مقالات بازیPlayStation 5

بزرگ‌ترین بازی‌های پلی ‌استیشن ۵ که در سال ۲۰۲۱ عرضه می‌شوند

نسل هشتم با تمام خوبی‌ها و بدی‌هایس به مانند برق گذشت. در این مقاله قصد داریم به بررسی بزرگ‌ترین بازی‌های پلی ‌استیشن ۵ بپردازیم که در سال ۲۰۲۱ به صورت انحصاری برای این کنسول عرضه خواهند شد.

اگر بخواهیم نسل هشتم را در یک جمله توصیف کنیم تنها می‌توان به این جمله اکتفا کرد ” باشکوه و باورنکردنی”. بدون شک هر چهار پلتفرم پلی‌استیشن ۴، اکس باکس وان، نینتندو سوییچ و البته رایانه‌های شخصی خاطرات بسیاری را در این نسل برای ما رقم زده‌‌اند. اما دیگر نسل هشتم آخرین نفس‌های خود را می‌کشد. دیگر وارد نسل نهم شده‌ایم و باید ببینیم که کنسول‌های پلی ‌استیشن ۵ و ایکس باکس وان قرار است چه سوپرایزهایی برای ما داشته باشند.

این موضوع به وضوح روشن است که ایکس باکس و مایکروسافت دیگر قصد ندارند اشتباه گذشته را تکرار کنند و می‌خواهند نسل نهم را با قدرت آغاز کرده و کاملا مسلح پای به میدان نبرد بگذارند. در مقاله‌ای به صورت مفصل به بررسی مورد انتظارترین بازی‌های ایکس باکس سری ایکس و سری اس پرداختیم.

بزرگ‌ترین بازی‌های پلی ‌استیشن ۵ در سال ۲۰۲۱ 

در این مقاله قصد داریم تا مورد انتظارترین و بزرگ‌ترین بازی‌های پلی ‌استیشن ۵ در نسل نهم را با یکدیگر بررسی کنیم. دقت داشته باشید در این لیست تنها عناوینی قرار دارند که به صورت انحصاری برای کنسول پلی ‌استیشن ۵ عرضه خواهند شد. بنابراین عناوینی که بر روی هر دو کنسول پلی ‌استیشن ۴ و پلی ‌استیشن ۵ عرضه می‌شوند یا عناوین بهبود یافته برای نسل نهم در این لیست قرار نخواهند گرفت.

Deathloop

بزرگ‌ترین بازی‌های پلی ‌استیشن 5

Deathloop نام عنوانی در سبک اکشن ماجراجویی است که توسط استودیوی آرکین (Arkane Studios) توسعه می‌یابد. استودیوی آرکین جزو استودیوهای زیرمجموعه‌ی بتسدا به شمار می‌آید که دو عنوان محبوب Dishonored و همچنین Wolfenstein: Young Blood را در کارنامه‌ی خود دارد. بازی داستان فردی به نام Colt را روایت می‌کند. شخصیت Colt در جزیره‌ی Blackreef و در یک حلقه‌ی زمانی نامتناهی گرفتار شده است. او تنها ۲۴ ساعت فرصت دارد تا این حلقه را از بین برده و خود را نجات دهد. در غیر این صورت زمان دوباره و دوباره تکرار می‌شود.

برای چنین کاری، Colt باید هشت نفر که تحت عنوان Visionaries شناخته می‌شوند را به قتل برساند. اما این کار اصلا آسان نیست زیرا علاوه بر وی، یک قاتل دیگر به نام Julianna نیز در این جزیره حضور دارد. هدف اصلی Julianna این است که هر طور شده مانع شما شود؛ حتی اگر بهای آن کشتن شما باشد. اگرچه مدتی پیش کمپانی بتسدا توسط مایکروسافت خریداری شد، اما بازی Deathloop در تاریخ ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۰، همچنان برای کنسول پلی ‌استیشن ۵ و البته پلتفرم رایانه‌های شخصی عرضه خواهد شد.

Destruction All-Stars

Destruction All Stars تام عنوانی در سبک اتومبیل رانی یا vehicular combat است که توسط استودیوی لوسید گیمز (Lucid Games Limited) توسعه پیدا می‌کند. بازی بازان در این بازی، کنترل یکی از شانزده شخصبت بازی را بر عهده می‌گیرند که هر یک دارای اتومبیل مخصوص با قابلیت‌های منحصر بفردی هستند. به طور مثال یکی از اتومبیل‌ها دارای یک تیغه‌ی بزرگی است که می تواند اتومبیل‌های دیگر را از وسط به دو نیم تقسیم کند.

بازی‌بازان باید با سایر شرکت کنندگان به رقابت بپردازند و اگر اتومبیل آن‌ها خراب شده و یا نابود شود باید با پای پیاده به رقابت ادامه دهند. در این شرایط سایر اتومبیل‌ها می توانند با قدرت‌ها و سلاح‌های خود به آن‌ها آسیب بزنند. این بازی در ماه فوریه‌ی ۲۰۲۱ (اواسط بهمن الی اوایل  اسفند ۱۳۹۹) به صورت انحصاری برای کنسول پلی ‌استیشن ۵ منتشر می‌شود.

Final Fantasy XVI

بزرگ‌ترین بازی‌های پلی‌استیشن 5

سری Final Fantasy یکی از محبوب‌ترین فرنچایزهای ژاپنی است که  سابقه‌ی طولانی در دنیای بازی‌های ویدیویی دارد. در جریان مراسم PS5 Event که تابستان گذشته برگزار شد، کپکام با معرفی نسخه‌ی جدید از سری اصلی این فرنچایز و نه یک نسخه‌ی بازسازی شده، بسیاری از هواداران را شگفت زده کرد. پس از باز‌سازی موفق نسخه‌ی هفتم برای کنسول پلی‌استیشن ۴ کپکام تصمیم گرفت تا به سراغ Final Fantasy XVI برود. شخصیت اصلی بازی در این نسخه Clive Rosfield نام دارد. این طور که مشخص است احتمالا بازی در دو بازه‌ی زماین متفاوت دنبال می‌شود. زیرا در تریلر شاهد بخش‌هایی از گذشته نیز هستیم که Clive Rosfield چهره‌ی متفاوتی دارد.

Clive یک Dominant است. آن‌ها تنها افرادی هستند که قدرت‌های خارق العاده‌ای دارند. این افراد می‌توانند به ققنوس تبدیل شوند و از این روی، قدرت‌ها و قابلیت‌های یک ققنوس را به دست آورند. مجموعه‌ی اتفاقاتی سبب می‌شوند تا میان او و Ifrit یک مبارزه شکل بگیرد. احتمالا پایان این مبارزه یک تراژدی بزرگ را رقم خواهد زد. زیرا در ادامه‌ی‌ تریلر مشاهده می‌کنیم که Clive Rosfield به دنبال انتقام است. در ارتباط با گیم‌پلی بازی Final Fantasy XVI باید گفت که این بازی یک عنوان اکشن نقش آفرینی است. با توجه به تریلر نمایش داده شده، این طور به نظر می‌رسد که مبارزات بازی Final Fantasy XVI مشابه دو عنوان دیگر این مجموعه یعنی FFXV و FFVII Remake باشد.

هنوز تاریخ مشخصی برای انتشار بازی Final Fantasy XVI وجود ندارد اما احتمالا در سال ۲۰۲۱ شاهد عرضه‌ی این بازی باشیم. این بازی ابتدا به صورت انحصار زمانی در دسترس کنسول پلی ‌استیشن ۵ قرار می‌گیرد. مدتی پس از آن نیز بازی Final Fantasy XVI برای سایر پلتفرم‌ها یعنی رایانه‌های شخصی و احتمالا اکس باکس سری اکس/اس عرضه خواهد شد.

Ghostwire: Tokyo

Ghostwire: Tokyo یک عنوان اکشن و دلهره‌آور و جدیدترین ساخته‌ی کارگردان معروف بازی‌های ویدیویی یعنی شینجی میکامی (Shinji Mikami) است. داستان بازی در شهر توکیو و در زمان مدرن روایت می‌شود. انسان‌ها به دلایل نامعلوم و عجیبی از روی زمین محو شده و ارواح که در بازی با نام Visitors شناخته می‌شوند، شهر توکیو را اشغال می‌کنند.

شما در نقش تنها بازمانده‌ی انسان‌ها قرار خواهید گرفت. او به تازگی از قدرت‌های ماروالطبیعه‌ی خود با خبر شده است. وی سعی دارد که تا با استفاده از این قدرت‌ها با ارواح مبارزه کرده و آن‌ها را از میان بردارد. او در نهایت با گروهی مواجه می‌شود که صورت خود را با ماسک Hannya پنهان کرده‌اند. به نظر می‌رسد این گروه پشت تمام اتفاقات مرموزی هستند که در شهر توکیو رخ داده است.

بازی توسط استودیوی تانگو گیم‌ورکس (Tango Gameworks) ساخته می‌شود. همان طور که ‌می‌دانید، مایکروسافت مالیکت بتسدا و تمام این استودیو‌های زیر مجموعه‌ی این شرکت از جمله تانگو گیم‌ورکس را بر عهده دارد. با این وجود، ظاهرا بازی Ghostwire: Tokyo نیز به همراه دیگر عنوان بتسدا یعنی Deathlopp از این قاعده مستثنی هستند. زیرا مایکروسافت به تعهداتی که بتسدا با شرکت سونی داشته پایبند است. بر همین اساس بازی Ghostwire: Tokyo نیز در ابتدا تنها برای کنسول پلی ‌استیشن ۵ و پلتفرم رایانه‌های شخصی عرضه می‌شود. بازی تا یک سال در انحصار کنسول پلی ‌استیشن ۵ باقی خواهد ماند و سپس برای کنسول‌های ایکس باکس عرضه خواهد شد.

God of War: Ragnarok

بزرگ‌ترین بازی‌های پلی‌استیشن 5

محبوبیت سری خدای جنگ بر کسی پوشیده نیست. این محبوبیت در نسل هشتم و با عرضه‌ی یک سافت ریبوت با نام God of War برای کنسول پلی‌استیشن ۴ به اوج خود رسید. God of War شاید آن چیزی نبود که طرفداران قدیمی این سری و بازی‌های هک‌اند اسلش انتظار آن را داشتند اما تجربه‌ای متفاوت بود.

به نظر می‌رسد سازندگان برای آن‌که بتوانند روایت بهتری از داستان بازی و افسانه‌های نورس داشته باشند به این نتیجه رسیده‌اند که چنین تغییراتی از جمله نقش آفرینی شدن بازی و تغییر زاویه دوربین برای آن حیاتی بود. کریتوس دیگر آن شخصیت خشمگینی نبود که خدایان و به خصوص زئوس بزرگ را به سلابه بکشد و از هیچ چیز هراسی نداشته باشد. او به شخصیتی آرام‌تر تبدیل شده بود زیرا دیگر یک فرزند در کنار خود داشت.

داستان نسخه‌ی اول را به نوعی می‌توان مقدمه‌ای برای یک نسخه‌ی بزرگ‌تر به شمار آورد. این طور که از نام بازی و حروف رومی نگاشته شده بر روی لوگوی بازی مشخص است، داستان نسخه‌ی دوم پیرامون جنگ رگناروک جریان دارد. این طور به نظر می‌رسد که کریتوس و آتریوس خود را برای یک نبرد بزرگ با خدایان نورس یعنی رگناروک آماده می‌کنند. هنوز اطلاعات یا جزییاتی از بازی God of War: Ragnarok در دسترس نیست. در مقاله‌‌ای به طور مفصل به بررسی تئوری‌ و فرضیه‌های پیرامون داستان بازی God of War: Ragnarok پرداختیم. بازی God of War: Ragnarok اگر با تاخیر مواجه نشود، احتمالا در سال ۲۰۲۱ به صورت انصحاری بر روی کنسول پلی ‌‍استیشن ۵ عرضه خواهد شد.

Gran Turismo 7بزرگ‌ترین بازی‌های پلی‌استیشن 5

در نسل نهم یک بازی اتومبیل‌رانی شبیه‌ساز به مانند Gran Turismo 7 می‌تواند به ما قدرت واقعی کنسول پلی ‌استیشن ۵ را نمایش دهد. البته در زمینه‌ی بصری علاوه بر اتومبیل‌ها، طراحی و توجه به جزییات پیست‌ها نیز بسیار اهمیت دارد. استودیوی پلی فنی دیجیتال (Polyphony Digital)، سازنده‌ی بازی، وعده داده است که از تمام قدرت سخت‌افزاری کنسول پلی ‌استیشن ۵ استفاده کند تا یک عنوان بی‌نظیر را از نظر بصری خلق کند.

نکته‌ی دیگری که می‌تواند تجربه‌ی بازی Gran Turismo 7 را بر روی کنسول پلی ‌استیشن ۵ متمایز کند، سازگاری کامل با کنترلر DualSense است. به لطف کنترلر جدید سونی و تریگرهای تطبیق‌ پذیر آن، رانندگی در بازی حس و حال متفاوتی نسبت به گذشته خواهد داشت. هنوز تاریخ انتشار دقیقی برای عرضه‌ی بازی Gran Turismo 7 مشخص نشده است.

Project Athia

بزرگ‌ترین بازی‌های پلی‌استیشن 5

Project Athia نام عنوان جدید اسکوئر انیکس است که به طور انحصاری برای کنسول پلی ‌استیشن ۵ منتشر می‌شود. به جز تریلری که از این بازی مشاهده کردیم، هیچ اطلاعات دیگری از آن نداریم. در حقیقت قبل از رونمایی بازی، گمان می‌کردیم Project Athia، اسم رمز بازی Final Fantasy XV است. در هر صورت آن‌طور که از تریلر بازی متوجه شدیم، بازی در یک دنیای فانتزی جهان باز و در زمان قرون وسطی جریان دارد.

البته نکته‌ی عجیب اینجاست که شخصیت اصلی بازی که مونث است، لباس‌های مدرنی به تن دارد. این موضوع می‌تواند فرضیه‌ی جابجایی میان زمان حال و گذشته را تقویت کند. نمونه‌ی چنین موردی را می‌توانیم در بازی Star Ocian مشاهده کنیم. به علاوه در زمینه‌ی گیم‌پلی نیز شاهد مواردی به مانند پلتفرمینگ، ظاهر کردن ریشه‌ها برای گرفتار کردن دشمنان و مبارزه با موجودات غول پیکر هستیم. آن طور که شرکت سونی در مراسم CES 2021 نیز اعلام کرد، بازی Project Athia در سال ۲۰۲۱ برای کنسول پلی ‌استیشن ۵ عرضه می‌شود. این عنوان همچنین برای پلتفرم رایانه‌های شخصی نیز در دسترس قرار می‌گیرد.

Ratchet & Clank: Rift Apart

بزرگ‌ترین بازی‌های پلی‌استیشن 5

Ratchet & Clank یکی از فرنچایزهای قدیمی پلی‌استیشن به شمار می‌رود. از نسل پنجم تا به حال، Ratchet & Clank بر روی تمامی کنسول‌های پلی‌استیشن (به استثنای پلی‌استیشن وی‌آر) عرضه شده است. بر همین اساس، محببویت فراوانی در میان بازی‌بازان پلی‌استیشن دارد. حال که نوبت به نسل نهم رسیده است، کنسول پلی ‌استیشن ۵ نیز از این فرنچایز محبوب و دوست داشتنی بی‌نصیب نخواهد ماند. استودیوی اینسامنیاک گیمز (Insomniac Games) و شرکت سونی تابستان گذشته از نسخه‌ی جدید این سری با نام Ratchet & Clank: Rift Apart رونمایی کرده‌اند.

موضوعی که Ratchet & Clank: Rift Apart را بر روی کنسول پلی ‌استیشن ۵ متمایز می‌کند، سخت‌افزار کنسول پلی ‌استیشن ۵ است. می‌دانیم که یکی از المان‌های کلیدی گیم‌پلی بازی Ratchet & Clank: Rift Apart، جابجایی میان محیط ها یا جهان‌های موازی است. سخت‌افزار قدرتمند‌تر باعث می‌شود تا بازی بر روی کنسول پلی‌اتسیشن ۵ از نظر بصری زیبا‌تر به نظر برسد. به علاوه به لطف درایو SSD پرسرعت کنسول پلی ‌استیشن ۵، قادر هستید تا سریعاً میان محیط‌های مختلف جابجا شوید.

نکته‌ی جالب در ارتباط بازی Ratchet & Clank: Rift Apart، حضور یک شخصیت جدید در بازی است. هنگامی که Ratchet و Clank از یکدیگر جدا می‌‍شوند، Rachet با یک شخصیت مونث Lombax روبرو می‌شود. این موضوع عجیب است زیرا تا پیش از این گفته شده‌ بود که Ratchet آخرین موجود Lombax باقی مانده است. حال مشخص نیست که این شخصیت جدید واقعا یکی دیگر از موجودات نژاد Lombax است که زنده مانده و یا اینکه از دنیای موازی دیگر به اینجا آمده است. می‌توان این طور برداشت کرد که بخشی از داستان بازی پیرامون این موضوع جریان خواهد داشت. بازی Ratchet & Clank: Rift Apart در سال ۲۰۲۱ به صورت انحصاری برای کنسول پلی ‌استیشن ۵ عرضه می‌شود.

Returnal

بزرگ‌ترین بازی‌های پلی‌استیشن 5

Returnal یک عنوان اکشن تیراندازی سوم شخص با المان‌های روگ‌لایک است. این بازی توسط استودیوی Housemarque ساخته می‌شود. بازی داستان خلبان سفینه‌ی ‌فضایی به نام Selene را روایت‌می‌کند. سفینه‌ی وی بر روی یک سیاره‌ی بیگانه و ناشناخته سقوط کرده و Selene با ورود به این سیاره، در یک حلقه‌ی زمانی گرفتار می‌شود. هر زمان که او با موجودات بیگانه مبارزه می‌کند و کشته می‌شود، زمان از نو آغازخواهد شد. در این صورت تمام اتفاقات از زمان سقوط سفینه دوباره برای وی تکرار می‌شوند. موضوع عجیب اینجاست که با هر بار کشته شدن Selene، جهان بازی نیز کاملا تغییر خواهد کرد.

در زمینه‌ی گیم‌پلی، به نظر می‌رسد بازی Returnal از عناوین بسیاری نظیر Mass Effect و یا حتی Dead Space الهامات زیادی گرفته باشد.  سلاح، تجهیزات و آیتم‌های مختلفی نیز در دنیای بازی وجود دارند که می‌توان در گیم‌پلی بازی و مبارزات با موجودات بیگانه از آن‌ها استفاده کرد. بسیاری از این سلاح‌ها، تجهیزات و قابلیت‌ها نیز با پیشرفت در طول بازی در دسترس بازی‌بازان قرار خواهند گرفت. در هر صورت باید دید تجربه‌ی اول استودیوی Housemarque در ساخت یک بازی اکشن سوم شخص، چه نتیجه‌ای را در بر خواهد داشت. بازی Returnal در سال ۲۰۲۱ به صورت انحصاری برای کنسول پلی ‌استیشن ۵ عرضه می‌شود.

Stray 

بزرگ‌ترین بازی‌های پلی‌استیشن 5

بازی‌های زیادی در بازار وجود دارند که ستینگ اصلی آن‌ها دنیای آخر الزمانی است. جایی که انسان‌ها در خطر انقراض قرار دارند و باید برای بقای خود تلاش کنند. اما استودیوی Annapurna Interactive در بازی جدید اکشن ماجراجویی خود با نام Stray روش متفاوتی را در پیش گرفته است. در دنیای بازی Stray، دیگر هیچ انسانی وجود ندارد و این ربات‌ها هستند که بر روی زمین زندگی می‌کنند.

انگار انسان‌ها و حتی موجودات زنده سال‌ها پیش از بین رفته‌اند؛ البته نه تمام آن‌ها. به نظر می‌رسد گربه‌ها به هر طریقی تنها موجودات زنده‌ای هستند که بقا یافته‌اند. از این روی، در بازی Stray نیز شما در نقش یک گربه بازی می‌کنید. اطلاعات زیادی از گیم‌پلی بازی در دسترس نیست اما احتمالا کاوش در دنیای بازی حل معما‌ها، پازل‌ها و کشف رازهای این دنیای عجیب بخش اصلی گیم‌پلی بازی را تشکیل می‌دهند. به علاوه سوم شخص بودن بازی نیز بر جذابیت گیم‌پلی آن می‌افزاید. بازی Stray در سال ۲۰۲۱ برای کنسول پلی ‌استیشن ۵ و البته پلتفرم رایانه‌های شخصیعرضه می‌شود.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا