بازی هامقالات بازینقد و بررسیPlayStation 4PlayStation 5Xbox One S/XXbox Series X/SNintendo SwitchPC

پیش‌نمایش بازی Little Nightmares 2؛ بیمارستان کابوس‌ها

بیمارستان‌های متروکه یا به ظاهر متروکه، یکی از لوکیشن‌های مورد علاقه برای فیلم‌ها و بازی‌های ترسناک بوده‌اند. Little Nightmares 2 هم تصمیم گرفته تا با رفتن به چنین مکانی، یکی از ترسناک‌ترین تجربه‌های دنیای بازی‌های ویدیویی را ارائه دهد. در ادامه قصد داریم تا به پیش‌نمایش بازی Little Nightmares 2 پرداخته و اطلاعات در دسترس آن را مرور کنیم.

پیش‌نمایش بازی Little Nightmares 2؛ بیمارستان کابوس‌ها

داستان Mono در Little Nightmares 2 در چه مورد خواهد بود؟ جنگل Little Nightmares اول باز هم در این بازی حضور دارد. اما این بار تارسیر چه برنامه‌هایی برای ما دارد؟ این‌ها همه سوالاتی هستند که با عرضه‌ی بازی، امیدوارم پاسخ قانع‌کننده‌ای به آن‌ها داده شود. اما در این مقاله قصد داریم تا نگاهی کوتاه داشته باشیم به بازی Little Nightmares 2 و تا حد امکان به سوالات مطرح شده پاسخ دهیم.

تمرکز بر روی اتمسفر

با عرضه‌ی Little Nightmares 2، می‌توانید انتظار گشت و گذار در مکان‌هایی مانند جنگل، مدرسه، برج سیاه و صد البته یک بیمارستان متروکه را داشته باشید. در هر حاضر یک دموی سی دقیقه‌ای در دسترس خبرنگاران قرار گرفته و بسیاری واکنش مثبتی به این دمو داشته‌اند. این طور که به نظر می‌رسد Little Nightmares 2 دنبال‌کننده‌ی مسیر بازی اول خواهد بود و باز هم شاهد حضور Six هستیم. هم‌چنین ظاهرا تغییر در محیط‌های بازی، باعث ارائه‌ی تجربه‌ای دلهره‌آورتر نسبت به بازی اول شده است.

پیش‌نمایش بازی Little Nightmares 2

شخصا طرفدار پروپاقرص بازی‌های ترسناک هستم و تعداد زیادی از آن‌ها را تجربه کرده‌ام. اما Little Nightmares یکی از متفاوت‌ترین‌ها بود و تبدیل به تجربه‌ا‌ی به‌یادماندنی شد. Little Nightmares عنوان کوتاهی بود که چندین بار آن را به پایان رساندم. با این حال اتمسفر بازی به قدری درگیرکننده بود که هر بار من را تحت تاثیر قرار دهد. با Little Nightmares 2، باز هم تمرکز استودیوی مستقل تارسیر (Tarsier) بر روی همین اتمسفرسازی است.

علی‌رغم بازگشت Six از بازی اصلی، شخصیت اصلی Little Nightmares 2 فردی به نام Mono است. در دموی منتشرشده از بازی شاهد گشت و گذار Mono و Six در بیمارستانی مخوف بودیم. بیمارستانی که سایر بیمارستان‌های عناوین ترسناک را تبدیل به یک مهد کودک می‌کند. بیمارستان Little Nightmares 2 احتمالا حتی از مریض‌ترین تخیلات جوزف منگل (Josef Mengele) هم مریض‌تر است. این یعنی Little Nightmares 2 همانند نسخه‌ی اول، یکی از اساسی‌ترین جوانب بازی‌های ترسناک یعنی اتمسفر را به خوبی اجرا کرده است.

ترجیح فرار بر قرار

همانند بازی اول، اینجا هم به گونه‌ای با یک Side-Scroller با محیط‌های ۲.۵ بعدی سر و کار داریم. گیم‌پلی در Little Nightmares به گشت و گذار در محیط‌ها، حل پازل‌ها و گیر نیافتادن توسط هیولاهای درون بازی خلاصه شده است. اینجاست که حقیقتا می‌توان قدرت تخیل طراحان هنری تارسیر را ستود. هیولاها بازی هر کدام ظاهر و رفتار خاص خود را دارند و با محیط آن مرحله جور می‌شوند. هم‌چنین طراحی بسیار کوچک Mono و Six نسبت به محیط، باعث شده تا حس خفقان‌آور مناسب یک بازی ترسناک به شما القا شود.

البته شما تا حدی می‌توانید در Little Nightmares با هیولاها مبارزه کنید. اما حتی همین هم در جهت تاکید بر مصغر بودن Mono نسبت به دنیای بازی است. Mono می‌تواند خود را در مواقعی به یک چکش یا لوله مسلح کند، اما تاب دادن این سلاح‌ها زمان زیادی خواهد برد. هم‌چنین به لطف انیمیشن‌های فوق‌العاده‌ی بازی، متوجه تلاش و تقلای Mono خواهید شد. اگر در محاسبات خود اشتباه کنید و به هدف مورد نظر خود ضربه نزنید، ممکن است وقت برای ضربه‌ای دیگر را نداشته باشید.

پیش‌نمایش بازی Little Nightmares 2

حتی چراغ قوه‌ای که در دست دارید هم حس امنیت فریب دهنده‌ای را القا می‌کند. در دموی بازی، مانکن‌های متحرکی وجود دارند که از همه جهت به شما حمله می‌کنند. تنها راه متوقف کردن این مانکن‌ها، نشانه گرفتن این چراغ قوه بر روی آن‌ها است. اما همان‌طور که اشاره شد این مانکن‌ها از چند جهت به سمت شما می‌آیند و چراغ قوه چندان نمی‌تواند به شما کمک کند. Mono آن قدر ضعیف است که ابدا احساس قدرت نکنید و همواره احساس تپش تند قلب خود را بشنوید.

صدا و تصویر در Little Nightmares 2

یکی دیگر از نقاط قوت Little Nightmares 2، استفاده‌ی استادانه از نورپردازی و رنگ‌بندی محیط است. محیط‌های Little Nightmares 2 حتی در روشنایی هم حس سرما و خفگی را منتقل می‌کنند. ترکیب این مهم با طراحی صدای فوق‌العاده‌ی بازی، باعث تاثیرگذارتر شدن وحشت آن می‌شوند. Little Nightmares 2 از حقه‌های صوتی گناگونی برای ترساندن شما استفاده می‌کند. موسیقی شوم، صدای لولای در یا جیرجیر کف زمین و حتی بعضا سکوت کامل، همه باعث می‌شوند تا در ذهن خود همیشه هراس چیزی غیرمنتظره را داشته باشید. حتی موسیقی بازی در لحظات اکشن و هیجان‌انگیزتر هم ته‌صدایی شوم و دلهره‌آور دارد و شما را به فرار تشویق می‌کند.

هر چقدر بر روی قدرت تارسیر در اتمسفرسازی تاکید کنیم کافی نیست. ترکیب نورپردازی و صدا با تیک‌تیک مغز بازی‌باز دست به دست هم داده‌اند تا تجربه‌ی Little Nightmares 2 حتی ترسناک‌تر از بازی اول باشد. اما حتی در مواقعی که ترساندن شما هدف نیست، بازی تصویرسازی‌های متفکرانه‌ای می‌کند. فضای بیمارستان در دموی منتشر شده، پر شده از افرادی  است که ظاهرا سردرگم هستند. اصلا این چه نوع بیمارستانی است؟ آیا واقعا با یک بیمارستان متروکه سر و کار داریم یا قضیه بسیار شوم‌تر است؟ چرا این همه عضو مصنوعی در این بیمارستان وجود دارند؟

نکته‌ی دیگری که باید به آن اشاره کنم، حضور Six به عنوان شخصیت دوم است. بسیاری از این بابت نگران بودند که حضور یک شخصیت همراه، ممکن است تاثیری به مانند Resident Evil 6 داشته باشد و شاهد کاهش وحشت بازی باشیم. Six گاها در بازی به شما کمک می‌کند. مثلا ممکن است برای از بین بردن مانعی و رفتن به مکان بعدی، به زور او نیاز داشته باشید. اما Six دائما همراه شما نیست و قرار است در خیلی از مراحل از هم جدا شوید. البته معلوم نیست حضور Six در بازی نهایی تا چه اندازه است، اما در دموی بازی حضور Six ابدا باعث کاهش حس وحشت بازی نمی‌شد.

پیش‌نمایش بازی Little Nightmares 2

سخن پایانی

اگر مانند من از طرفداران Little Nightmares اصلی هستید، به نظر می‌رسد که از کاری که تارسیر با دنباله‌ی بازی کرده راضی خواهید بود. همان‌طور که اشاره کردیم، تنها دمویی کوتاه از بازی در دسترس قرار گرفته است. اما به نظر می‌رسد تارسیر همان المان‌های محبوب بازی اول را گرفته و چند برابر کرده است. پازل‌های بخش بیمارستان هیچ کدام چندان دشوار نبودند اما به خوبی با محیط بازی جفت و جور می‌شدند. این موضوع باز هم یادآور بازی اول و تمرکز بیشتر آن بر روی اتمسفر نسبت به گیم‌پلی است.

سوال اصلی این است که این بازی دقیقا چگونه در دنیای Little Nightmares جای می‌گیرد. Little Nightmares اول در کنار ترسناک بودن خود، داستان تماتیک و زیبایی هم داشت. Little Nightmares در واقع برداشتی از سواستفاده و خشونت علیه کودکان بود. کودکان می‌توانند در دنیای بزرگسالان معصومیت خود را از دست داده و تبدیل به همان هیولایی شوند که از آن هراس داشتند. Little Nightmares یک جواهر در دریای بازی‌های مستقل بود و انتظارات برای دنباله‌ای آن زیاد است.

بازی Little Nightmares 2 در تاریخ ۲۳ بهمن ۱۳۹۹ بر روی پلی ‌استیشن ۴، ایکس ‌باکس وان، نینتندو سوییچ و رایانه‌های شخصی عرضه می‌شود. هم‌چنین به‌روزرسان نسل نهمی بازی نیز به صورت رایگان در دسترس دارندگان بازی قرار خواهد گرفت. شما علاقه‌مندان می‌توانید جدیدترین و داغ‌ترین مقالات بازی‌های ویدیویی را در گیم‌پالت بخوانید.

بازی‌ها بازی‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا