بازی هامقالات بازیPlayStation 5Xbox Series X/S

بررسی احتمالات و آینده‌ی بازی Grand Theft Auto 6

تاکنون شایعات و گزارش‌های بسیاری در رابطه با بازی GTA 6 منتشر شده است در این مقاله قصد داریم که احتمالات و آینده‌ی این مجموعه را بررسی کنیم.

شاید باورش سخت باشد. اما بیش از ۷ سال از عرضه‌ی آخرین نسخه از سری Grand Theft Auto می‌گذرد. Grand Theft Auto 5 بر روی کنسول‌های نسل هفتم منتشر شد و توانست نظر شدیدا مثبت منتقدان و بازی‌بازان را کسب کند. پنجمین Grand Theft Auto تقریبا از هر لحاظ یک پیشرفت برای این سری محسوب می‌شد. مواردی به مانند داستان، تنوع گیم‌پلی و جزییات جهان بازی، همه Grand Theft Auto را به یک شاهکار فنی تبدیل کردند.

البته هنوز هم بسیاری Vice City یا San Andreas را ترجیح می‌دهند، اما نمی‌توان مخالف دستاوردهای شماره‌ی پنجم بود. آن بازی آن‌قدر موفق بود که برای نسل هشتم پورت شد و سرنوشت مشابه‌ای در نسل نهم انتظار آن را می‌کشد. شکی در کیفیت Grand Theft Auto 5 نیست. اما همان‌طور که اشاره شد بیش از ۷ سال از عرضه‌ی بازی گذشته و این عدد به زودی به ۸ می‌رسد. با این اوصاف باید این سوال را پرسید که دقیقا چه بر سر Grand Theft Auto آمده است. در این مقاله قصد داریم که احتمالات و آینده‌ی این مجموعه و شماره‌ی ششم را بررسی کنیم.

بررسی شایعات بازی GTA 6

تاکنون شایعات بسیاری در رابطه با بازی GTA 6 منتشر شده است. بسیاری از این شایعات مربوط به شهر بازی هستند. برخی می‌گویند که بازی عمدتا در Vice City جریان خواهد داشت. هم‌چنین یک شهر خیالی دیگر که با الهام از ریودوژانیرو ساخته شده است نیز در بازی حضور خواهد داشت. این مهم برای من و سایر هواداران Vice City بسیاری هیجان‌انگیز است. حال و هوای دهه‌ی هشتادی و داستان Scarface-گونه‌ی آن بازی، یکی از مواردی است که از آن زمان چندان در سری Grand Theft Auto به آن پرداخته نشده است.

هم‌چنین به نظر می‌رسد که بر اساس این شایعات، بازی سبکی مشابه با سریال Narcos خواهد داشت. شایعات دیگری نیز هستند که به سیستم اقتصادی بازی اشاره می‌کنند. طبق این شایعات داستان بازی طی چند دهه روایت خواهد داشت و شاهد افت و خیزهای زیادی هستیم. برخی دیگر از شایعات نیز به شخصیت‌های بازی اشاره دارند. این دسته از شایعات به این موضوع اشاره دارند که احتمالا GTA 6 دارای شخصیت مونث قابل بازی خواهد بود.

تمام این اطلاعات بسیار جالب و هیجان‌انگیز هستند. اما شایعه‌ی خاصی بیشتر از همه توجه من را به خود جلب کرده است. ظاهرا بازی از سال ۲۰۱۲ و یک سال پیش از عرضه‌ی Grand Theft Auto 5 در دست توسعه بوده است. این یعنی در تمام مدت زمان توسعه‌ی Red Dead Redemption 2، شماره‌ی ششم سری Grand Theft Auto یکی از پروژه‌های جانبی راکستار (Rockstar) بوده است. به بیان ساده‌تر یعنی فاصله‌ی چندانی با Grand Theft Auto 6 نداریم و با توجه به توسعه‌ی تقریبا ۱۰ ساله‌ی بازی، قرار است شاهد تجربه‌ی بسیار عظیمی باشیم.

آخرین باری که تا این اندازه برای یک Grand Theft Auto شماره‌دار منتظر بودیم، بین نسخه‌ی سوم و چهارم بود. Grand Theft Auto 3 در سال ۲۰۰۱ و Grand Theft Auto 4 در سال ۲۰۰۸ عرضه شد. البته در این فاصله، شاهد عرضه‌ی بازی‌های فرعی مانند Vice City و San Andreas بودیم. با این وجود بازی GTA 6 عنوان جاه‌طلبانه‌ای است و برای جلب توجه مخاطب عام، باید ویژگی‌هایی داشته باشد که پیاده‌سازی آن‌ها زمان خواهد برد. از طرفی همان‌طور که گفته شد بازی نزدیک به یک دهه در دست توسعه بوده است.

Grand Theft Auto 4

موفقیت شماره‌ی پنجم به ضرر ششم

موفقیت سرسام‌آور Grand Theft Auto 5 و فروش دیوانه‌وار آن، یکی از دلایلی است که علی‌رغم توسعه‌ی طولانی بازی GTA 6، خبر رسمی از این عنوان منتشر نشود. این اتفاق مشابه با عدم عرضه‌ی Tekken x Street Fighter دنباله‌ی مورد انتظار Street Fighter x Tekken است. Tekken 7 آن‌قدر موفق و متداوم بوده که نیازی به یک Tekken دیگر نباشد. باندای نامکو (Bandai Namco) هم طبعا ترجیح می‌دهد تا با عرضه‌ی بسته‌های الحاقی، آمار Tekken 7 را بهتر کند. عرضه‌ی نسخه‌ی جدید Tekken با حضور شخصیت‌های Street Fighter به معنای کوتاه کردن طول عمر Tekken 7 است و این از نظر مالی به نفع ناشر نیست. بنابراین احتمالا شاهد موقعیت مشابه‌ای با Grand Theft Auto و GTA Online هستیم.

مدت زیادی از زمان آغاز توسعه‌ی بازی GTA 6 گذشته و بازی به احتمال زیاد آماده‌ی معرفی شدن است. اما مشکل اینجاست که معرفی آن به معنای دور کردن توجهات از Grand Theft Auto 5 خواهد بود. بخش آنلاین این بازی به موفقیت فوق‌العاده‌ای تبدیل شده است و هر ساله درآمد زیادی را نصیب راکستار می‌کند. البته راکستار تا ابد برای انتشار Grand Theft Auto 6 منتظر نمی‌ماند، اما عجله‌ای هم برای عرضه‌ی آن ندارد. به بیان دیگر تا زمانی که بازی‌بازان با GTA Online سرگرم هستند، راکستار هم وقت خود را صرف بهبود شماره‌ی ششم می‌کند.

به نظر من در تعطیلات سال ۲۰۲۱ شاهد عرضه‌ی Grand Theft Auto 6 خواهیم بود. حتی احتمالا این بازی در حال حاضر نیز آماده‌ی عرضه است، اما عرضه‌ی آن به معنای کاهش مخاطبان Red Dead Online و GTA Online خواهد بود.

Grand Theft Auto 5

با این اوصاف باید در نهایت گفت که احتمالا فاصله‌ی زیادی با بازی GTA 6 نداریم. با توجه به محبوبیت شدید این فرنچایز، غیرممکن است که سرنوشت مشابه‌ای با برخی از فرنچایزهای دیگر راکستار مانند Max Payne، Manhunt و Bully در انتظار آن باشد. طبعا شاهد عرضه‌ی نسبتا متداوم Grand Theft Auto در سالیان آتی خواهیم بود. اگر شایعات مربوط به Grand Theft Auto 6 درست باشد، پس جاه‌طلبی سری همچنان به رشد خود ادامه خواهد داد. در سال ۲۰۲۱ نیز حتی اگر شاهد عرضه‌ی نسخه‌ی جدید نباشیم، حتما شاهد معرفی آن خواهیم بود. با عرضه‌ی Grand Theft Auto 5 بر روی کنسول‌های نسل نهم هم شاید بالاخره کمی از محبوبیت آن کاسته شود.

نظر شما در ارتباط با این موضوع چیست؟ شما چه انتطاراتی از نسخه‌ی ششم این مجموعه یا همان Grand Theft Auto 6 دارید؟ نظرات خود در این زمینه را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا