نیم نگاهبازی هامقالات بازی

نیم نگاه؛ بررسی نکات مهم و کلیدی بازی The Nioh Collection

بازی‌های Nioh 1 و Nioh 2 هم‌اکنون برای پلی استیشن ۴ در دسترس هستند و نسخه‌ی اول علاوه بر این کنسول، به‌همراه تمام محتویات دانلودی بر روی رایانه‌های شخصی نیز منتشر شده است. بازی‌بازان پلی استیشن ۵ هم می‌توانند بسته کامل The Nioh Collection را دریافت کنند. اما دقیقا باید انتظار چه چیزی را از آن داشته باشیم؟ در دومین قسمت از آیتم نیم نگاه، به بررسی نکات مهم بازی The Nioh Collection می‌پردازیم.

بررسی نکات مهم بازی The Nioh Collection

نیم‌نگاه، نام آیتم جدید گیم‌پالت است که به بررسی نکات مهم و کلیدی بازی‌های جدید اختصاص دارد. پس از بررسی نکات بازی Werewolf: The Apocalypse – Earthblood، در قسمت دوم، به بررسی نکات مهم بازی The Nioh Collection می‌پردازیم. پس در ادامه‌ی مقاله ما راه همراهی کنید.

تمام محتویات Nioh 1 و Nioh 2

بازی The Nioh Collection
The Nioh Collection شامل نسخه‌ی ریمستر بازی‌های Nioh 1 و Nioh 2 به همراه تمام بسته‌های الحاقی آن‌ها خواهد بود

The Nioh Collection شامل بازی‌های Nioh 1 و Nioh 2 می‌شود. هردوی این عناوین در The Nioh Collection به‌صورت ریمستر شده هستند و تمام محتویات دانلودی و به‌روزرسانی‌های رایگان در این مجموعه گنجانده شده‌اند. The Nioh Collection درواقع ورود این سری به نسل نهم به حساب می‌آید و داستان کامل آن را در قالب یک بسته ارائه می‌دهد. البته اگر فقط به تجربه‌ی یکی از آن‌ها علاقه‌مند باشید، می‌توانید Nioh Remastered – The Complete Edition یا Nioh 2 Remastered – The Complete Edition را به‌صورت جداگانه نیز تهیه کنید.

داستان

بازی The Nioh Collection
نسخه‌ی اول بازی Nioh درای شخصیت ثابتی بود و امکان خشصی سازی آن وجود نداشت. اما در نسخه‌ی دوم شما قادر هستید تا شخصیت خود را به دلخواه خودتان طراحی و شخصی‌سازی کنید

نسخه‌ی اول Nioh در ژاپن و در سال ۱۶۰۰ روایت می‌شود. قبلیه‌ها و خاندان‌های مختلف برای رسیدن به برتری نسبت به سایر رقبا با یکدیگر در حال جنگ بودند اما توکوگاوا شوگونات همه را دوباره با یکدیگر متحد می‌سازد. از سر این درگیری‌ها هم Yokaiها پدید می‌آیند. ویلیام آدامز (شخصیت اصلی)، برای پیدا کردن ادوارد کلی به ژاپن می‌رود و در نهایت او هم درگیر جنگ می‌شود. در این بین بازی‌بازان با افراد تاریخی بزرگی مثل هاتوری هانزو، توکوگاوا ایه‌یاسو، تاچیبانا گینچیو و بسیاری دیگر از آن‌ها روبه‌رو خواهند شد.

داستان Nioh 2 در اواخر ۱۵۰۰ شکل می‌گیرد. بازی‌بازان این بار به جای ویلیام، کنترل شخصی به‌نام Hide را خواهند داشت. او یک شکارچی اهریمن و یک نیمه انسان و نیمه Yokai است. او می‌تواند از قدرت‌های اهریمنی استفاده کند. فردی به‌نام کاشین کوجی، دشمن اصلی شما در بازی است که ظاهرا از گذشته‌ی Hide چیزهایی می‌داند. به همین دلیل برای سرنوشت ژاپن دسیسه‌هایی چیده است. محتوای دانلودی درون مجموعه‌ی The Nioh Collection نیز داستان‌ مخصوص به خود را دارد که به بازی‌های اصلی مربوط شده و آن را گسترش می‌دهند.

گیم‌پلی

بازی The Nioh Collection
سری Nioh و سری Dark Souls نقاط مشترک زیادی با یکدیگر دارند و همیشه با یکدیگر مقایسه می‌شوند

بازی Nioh به ظاهر شبیه به سری Souls توصیف شده است. زیرا این بازی از نوار استقامت (در Nioh با نام Ki شناخته می‌شود) و ضربات سبک/سنگین بهره می‌برد. همچنین پس از مرگ نیز Soulها را از دست می‌دهید که البته در Nioh نام آن‌ها Amrita است. با این حال، تفاوت‌های زیادی نیز هستند که آن را از سری Souls جدا می‌سازند. نوار استقامت را می‌توان با استفاده از یک تکنیک به‌نام Ki Pulse بازیابی کرد. از این تکنیک برای پاک کردن اثرات مضر Yokai نیز استفاده می‌شود.

بازی‌بازان همچنین می‌توانند از حالت‌های مبارزه‌ای متفاوتی استفاده کنند. این حالت‌های مبارزه براساس سلاحی که در دست دارید، نوع حملات و توانایی‌های متفاوتی در اختیار شما قرار می‌دهد. همچنین Guardian Spiritها نیز هستند که هریک از آن‌ها توانایی‌های متفاوتی در مبارزات خواهند داشت.

Nioh 2 این مورد را گسترش می‌دهد. در این بازی، با از بین بردن دشمنان می‌توانید توانایی‌های Yokai را به‌دست آورید. البته برخی از آن‌ها پس از مرگ خود، Soul Coreهایی به شما می‌دهند. شخصیت اصلی همچنین می‌تواند با استفاده از قابلیت Yokai Shift به یک حالت قدرت‌مند از Yokai تبدیل شود. این حالت آسیب بیشتری به دشمنان وارد کند.

همچنین Burst Counterهای متنوعی وجود دارند که می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. نوع این قابلیت‌ها بستگی به فرم Yokai شما دارد. برخی از دشمنان ضرباتی دارند که فقط با Burst Counter می‌توان با آن‌ها مقابله کرد. بنابراین برای این که به این توانایی‌ها اهمیت دهید، دلایل زیادی وجود دارند.

Nioh 2 همچنین یک بخش شخصی‌سازی نیز دارد که به بازی‌باز اجازه می‌دهد شخصیت hide را  شخصا بسازد و وی را شخصی سازی کند.. ظاهر ویلیام در بازی اول Nioh برای همه ثابت است اما با پیش‌روی در بازی می‌توان ظاهر او را به شکل شخصیت‌های دیگر نیز تغییر داد.

عناصر اکشن نقش‌آفرینی

بازی The Nioh Collection
بازی Nioh 2 نسبت به نسخه‌ای اول، المان‌های نقش آفرینی بیشتری را به همراه دارد

یکی دیگر از بخش‌هایی که Nioh 1 و Nioh 2 را با سری Souls متفاوت می‌سازد، سیستم گسترده‌ی لوت است. سلاح‌ و زره‌های زیادی در بازی هستند که ارزش آن‌ها بین Common تا Exotic رده‌بندی شده‌ است. البته سلاح‌ و زره‌های رده‌‌بالا با پیشرفت در بازی به‌دست می‌آیند. همچنین هریک از این سلاح‌ها و زره‌ها دارای آماری هستند که می‌توان در بخش Blacksmith آن‌ها را تغییر داد. علاوه بر این، می‌توان روی سلاح‌ها، جادو‌هایی اعمال کرد یا آن‌ها را تبدیل به مواد ساخت‌وساز نمود تا سلاح‌ها و زره‌های جدیدی خلق شود.

همچنین ارتقاهای متنوعی نیز می‌توان روی آن‌ها اعمال کرد. این ارتقاها شامل آزادسازی یا بهبود توانایی‌ها و قابلیت‌های مختلف، ماهر شدن در جادوهای متفاوت یا صرفا اقزایش قدرت یک Guardian Spirit می‌شود. به‌طور کلی سیستم لوت عمیقی در بازی وجود دارد و برای رساندن یک آیتم به حداکثر سطح خود باید زمان زیادی صرف کنید.

مدت زمان بازی The Nioh Collection

بازی The Nioh Collection
بازی The Nioh Collection حدود ۱۴۵ ساعت گیم‌پلی دارد. تازه اگر بسته‌های الحاقی را نیز تجربه کنید ساعت‌ها می‌توایند با این بازی سرگرم شوید.

این مجموعه با توجه به قیمت ۷۰ دلاری، مدت زمان زیادی شما را سرگرم نگه می‌دارد. بازی The Nioh Complete Edition برای تکمیل به ۱۴۵ ساعت نیاز دارد. بازی اصلی Nioh 2 به مدت ۱۰۴ ساعت محتوا دارد. البته با وجود محتویات دانلودی دیگر، حدود ۳۰ الی ۴۰ ساعت دیگر سرگرم خواهید شد. بخش Abyss که ۹۹۹ طبقه دارد و باید در هر طبقه با دشمنان و باس‌ها بجنگید به‌همراه حالت‌های سختی بالاتر شما را مدت زمان بیشتری پای این مجموعه نگه می‌دارند. می‌توان گفت اگر قصد خرید این بازی را داشته باشید، The Nioh Complete Edition قطعا ارزش خرید دارد.

بارگذاری سریع

بازی The Nioh Collection
وجود درایو SSD پرسرعت در کنسول پلی‌استیشن ۵ باعث می‌شود تا بازی Nioh2 فاقد هرگونه بارگذاری باشد

شاید بزرگ‌ترین مزیت Nioh برای دارندگان کنسول پلی‌ استیشن ۵، وجود یک SSD پرسرعت باشد. دیگر نیاز نیست پس از هر بار مردن چند دقیقه منتظر بارگذاری مجدد بازی باشید. این بار خیلی سریع به همان جایی که بودید باز خواهید گشت. این سرعت بارگذاری بالا همچنین در ورود به ماموریت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها از یک منطقه به منطقه‌ای دیگر هم دیده خواهد شد. با وجود اینکه زمان بارگذاری‌ها در بازی‌های اصلی چندان آزار دهنده نبودند، اما باز هم اینکه خیلی سریع بتوانید وارد جریان بازی بشوید حس بسیار خوبی خواهد بود.

حالت‌های گرافیکی 

بازی The Nioh Collection
The Nioh Collection بر روی کنسول پلی‌استیشن ۵ با رزولوشن ۴K و نرخ فریم ۶۰ اجرا می‌شود

The Nioh Collection سه حالت گرافیکی را بر روی پلی استیشن ۵ ارائه می‌دهد. اولین حالت، رزولوشن ۴K و نرخ ۶۰ فریم بر ثانیه و دومین حالت رزولوشن ۱۰۸۰p و نرخ ۱۲۰ فریم بر ثانیه است. آخرین حالت هم رزولوشن ۱۰۸۰p و نرخ فریم ۶۰ خواهد بود. در حالت سوم افکت‌های گرافیکی سایه‌ها، شاخ‌ و برگ‌ها و بافت‌ها بهبود می‌یابند. هردو بازی Nioh 1 و Nioh 2 به دلیل ارائه‌ی‌ حالت‌های گرافیکی Performance و Fidelity مورد توجه قرار گرفتند. بنابراین جالب است که ببینیم این ویژگی در The Nioh Collection به شکل بهتری ارائه می‌شود.

پشتیبانی از DualSense

بازی The Nioh Collection
به لطف کنترلر DualSense، حس کشیدن تیر و رهاسازی آن با تریگرهای تطبیقی به خوبی به بازی‌باز القا خواهد شد

قطعا از کنترلر DualSense و ویژگی‌های آن نیز پشتیبانی خواهد شد. البته احتمالا این پشتیبانی در سطح فوق‌العاده بالایی صورت نمی‌گیرد. هپتیک فیدبک در توانایی‌های متفاوت مبارزه‌ای اعمال می‌شود. ضمن اینکه تریگرهای تطبیقی نیز در استفاده از تیرکمان خود را نشان می‌دهند. حس کشیدن تیر و رهاسازی آن با تریگرهای تطبیقی القا خواهد شد.

ارتقاها و انتقال فایل‌های ذخیره

بازی The Nioh Collection
در صورت ارتقای هر یک از عناوین سری Nioh به نسخه‌ی نسل نهم، تمام محتویات آن‌ها به همراه فایل‌های ذخیره به کنسول پلی‌استیشن ۵ منتقل خواهند شد

اگر Nioh 2 را بر روی پلی استیشن ۴ خریداری کرده باشید، پس می‌توانید این بای را به صورت رایگان به نسخه پلی استیشن ۵ ارتقا دهید. هر محتوای دانلودی دیگری هم که خریداری کرده باشید، به ‌همراه تمام فایل‌های ذخیره به پلی استیشن ۵ منتقل می‌شوند. این موارد همچنین بر روی نسخه‌ی پلی استیشن ۴  Nioh 2 Complete Edition نیز اعمال خواهد شد. متاسفانه برای نسخه‌ی استاندارد یا Complete Edition بازی Nioh1  ارتقای رایگان انجام نخواهد شد. تنها راه تجربه‌ی این نسخه بر روی کنسول پلی استیشن ۵، خرید جداگانه‌ی آن یا دریافت The Nioh Collection است.

کراس پلی میان پلی استیشن ۴ و پلی استیشن ۵

بازی The Nioh Collection
بازی The Nioh Collection از قابلیت کراس‌ پلی نیز پشتیبانی می‌کند

Nioh 1 و Nioh 2 را می‌توان به‌صورت تک‌نفره کامل کرد. هردوی این بازی‌ها از قابلیت Co-Op نیز پشتیبانی می‌کنند. Nioh 2 Remastered Complete Edition از کراس پلی میان پلی استیشن ۴ و پلی استیشن ۵ پشتیبانی خواهد کرد. ظاهرا این ویژگی در نسخه‌ی اول اعمال نمی‌شود. متاسفانه برای نسخه‌ی دوم نیز کراس پلی فقط بین دو کنسول پلی استیشن امکان پذیر است. به عبارت دیگر بازی‌بازان رایانه‌های شخصی نمی‌توانند با دوستان خود در کنسول پلی استیشن بازی کنند.

Photo Mode

بازی The Nioh Collection
Photo Mode یکی از جذاب‌ترین ویژگی‌های سری Nioh به شمار می‌آید

Nioh Remastered Complete Edition ویژگی منحصر به‌فرد خود یعنی Photo Mode را به همراه خواهد داشت. هنوز از جزئیات آن به‌طور دقیق رونمایی نشده است. احتمالا باید انتظار زاویه‌های مختلف دوربین، فاصله‌ی شخصیت‌ها با دوربین و مواردی دیگر را داشته باشیم. این ویژگی فعلا در انحصار نسخه‌ی پلی استیشن ۵ خواهد بود و صحبتی از کنسول پلی استیشن ۴ و رایانه‌های شخصی نشده است.

عدم عرضه بر روی ایکس باکس سری ایکس/اس

بازی The Nioh Collection
با وجود اینکه هر دو نسخه از سری Nioh برای پلتفرم رایانه‌های شخصی عرضه شده‌اند، اما ظاهرا سازندگان قصد ندارند این سری را برای ایکس باکس نیز عرضه کنند

شاید کنجکاو باشید که آیا امکان دارد The Nioh Collection در آینده برای کنسول‌های ایکس باکس سری ایکس/اس منتشر شود؟ فوموهیکو یاسودا، کارگردان بازی، در مصاحبه‌ای با VideoGamesChronicle گفت فعلا برنامه‌ای برای عرضه‌ی سری Nioh بر روی کنسول‌های ایکس باکس وجود ندارد. با این حال، وی افزود اگر سراغ ساخت یک بازی جدید از Ninja Gaiden بروند، تیم سازنده خوشحال می‌شود آن را برای ایکس باکس نیز عرضه کند.

برنامه‌ای برای Nioh 3 وجود ندارد

بازی The Nioh Collection
استودیوی تیم‌نینجا و کویی تکمو در حال حاضر برنامه‌ای برای ساخت Nioh 3 ندارند

چه یک بازی جدید از Ninja Gaiden منتشر شود و چه نشود، داستان فعلی سری Nioh به پایان رسیده است. یاسودا گفت با عرضه‌ی Nioh 2 و محتویات دانلودی آن، این سری به نقطه‌ی خوبی رسیده که تمام گره‌‌‌‌‌ها باز شده‌اند. بنابراین فعلا برنامه‌ای برای ساخت دنباله وجود ندارد. شاید زمانی دوباره به این فرانچایز بازگردیم اما The Nioh Collection داستان قطعی و نهایی این سری است.

سخن پایانی:

بازی The Nioh Collection روز اینده یعنی در تاریخ ۱۷ بهمن ۱۳۹۹ برای کنسول‌ پلی‌استیشن ۵ در دسترس قرار خواهد گرفت. اگر از علاقه‌مندان به سری بازی‌های Dark Souls هستید و هنوز سری Nioh را تجربه نکرده‌اید، پس اکنون زمان بسیار مناسبی است.

منبع

بازی‌ها بازی‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا