بازی هامقالات بازیPlayStation 5Xbox Series X/S

چرا خبری از یک بازی جدید با محوریت Batman نیست؟

شوالیه‌ی سیاه غایب بزرگ سال 2021

در حالی که هواداران در جریان رویداد DC Fandome منتظر معرفی نسخه‌ی جدید بازی Batman بوده‌اند، شاهد رونمایی از Ghotam Knights  و عنوان جدید استودیوی راکستدی (Rocksteady) یعنی Suicide Squad بودیم. با این اوصاف دقیقا چرا خبری از یک بازی جدید با محوریت Batman نیست؟

۱۰ سال گذشته با بازی Batman

سری Batman در ۱۰ سال گذشته ماجراجویی‌های زیادی را پشت سر گذاشته است. طی این سال‌ها، شاهد عرضه‌ی کامیک‌ها، فیلم‌ها و بازی‌های زیادی از این شخصیت بوده‌ایم. آثاری که اکثرا تحسین منتقدان و مخاطبان را برانگیخته و باعث محبوبیت بیش از پیش شوالیه‌ی سیاه شده‌اند. اما حالا به نظر می‌رسد که حداقل در دنیای بازی‌های ویدیویی، شاهد کاهش تمرکز برادران وارنر (Warner Bros) بر روی این آی‌پی هستیم. اینکه موافق این تغییر هستید یا نه به خود شما بستگی دارد. اما ظاهرا منطق پشت این تصمیم وارنر، عرضه‌ی محصولات زیاد با محوریت Batman در سال‌های اخیر است.

Batman Arkham Knight

حداقل به نظر می‌رسد که راکستدی بر این باور است. در دهه‌ای که گذشت شاهد عرضه‌ی سه بازی با محوریت بتمن (چهار با احتساب Batman Arkham VR) بودیم. البته با توجه به کیفیت بسیار بالای این بازی‌ها مشکلی با این مسئله نیست. اما حالا راکستدی در حال کار بر روی Suicide Squad است. شعبه‌ی مونترال وارنر هم در حال حاضر بر روی Gotham Knights کار می‌کند که یکی از مورد انتظارترین عناوین ایکس باکس در سال ۲۰۲۱ است. عنوانی که اگر چه در مورد شهر و خانواده‌ی بتمن است، خود او در آن حضور ندارد. با این اوصاف شاید این سوال برای شما پیش بیاید که دقیقا چه بر سر بازی Batman آمده است؟

پروژه‌های جدید راکستدی، وارنر مونترال و استودیوی ندررلم

هر چه باشد Batman آی‌پی بسیار سوددهی است. بنابراین بعید به نظر می‌رسد که برای مدت زیادی شاهد عدم انتشار یک بازی جدید با محوریت این شخصیت باشیم. راکستدی و مونترال، دو استودیویی که به خاطر بازی‌های مدرن Batman معروف شده‌اند، در حال کار بر روی عناوین دیگری هستند. اما این بازی‌ها تقریبا به زودی عرضه می‌شوند. Gotham Knights در سال ۲۰۲۱ عرضه می‌شود و راکستدی هم سال آینده را برای عرضه‌ی Suicide Squad در نظر گرفته است. پس به نظرم در بدترین حالت تا یک یا دو سال آینده شاهد آغاز کار بر روی یک بازی Batman جدید خواهیم بود.

البته از طرفی پروسه‌ی ساخت بازی اصلا کوتاه نیست. اگر کار بر روی Batman جدید طی یکی دو سال آینده آغاز شود، چندین سال طول خواهد کشید تا شاهد ثمره‌ی آن باشیم. به نظر من Batman برای اینکه چندین سال دور از دنیای بازی‌های ویدیویی باشد، زیادی محبوب است. از طرفی هیچ استودیویی علاقه ندارد تا بیش از ۱۰ سال بر روی یک آی‌پی کار کند. به همین دلیل احتمالا راکستدی علاقه‌ای به ساخت یک بازی دیگر از این مجموعه ندارد. ندررلم (NetherRealm) یکی از استودیوهای زیر مجموعه‌ی وارنر است.

احتمالا آن‌ها همین حالا در حال کار بر روی Injustice 3 هستند. ندررلم عادت دارد که هر دو سال یک بار و به صورت یکی در میان، یک بازی از مجموعه‌های Mortal Kombat و Injustice عرضه کند.

Batman

با توجه به محبوبیت و کیفیت بالای مجموعه‌های مذکور، بعید است که ندررلم در حال کار بر روی Injustice 3 نباشد. وارنر نیز از این استودیو برای ساخت عنوانی که مبارزه‌ای نباشد استفاده نمی‌کند. بخش داستانی سری Injustice همیشه قدرتمند بوده است. با اینکه Injustice 3 یک بازی Batman نیست، اما او از شخصیت‌های اصلی آن خواهد بود. در واقع Injustice 3 در کنار Gotham Knights می‌تواند پیش‌غذای خوبی برای پروژه‌ی اصلی بعدی Batman باشد.

با توجه به عادت ندررلم، Injustice 3 در سال ۲۰۲۱ و در بدترین حالت در اوایل سال ۲۰۲۲ عرضه خواهد شد. به نظر من با عرضه‌ی Injustice 3 و Gotham Knights هواداران مدتی با آن‌ها سرگرم می‌شوند. پس از آن احتمالا شاهد معرفی Batman جدید و سپس عرضه‌ی آن با فاصله‌ای نسبتا کوتاه خواهیم بود.

استودیوهای دیگر وارنر و سری جدید Batman

در نهایت باید گفت که عدم توسعه‌ی یک Batman جدید توسط وارنر دیوانگی محض است. اگر از من بپرسید، باید بگویم که احتمالا همین حالا یک Batman در دست توسعه است. حال اینکه چه استودیویی بر روی آن کار می‌کند یا در چه مرحله‌ای از توسعه قرار دارد را نمی‌دانم. فراموش نکنیم که وارنر سه استودیوی دیگر در قالب وارنر بوستون، مونولیث (Monolith) و آوالانچ (Avalanche) را هم تحت نظر دارد. هر سه استودیو شدیدا مستعد بوده و بعید نیست که در حال کار بر روی عنوانی با محوریت شخصیت Batman باشند.

البته این سه استودیو از راکستدی کوچک‌تر هستند. اما راکستدی هم هنگام توسعه‌ی Batman Arkham Asylum بسیار کوچک‌تر از حال حاضر بود. پس شاید جور کردن استودیویی کوچک و آزاد گذاشتن آن‌ها برای یک سری جدید Batman مناسب باشد.

حقیقت این است که شاید فرمول Arkham کمی قدیمی شده باشد. استودیوی جدید می‌تواند مجموعه را از این فرمول رها کند و تمرکز خود را بر روی سبک متفاوتی بگذارد. شاید بازی جدید Batman تمرکز کم‌تری بر روی واقع‌گرایی داشته باشد. به عبارتی بیشتر به سمت سبک‌های هنری دیگر مانند گوتیک برویم. سبکی که در Arkham Asylum زیاد به چشم می‌خورد اما در بازی‌های بعدی Arkham تقریبا کاملا از بین رفت. خود Arkham Asylum هنوز آن قدر قدیمی نیست که نیازمند بازسازی باشد و ساخت یک دنباله‌ی مستقیم برای Arkham Knight با توجه به نحوه‌ی به پایان رسیدن آن بازی هم منطقی نیست.

راستش را بخواهید استودیوی مستعدی مانند راکستدی، نباید تمام وقت خود را صرف کار بر روی یک آی‌پی و یک فرنچایز کند. بازی جدید آن‌ها یعنی Suicide Squad اگر چه در همان دنیای Arkham جریان دارد، اما احتمالا شاهد سیستم‌های گیم‌پلی کاملا جدیی خواهیم بود. هم‌چنین Gotham Knights یک بازی سرویس‌محور خواهد بود. در صورت موفقیت این بازی‌، شاید برای سالیان متعدد شاهد عرضه‌ی محتوا برای آن توسط وارنر مونترال باشیم.

سری Arkham با Knight به کمال رسید و به نظرم استودیویی نمی‌تواند چیزی به آن فرمول اضافه کند. حتی Arkham City آن قدر خوب بود که باعث شد برخی قدر Arkham Knight را به اندازه‌ی کافی ندانند. در واقع مقایسه‌ی دائم Arkham Knight با City، باعث شد تا بسیاری از Knight ناامید شوند. نسخه‌ی فرعی این سری یعنی Arkham Origins هم به سرنوشتی مشابه دچار شد. هوشمندانه‌ترین کار این است که وارنر Batman را به سمت و سوی جدیدی ببرد و برای این کار، یک استودیوی جدید مناسب‌ترین گزینه است.

منبع

بازی‌ها بازی‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا