بیوگرافی و تاریخچه بازی‌ ها

داستان بازی Cyberpunk 2077؛ تاریخچه‌ی یک جهان

چه یک تازه‌وارد به دنیای Cyberpunk باشید و چه از قدیم طرفدار بازی رومیزی آن بوده‌اید، این مقاله برای شماست. چرا که در ادامه قصد داریم داستان بازی Cyberpunk 2077 را به صورت کامل بررسی کنیم.

داستان بازی Cyberpunk 2077؛ تاریخچه‌ی یک جهان

طبعا نسخه‌ی دیستوپیایی نایت‌ سیتی در Cyberpunk 2077، ارزش ساعت‌ها جست‌و‌جو کردن را دارد. با این حال خوب است بدانید که همانند آسمان‌خراش‌ها و برج‌های درخشان بازی سی‌دی پراجکت رد (CD Projekt RED)، دنیای Cyberpunk هم فونداسیون عمیقی دارد. با تاریخچه‌ای که به بیش از ۳۰ سال می‌رسد، چیزهایی زیادی برای بررسی کردن وجود دارد. چه یک تازه‌وارد به دنیای Cyberpunk باشید و چه از قدیم طرفدار بازی رومیزی آن بوده‌اید، این مقاله برای شماست. چرا که در ادامه قصد داریم داستان بازی Cyberpunk 2077 را به صورت کامل بررسی کنیم.

۱۹۸۹ تا ۲۰۱۲؛ آغاز دوران Cyberpunk 2077

داستان بازی Cyberpunk 2077

تقریبا ۵۰ سال تا ۲۰۷۷ فاصله داریم، اما آغاز دنیای Cyberpunk تقریبا از اواخر دهه‌ی ۸۰ میلادی رخ می‌دهد. در واقع این دورانی است که تایم‌لاین دنیای Cyberpunk از دنیای واقعی جدا می‌شود. پس از پایان ریاست جمهوری رونالد ریگان، دولت آمریکا از شکل سابق خود خارج شده و به صورت سری توسط چهار گروه FBI، DEA، CIA و NSA اداره می‌شود. این گروه که به Gang of Four معروف است، با تشکیل یک دولت سایه و ترجیح سود به مردم، باعث فرو ریختن کامل ایالات متحده می‌شود.

دولت سایه‌ی مذکور به نام مبارزه با مواد مخدر و کمونیسم، نیروهای خود را وارد بولیوی و شیلی می‌کند. هدف اصلی از این کار به دست آوردن منابع لیتیوم این دو کشور است. هم‌چنین Gang of Four بدون اطلاع عموم، پاندمی‌هایی را طراحی و منتشر کرده تا باعث انقراض کارتل‌های کوکائین و اپیوم شود. طبعا کارتل هم از این اقدام راضی نیست. وضعیت و تنش‌ها بین کارتل و دولت روز به روز بیشتر شده تا اینکه در سال ۱۹۹۳، یک کارتل کلمبیایی یک بمب اتم چمدانی را در مرکز منهتن منفجر می‌کند.

سال بعد و به دنبال اتفاقات مذکور، جهان غرب وارد یک فروپاشی اقتصادی می‌شود. تا اواخر دهه‌ی ۹۰ و به لطف جنگ‌افروزی‌ها فراوان، بلایای طبیعی (از جمله یک زلزله‌ی سهم‌گین که بیش از ۳۰ درصد کالیفرنیا را به اعماق اقیانوس می‌فرستد) و اپیدمی‌های مختلف، آمریکا وارد بحرانی همه‌جانبه می‌شود. از هر چهار نفر یکی بی‌خانمان شده و اکثر شهرهای بزرگ تخلیه می‌شوند. همین مهم باعث تشکیل گروهای سیاری به نام Nomad می‌شود. ایالت‌های مختلفی مانند کالیفرنیا و تگزاس کاملا از آمریکا جدا شده و تبدیل به “ایالات آزاد” می‌شوند.

Cyberpunk 2077

سایر کشورهای دنیا نسبتا وضعیت بهتری دارند. تعدادی از کشورهای آسیای شرقی مانند کره، چین و ژاپن تقریبا ثبات داشته و اتحادیه‌ی اروپا که در داستان اروپای متحد نامیده می‌شود هم در شرایط خوبی به سر می‌برد. همین مهم باعث شده تا یورودلار (با علامت €$) به عنوان واحد پول جهانی وارد بازار شود. آمریکای جنوبی از تلاش‌های امپریالیستی آمریکا جان سالم به در می‌برد. هم‌چنین روسیه هم رسما به یک دولت فساد تبدیل می‌شود. گرسنگی و بیماری در سرتاسر جهان گسترش می‌یابد. خاورمیانه هم تبدیل به خرابه‌ای رادیواکتیو می‌شود.

البته در شرایط بحران جهانی، هیچ گروهی مانند شرکت‌های چند-ملیتی سود نمی‌برند. با فروپاشی دولت‌های کوچک و بزرگ، بسیاری برای کمک رو به این شرکت‌ها آورده‌اند. کمکی که منجر به قدرت گرفتن بیشتر آن‌ها می‌شود. با شروع قرن جدید، شرکت‌ها تبدیل به دولت‌های جدید جهان اولی می‌شوند. قدرتمندترین آن‌ها یک شرکت نفتی به نام PetroChem و همتای شوروی آن‌ها SovOil هستند. هم‌چنین BioTechnica، یک شرکت مهندسی زیستی، MiliTech، یک شرکت ساخت و فروش اسلحه و البته Arasaka جز سایر قدرت‌های جهانی هستند.

بازگشت سربازان آسیب دیده‌ی جنگ‌های آمریکای شمالی ابتدای دهه‌ی ۹۰، منجر به جلب توجه‌ها به سوی اندام‌های مصنوعی می‌شود. طبعا با محبوبیت اندام‌های سایبری، جنگ‌های سایبری یک احتمال قوی هستند. افراد زیادی از این جهت رو به زندگی‌‌های خطرناک و نامطمئن می‌آورند. افرادی که از تجهیزات سایبری زیادی استفاده می‌کنند. در فرهنگ عامه به این افراد سایبرپانک گفته می‌شود. فصل جدیدی از تاریخ آغاز شده است.

به دنبال تمامی این اتفاقات، نایت سیتی به عنوان یکی از معدود شهرهای باقی‌مانده به شهرت رسید. این شهر که ابتدا در سال ۱۹۹۴ بنیان‌گذاری شده بود، اوایل Coronado City نام داشت. پس از مرگ بنیان‌گذار آن یعنی Richard Night، این شهر هم وارد فاز ناپایداری تا سال ۲۰۱۰ شد. پس از سال‌ها جنگ پی‌درپی بین مافیا و نیروهای امنیتی شرکت‌ها، بالاخره یک نوع صلح نسبی بین گروه‌های مختلف شکل گرفت. البته در آن زمان نایت سیتی هنوز هم شهر ناامنی بود، اما دیگر کم‌تر به یک منطقه‌ی جنگی فعال تشابه داشت. حداقل تا چند سال این طور بود.

هشدار: ادامه‌ی مقاله کمی بیشتر جزییات داستانی Cyberpunk 2077 را اسپویل می‌کند. 

۲۰۱۳: Soulkiller

در سال ۲۰۱۳ یک سایبرپانک و راکستار به نام Johny Silverhand در حالی که با دوستش Alt در حال پیاده‌روی بوده، مورد حمله‌ قرار می‌گیرد. Silverhand در واقع یک سرباز سابق در جنگ‌های آمریکای جنوبی دهه‌ی ۹۰ است. طی این حمله Alt دزدیده شده و Silverhand هم مجروح رها می‌شود. گروه حمله‌کننده از سوی Arasaka، یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های جهانی است. Arasaka به دنبال کسب قدرت بیشتر بوده و Alt هم یک نت‌رانر ماهر است. نت‌رانرها در دنیای Cyberpunk 2077 در واقع نقش همان هکرها را دارند. Alt هم موفق به ساخت یک بدافزار قدرتمند به نام Soulkiller شده است.

Soulkiller اصالتا جهت انتقال آگاهی یک فرد به یک بدن کلون‌شده طراحی شده بود. Soulkiller از این رو به عنوان یک سلاح مورد استفاده قرار می‌گیرد. با استفاده از آن می‌توان روح یا همان آگاهی یک فرد را درون یک بدن دیگر زندانی و شکنجه کرد. اما از طرف دیگر، از این فناوری می‌توان برای رسیدن به جاودانگی استفاده کرد. Arasaka هم از همین رو به این برنامه نیاز دارد. با این حال Johny Silverhand در این میان تسلیم نشده و برای نجات دادن دوست خود دست به کار می‌شود.

در همین حین Alt هم با برنامه‌ریزی دوباره‌ی Soulkiller، آگاهی خود را به دنیای دیجیتالی انتقال داده تا بتواند فرار کند. این دو نقشه در بدترین زمان ممکن با یکدیگر برخورد می‌کنند. Silverhand با یافتن بدن بی‌جان Alt، او را مرده فرض کرده و آگاهی Alt برای ابدیت در فضای دیجیتال گیر می‌افتد.

۲۰۲۱: چهارمین جنگ جهانی شرکت‌ها

همان‌طور که از نام این بخش پیداست، شرکت‌های بزرگ جهانی پیش از این سه بار با یک دیگر درگیر شده‌اند. وقتی شرکت‌ها به قدرت و تجهیزات نظامی در حد یک کشور کوچک دسترسی داشته باشند، جنگ‌هایی جهت دست یافتن به قدرت بیشتر رخ می‌دهد. با این حال سه جنگ پیشین در مقایسه با چهارمین جنگ جهانی شرکت‌ها اصلا قابل توجه نیستند. این جنگ با درگیری دو شرکت حمل و نقل شروع شد. هر کدام از این دو شرکت یکی از شرکت‌های نیروهای نظامی شخصی یعنی Arasaka و MiliTech را استخدام می‌کنند. Arasaka و MiliTech مدتی است که با هم درگیری داشته و به دنبال بهانه‌ای برای به جان هم افتادن هستند.

همین مهم باعث شده تا جنگ بزرگی روی داده و اکثر کشورهای جهان خواسته یا ناخواسته در این جنگ درگیر شوند. همین جنگ باعث فروپاشی کشورهای بسیاری شده و در نتیجه‌ی این جنگ تقریبا تمام سیستم حمل و نقل بین‌المللی فلج می‌شود. به قتل رسیدن Rache Bartmoss، هکر مشهور، به دست Arasaka منجر به انتشار یک ویروس ناخواسته شده و تقریبا ۸۰ درصد شبکه‌ی بین‌المللی از این طریق از بین می‌رود. همین مهم باعث از کار افتادن بسیاری از دولت‌ها و شرکت‌های وابسته به اینترنت می‌شود.

۲۰۲۳: سقوط نایت سیتی

نایت‌ سیتی به زمین صفری برای جنگ Arasaka و MiliTech تبدیل شد. از آن جایی که این شهر در یک ایالت آزاد قرار داشت، این دو شرکت به هیچ دولتی پاسخ‌گو نبودند. در سال ۲۰۲۳ جنگ به نقطه‌ی اوج خود رسید. چرا که یک بمب اتمی کوچک در دفتر مرکزی Arasaka در نایت سیتی منفجر شد. هیچ وقت مشخص نشد که دیقا چه کسی این بمب را فعال کرد. برخی معتقدند که این کار MiliTech است. از طرفی هم ممکن است که Arasaka برای محافظت از اسرار خود این انفجار را برنامه‌ریزی کرده باشد.

پس از این اتفاق دولت آمریکا نیروهای خود را با ارتش MiliTech متحد ساخته و به یک قدرت واحد تبدیل می‌شود. ظاهرا Arasaka توانسته با کمک آگاهی ذخیره شده‌ی Alt یک نسخه‌ی پیشرفته از Soulkiller را بسازد و آمریکا هم به راحتی نمی‌تواند اجازه‌ی این کار را به آن‌ها بدهد. به همین سبب آمریکا و MiliTech با کمک یکدیگر یک گروه ویژه تشکیل می‌دهند. این گروه متشکل از دو مزدور با نام‌های Morgan Blackhand و Rogue، یک خبرنگار به نام Thompson، یک نت‌رانر با اسم رمز Spider و صد البته Johny Silverhand است. Silverhand در این ماموریت اهداف و انگیزه‌های شخصی هم داشته و قصد دارد تا علاوه بر انتقام از Arasaka، بار دیگر برای نجات Alt اقدام کند.

اهداف این ماموریت نسبتا ساده است: ورود به ساختمان Arasaka، نجات Alt، از بین بردن Soulkiller و منفجر کردن پایگاه‌ داده‌های Arasaka. البته از آن جایی که این Cyberpunk است، هیچ چیز طبق نقشه پیش نمی‌رود. Adam Smasher، یکی از مزدوران Arasaka، به نوعی تمام نقشه‌های این تیم را نقشه بر آب کرده و در این بین Johny Silverhand را هم می‌کشد. Spider سعی می‌کند با استفاده از تجهیزات Alt، آگاهی Johny Silverhand را ذخیره‌سازی کند، اما این تجهیزات در خرابه‌های ساختمان آتش گرفته باقی می‌ماند. تیم موفق به از بین بردن Soulkkiller می‌شود، اما Alt بار دیگر در شبکه‌ی مجازی گیر افتاده و جا می‌ماند.

پس از انفجار بمب و فروپاشی ساختمان Arasaka، مشخص نمی‌شود که دقیقا چه بر سر Spider و Rogue می‌آید. در Cyberpunk 2077 می‌توانیم هم‌چنان Adam Smasher را ببینیم و Thompson هم یک خبرنگار باقی می‌ماند. در پی انفجار بمب کل ساختمان Arasaka و بخش عمده‌ی مرکز شهر از بین می‌رود. از این رویداد به عنوان هولوکاست نایت سیتی یاد می‌شود. پس از درگیری‌های پیاپی بین آمریکا و ژاپن، Arasaka هم کاملا از آمریکای شمالی خارج می‌شود. این سقوط نایت سیتی است.

۲۰۲۴ تا ۲۰۷۰: بازسازی نایت سیتی

سال‌های پس از چهارمین جنگ بزرگ شرکت‌ها را The Time of the Red نامیدند. در این زمان به خاطر فزونی خرابه‌ها و تششعات رادیواکتیو در اتمسفر، آسمان نایت سیتی به رنگ قرمز در آمده و این وضع تا حدود ۱۰ سال ادامه می‌یابد. چهارمین جنگ بزرگ منجر به فروپاشی بسیاری از رسوم فرهنگی شکل گرفته بعد از دهه‌ی ۸۰ می‌شود. هم‌چنین قدرت جهانی بار دیگر از شرکت‌ها گرفته و به دست دولت‌ها می‌افتد. دولت‌ها هم قوانینی جهت ادامه‌ی کار شرکت‌ها تصویب کرده تا از تاثیر و قدرت آن‌ها بیشتر کاسته شود.

Cyberpunk 2077

با توجه به تخریب یا ناکارآمدی بسیاری از زیرساخت‌های تجاری و صنعتی، جهان از نظر فناوری وارد یک دوره‌ی رکودی می‌شود. با تمرکز کشورها بر روی بازسازی این زیرساخت‌ها، حدود ۳۰ سال طول می‌کشد تا جهان بار دیگر از نظر فناوری به وضعیت خود در سال ۲۰۲۰ بازگردد. در این مدت تولید پوشیدنی‌های سایبری هم شدیدا کاهش می‌یابد. البته اگر به خاطر نابودی اینترنت به لطف ویروس Bartmoss نبود، شاید این روند کمی تسریع می‌شد. با این حال اینترنت در این زمان تبدیل به یک برهوت دیجیتالی تبدیل شده و امید چندانی به آن نیست.

در این میان نایت سیتی در کنار چندین شهر دیگر که به خرابه تبدیل شده بودند، بازسازی خود را آغاز می‌کنند. این بازسازی بیشتر به کمک گروه‌های Nomad و شرکت‌های بزرگ انجام شده و دولت آمریکا چندان کمکی نمی‌کند. همین مهم باعث شده تا نایت سیتی و سایر ایالت‌های آزاد، علاقه‌ای به پیوستن دوباره به ایالات متحده نداشته باشند. به همین سبب در این تاریخ شاهد شکل‌گیری “ایالات متحده‌ی آمریکای جدید” هستیم. این کشور بیشتر متشکل از کرانه‌ی شرقی آمریکای سابق و چندین جزیره‌ است.

پس از عدم پیوستن ایالات آزاد به آمریکای جدید، این کشور در سال ۲۰۶۹ علیه این ایالات اعلام جنگ می‌کند. در نهایت کالیفرنیا جنوبی بار دیگر به بخشی از ایالات متحده تبدیل می‌شود، اما بخش شمالی این ایالت استقلال خود را حفظ می‌کند. در این میان نایت سیتی با کمک Arasaka، موفق می‌شود تا خود را از این درگیری دور نگه داشته و به روند بازسازی و رونق خود ادامه دهد. Arasaka با نیروی نظامی خود به صورت مخفیانه به تمام ایالات آزاد کمک می‌رساند. همین مهم باعث شده تا آمریکا از درگیری بیشتر فاصله بگیرد. چرا که درگیری دوباره با Arasaka، می‌تواند منجر به بحران جهانی دیگری شود.

در سال ۲۰۷۰ معاهده‌ای بین آمریکای جدید و سایر ایالات آزاد امضا شده و نایت سیتی به یک “شهر آزاد بین‌المللی” تبدیل می‌شود. نایت سیتی حالا از قوانین کالیفرنیای شمالی و آمریکای جدید آزاد است و تحت شرایط خود فعالیت می‌کند. Arasaka هم از این فرصت استفاده کرده و مرکز فعالیت جدید خود را بر روی خرابه‌های مرکز قبلی می‌سازد. حالا نایت سیتی دوباره به شکوه قبلی خود بازگشته است. شاید جای مانیتورهای CRT با LCD عوض شده باشد، اما این شهر بار دیگر مرکز فعالیت گروه‌های جنایت‌کار و شرکت‌های بزرگ است.

سخن پایانی:

البته هنوز هم سوال‌های بدون پاسخی باقی می‌مانند. مثلا چه بر سر آگاهی Johny Silverhand آمده است؟ این‌ها سوالاتی هستند که پاسخ آن‌ها را در Cyberpunk 2077 پیدا خواهید کرد. Cyberpunk 2077 در حال حاضر بر روی پلی‌استیشن ۴، ایکس‌باکس وان، رایانه‌های شخصی و سرویس استدیا در دسترس است. حال شما پیش از انتخاب گزینه‌ی New Game، از تاریخچه‌ی نایت سیتی کاملا مطلع هستید.

شما می‌توانید نقد و بررسی بازی‌های جدید و به همراه سایر مقالات و مطالب جذاب مرتبط با بازی‌های ویدیویی را در وب‌سایت گیم‌پالت بخوانید.

منبع

بازی‌ها بازی‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا