط محدود و کوچک جریان داشت، ظاهرا بازی Resident Evil Village از نظر اندازه بسیار بزرگ‌تر است. در حال حاضر کپکام در مورد خود دهکده و قلعه‌ صحبت کرده و ظاهرا هر دو محیط‌های پر پیچ و خمی هستند. هر چه باشد به نظر می‌رسد که بازی Resident Evil Village به دنبال ارائه‌ی یکی از بزرگ‌ترین دنیاهای سری است.

دشمنان جدید

کمبود تنوع دشمنان، یکی از بزرگ‌ترین مشکلات Resident Evil 7 بود. این مهم از نظر روایی و داستانی منطقی بود، اما باعث تکراری شدن گیم‌پلی در بلندمدت می‌شد. ظاهرا بازی Resident Evil Village از این مشکل مبراست. تا کنون در تریلرهای بازی شاهد دشمنان گوناگونی از جمله گرگینه‌ها بودیم که مناسب اتمسفر این بازی نیز هستند. ظاهرا Ethan این بار با دشمنان بیشتری در ماجراجویی خود روبه‌رو خواهد شد.

زامبی‌ها

زامبی‌ها یکی از امضاهای سری Resident Evil هستند، هر چند همیشه در بازی‌های این سری حضور ندارند. مثلا در Resident Evil 7 هیچ زامبی وجود نداشت. با این حال این زامبی‌ها در بازی Resident Evil Village باز خواهند گشت. در ویدیوی گیم‌پلی آخر بازی، شاهد مبارزه‌ی Ethan با زامبی‌ها در سردابه‌های قلعه بودیم. نکته‌ی جالب حمل سلاح‌هایی مانند شمشیر توسط این زامبی‌ها بود که باید رویارویی با آن‌ها را جذاب‌تر کند.

مدیریت موجودی

طبعا مدیریت موجودی یکی از مهم‌ترین المان‌های Resident Evil یا هر بازی وحشت بقای دیگری است. البته تفاوت‌هایی در این زمینه وجود دارد.  Resident Evil 7 و بازسازی‌های Resident Evil 2 و Reisdent Evil 3 از Inventory کلاسیک استفاده می‌کردند. اما بازی Resident Evil Village قصد دارد تا چمدان Resident Evil 4 را بازگرداند. در این Inventory شاهد یک مینی‌گیم مشابه Tetris هستیم که قرار دادن درست سلاح‌ها و مهمات، می‌تواند جای بیشتری به شما بدهد.

اکشن بیشتر

تغییر بین وحشت و اکشن و برقراری تعادل میان این دو، یکی از دلایلی بقا و تازگی سری Resident Evil بعد از این همه سال است. Resident Evil 7 تقریبا تمام تمرکز خود را بر روی وحشت گذاشته بود، اما ظاهرا بازی Resident Evil Village قرار است دوباره اکشن را به سری بازگرداند. با توجه به سابقه‌ی سری، ممکن است که برخی هواداران با شنیدن این خبر نگران شوند. البته با توجه به تریلرهایی که تا کنون منتشر شده‌اند، به نظر نمی‌رسد که قرار است شاهد اکشن بیش از حد هم باشیم. پازل و جست‌و‌جو هنوز هم بخش مهمی از گیم‌پلی این بازی هستند. هم‌چنین نسخه‌های دوم Resident Evil در دوران متفاوت همیشه تمرکز بیشتری بر روی اکشن داشته‌اند.

مبارزات تن‌به‌تن

راه اصلی درگیر شدن با دشمنان در بازی Resident Evil Village طبعا شلیک به آن‌ها خواهد بود. با این حال به نظر می‌رسد که این بار شاهد تمرکز بیشتر بر روی نبرد تن‌به‌تن خواهیم بود. دفاع فیزیکی در مقابل حملات در Resident Evil 7 هم وجود داشت، اما کپکام اعلام کرده که در این نسخه شاهد تمرکز بیشتری بر روی آن خواهیم بود. هم‌چنین Ethan این بار می‌تواند دشمنان را به عقب هل داده تا فضای بیشتری برای خود ایجاد کند که یک مکانیک کاملا جدید است. البته همانند Resident Evil 4 خبری از حرکات کاراته نیست، اما هنوز هم نبرد تن‌به‌تن اهمیت بیشتری نسبت به Resident Evil 7 دارد.

واقعیت مجازی

قابلیت تجربه‌ی Resident Evil 7 به صورت کامل در واقعیت مجازی تجربه‌ی شگفت‌انگیزی بود. جست‌و‌جو در منزل بیکرها و محیط‌های بازی در نزدیک‌ترین حالت ممکن، بسیار با اتمسفر بازی همگام بود و به دوربین اول-شخص بازی می‌خورد. تا کنون به نظر می‌رسد که خبری از واقعیت مجازی در بازی Resident Evil Village نخواهد بود. کپکام صحبتی در این باره نکرده، اما در گزارشی گفته شده که واقعیت مجازی در ابتدا جز برنامه‌های کپکام بوده و در روند توسعه‌ی بازی حذف شده است. در این صورت خبری از واقعیت مجازی در Resident Evil جدید نیست که اتفاق تاسف‌باری است.

شایعات

شایعات زیادی در ارتباط با بازی Resident Evil Village در ماه‌های اخیر منتشر شده که اکثرا توسط منابع قابل اعتمادی بوده‌اند. برخی از این شایعات حقیقتا هیجان‌انگیز هستند. مثلا گفته می‌شود که Ethan، پروتاگونیست بازی، شخصیت و حضور بسیار بیشتری نسبت به Resident Evil 7 خواهد داشت. این قطعا خبر بسیار خوبی است، چرا که Ethan در اولین بازی خود شخصیت‌پردازی چندانی نداشت. هم‌چنین گفته می‌شود که این طولانی‌ترین بازی ساخته شده با موتور RE Engine است.

آنلاین

Resident Evil Re:Verse چندی پیش معرفی شد، اما این بازی قرار است مستقل از بازی Resident Evil Village منتشر شود. با این حال کسانی که Village را خرداری کرده‌اند، به این بخش آنلاین دسترسی خواهند داشت. پس به نوعی می‌توان Resident Evil Re:Verse را بخش آنلاین Resident Evil Village دانست. سری Resident Evil چندان در زمینه‌ی بخش‌های چندنفره خوب عمل نکرده و آخرین تلاش آن‌ها یعنی Resistance، در بهترین حالت یک بازی معمولی بود. مطمئنا اکثر هواداران یک حالت Mercenaries یا یک Resident Evil Outbreak دیگر را به Resistance رجیح می‌دهند. در هر صورت امیدواریم که Resident Evil Re:Verse به اثری بهتر از تلاش‌های پیشین کپکام برای توسعه‌ی یک بخش چندنفره برای سری Resident Evil تبدیل شود.

منبع

بازی‌ها بازی‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا